نمایش 300 شیء تاریخی اسپانیا در موزه ملی ایران

به گزارش مجله اندیشه، مدیر کل موزه ملی ایران اطلاع داد: با انتها کار ایران: مهد تمدن در موزه آلیکانته اسپانیا و بازگشت این آثار به ایران، 300 قلم شی منتخب از تاریخ سرزمین باستانی اسپانیا به تهران وارد شدند، تا یک هفته دیگر نمایش خود را در موزه ملی ایران شروع نمایند.

نمایش 300 شیء تاریخی اسپانیا در موزه ملی ایران

به گزارش خبرنگاران، جبرییل نوکنده با اشاره به انتخاب نمایشگاه ایران: مهدتمدن در عنوان های نمایشگاهی به عنوان بهترین عنوان نمایشگاهی موزه های دنیا اظهار کرد: با سرانجام زمان برگزاری نمایشگاه ایران: مهد تمدن در موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا، همه 196 قلم آثار تاریخی به امانت داده شده، پنجشنبه 21 شهریور از این کشور وارد ایران شده و پس از گذراندن تشریفات گمرکی با همراهی اسکورت پلیس پیشگیری، یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به موزه ملی ایران انتقال داده شدند.

او با بیان این که این مجموعه در مرحله اول سفر از 26 خرداد 1397 در موزه درنتس هلند به نمایش درآمده و پس از پنج ماه فعالیت چشمگیر، پیروز به جذب بیش 115 هزار بازدیدکننده و همچنین کسب مقام اول بهترین عنوان نمایشگاه های موزه ای سال 2018 در دنیا شد، به دنبال درخواست موزه باستان شناسی الیکانته در اسپانیا، نمایش بعدی خود را از 23 اسفند 1398 در این موزه شروع نموده و در آنجا نیز تا دهم شهریور 1398 به آمار بازدید بیش از یکصدهزار نفر دست یافت.

وی با اشاره به این که آثار منتخب نمایشگاه متقابل موزه باستان شناسی الیکانته در تهران، با نام میراث باستان شناسی اسپانیا به همراه آثار نمایشگاه ایران: مهد تمدن وارد تهران شد، اظهار کرد: از 23 شهریور عملیات چیدمان آثار در محل نمایشگاه شروع و یکشنبه 31 شهریور، این نمایشگاه با حضور مقامات سیاسی و چهره های فرهنگی و هنری کشور افتتاح می گردد.

مدیر کل موزه ملی ایران ، درباره آثار منتخب موزه آلیکانته شرح داد: این مجموعه 300 اثر مانند پیکره، نقش برجسته، ظروف سفالی و تابلو نقاشی را در برمی گیرد که تاریخ سرزمین باستانی اسپانیا در شرق دریای مدیترانه را از دوره های مختلف پیش از تاریخ تا سده های اخیر بازگو می نماید.

نوکنده هچنین از بازگشت همه آثار امانی نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند که از 10 مهر سال گذشته تا 9 مرداد سال جاری در موزه ملی ایران در معرض نمایش بودند به مبدا اصلی خود یعنی موزه درنتس در شهر آسن، در بامداد پنج شنبه 21 شهریور اطلاع داد و اضافه کرد: این نمایشگاه پیروز شد پیشینه 50 هزارساله سرزمین هلند را برای بازدیدکنندگان در طیف های مختلف روایت کند. برگزاری برنامه های جنبی مانند کارگاه های بازدید تخصصی و هنری بچه ها و نوجوانان و برپایی نمایشگاه محصول این کارگاه ها از دیگر فعالیت های همزمان با نمایشگاه بودند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 335

به "نمایش 300 شیء تاریخی اسپانیا در موزه ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش 300 شیء تاریخی اسپانیا در موزه ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید