مزایای شگفت انگیز چای هیبیسکوس برای سلامتی

به گزارش مجله اندیشه، وب سایت فرارو: چای هیبیسکوس به طور طبیعی کالری کمی دارد و فاقد کافئین است. چای هیبیسکوس برای متابولیسم و کاهش تدریجی وزن بسیار مفید است. همچنین چای هیبیسکوس سرشار از ویتامین C. مواد معدنی و آنتی اکسیدان است.

مزایای شگفت انگیز چای هیبیسکوس برای سلامتی

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

از فواید سلامتی چای هیبیسکوس می توان به توانایی آن در کاهش فشار خون بالا، کلسترول بالا و مسائل التهابی، یاری به تسکین دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن مختل شده و به طور بالقوه درمان بیماری های کبد و سرطان اشاره نمود.

چای هیبیسکوس برای متابولیسم و کاهش تدریجی وزن بسیار مفید است. همچنین برای بهبود سلامت روانی مناسب است. این چای سرشار از ویتامین C. مواد معدنی و آنتی اکسیدان است.

چای هیبیسکوس چیست؟

چای هیبیسکوس که با نام Agua de Jamaica نیز شناخته می گردد و نام علمی Hibiscus sabdariffa. به وسیله جوشاندن قسمت هایی از گیاه هیبیسک تهیه می گردد. چای هیبیسکوس به رنگ سرخ یا قرمز رنگ است و طعم ترش دارد.

این نوشیدنی بسیار محبوب در سراسر دنیا است و اغلب از آن به عنوان یک چای دارویی استفاده می گردد. گل های گیاه هیبیسکوس دارای نام های مختلفی است و در بعضی مناطق به Roselle معروف است. این گیاه در سراسر دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار است و بسته به اولویت شما می توان آن را گرم یا سرد نوشید. این چای کم کالری و فاقد کافئین است.

چای هیبیسکوس (چای ترش)

چای هیبیسکوس به طور طبیعی کالری کمی دارد و فاقد کافئین است. مطابق داده های بانک اطلاعات مواد مغذی USDA، این ماده از مواد معدنی خوبی از جمله کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و روی برخوردار است. همچنین حاوی ویتامین های B. مانند نیاسین و اسید فولیک است. این چای منبع خوبی از آنتوسیانین ها است، و این باعث می گردد آن را برای مدیریت فشار خون بالا، سرماخوردگی و عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) مفید باشند.

فواید سلامتی چای هیبیسکوس

فواید مختلف چای حاصل از گل گیاه هیبیسکوس می تواند به حفظ تناسب بدن انسان یاری کند، در این مطلب بیان شده است.

1. کنترل فشار خون

گزارشی از AHA (انجمن قلب آمریکا)، که در نوامبر 2008 منتشر شد، حاکی از آن است که مصرف این چای باعث کاهش فشار خون در بزرگسالان می گردد.

مطالعه ای که در ژورنال Ethnopharmacology منتشر شده است نشان می دهد که چای هیبیسکوس دارای خاصیت ضد فشار خون و محافظت کننده از قلب است، که می تواند برای افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند و افرادی که در معرض خطر بالای بیماری های قلبی عروقی هستند، مفید واقع گردد.

طبق یک تحقیق در سال 2010 که در دانشگاه تافتز در بوستون انجام شد، به دلیل خاصیت ضد التهابی، چای هیبیسکوس می تواند فشار خون را تا 10 نقطه کاهش دهد. برای اینکه این بهبود چشمگیر رخ دهد، باید چند فنجان از این چای را هر روز به مدت چند هفته به طور مرتب مصرف کنید. همچنین، این ماده دارای خاصیت دیورتیک است که ادرار را افزایش می دهد و به طور همزمان باعث کاهش فشار خون می گردد.

2. کاهش وزن

عصاره این چای باعث کاهش جذب نشاسته و گلوکز دو ماده غذایی می گردد که می تواند منجر به افزایش وزن گردد از همین رو می تواند برای کاهش وزن مناسب باشد.

دیورتیک فراوری آمیلاز را مهار می نماید، که به جذب کربوهیدرات ها و نشاسته یاری می نماید، بنابراین نوشیدن آن باعث کاهش جذب از بروز آن می گردد؛ بنابراین، در بسیاری از محصولات کاهش وزن، در زمستان می توان یافت.

3. کلسترول را کاهش می دهد

چای هیبیسکوس به پایین آوردن سطح کلسترول (بد) LDL از بدن یاری می نماید، از این طریق محافظتاز بدن در برابر بیماری های قلبی و رگ های خونی از بروز آسیب ها جلوگیری می نماید. خواص هیپرلیپیدمی و قند موجود در چای هیبیسکوس می تواند برای کسانی که از اختلالات قند خون مانند دیابت رنج می برند مفید باشد.

یک مطالعه تحقیقاتی روی بیماران مبتلا به دیابت نوع II صورت گرفته حاکی از آن است که مصرف چای ترش را در برنامه غذایی خود بگنجانند، زیرا باعث کاهش کلسترول، تری گلیسیرید و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم می گردد و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا را افزایش می دهد، که به مدیریت این بیماری غیرقابل پیش بینی یاری می نماید.

4. محافظت از کبد

نتایج تحقیقات همچنین حاکی از آن است که خاصیت آنتی اکسیدانی چای هیبیسکوس ممکن است در درمان بیماری های کبدی موثر باشد. براساس یک مطالعه در سال 2014 که در ژورنال Food & Function منتشر شده است، هنگامی که 19 فرد چاق به مدت 12 هفته، عصاره چای هیبیسکوس را می نوشیدند، پیشرفت قابل توجهی در استئاتوز کبد (تغییر در چربی کبد) مشاهده شد - وضعیتی که همه آن ها از آن رنج می بردند. استاتوز کبد شرایطی است که باعث تجمع چربی در کبد می گردد. این می تواند در نهایت به نارسایی کبد منجر گردد.

چای هیبیسکوس شامل آنتی اکسیدان هایی است که به محافظت از بدن در برابر بیماری ها یاری می نماید، زیرا برای مقابله با رادیکال های آزاد موجود در بافت ها و سلول های بدن به خوبی عمل می نماید؛ بنابراین، دریافت آنتی اکسیدان های مفید از چای هیبیسکوس بدون کافئین می تواند طول عمر را با حفظ سلامتی کلی بدن طولانی تر کند.

5. خواص ضد سرطان چای هیبیسکوس

چای هیبیسکوس حاوی اسید hibiscus protocatechuic است که خاصیت ضد توموری و آنتی اکسیدانی دارد.

مطالعه ای که توسط دانشکده دندانپزشکی و بیوشیمی در دانشکده پزشکی و دندانپزشکی چونگ شان صورت گرفته است، حاکی از آن است که با ایجاد القاء آپوپتوز، که معمولاً به عنوان برنامه ریزی برای مرگ سلولی شناخته می گردد، ممکن است که در صورت درگیری سلول های سرطانی به ویژه سلول های لوسمی انسان رشد سلول های سرطانی را کاهش دهد.

مطالعه دیگری که توسط کارینا گلدبرگ و تیم تحقیقاتی وی صورت گرفته است، گزارش نموده است که عصاره هیبیسکوس ممکن است رشد سلول های سرطانی پوست را مهار کند. علاوه بر این، لین گروه تحقیقاتی در پژوهش های خود دریافتند که عصاره هیبیسکوس باعث بروز آپوپتوز یا مرگ سلول در سلول های سرطانی معده می گردد.

با این وجود، تحقیقات و شواهد علمی بیشتری برای تأیید خاصیت ضد سرطان عصاره های گیاه هیبیسک مورد احتیاج است.

6. عامل ضد التهاب و ضد باکتری چای هیبیسکوس

چای برگ گیاه هیبیسکوس سرشار از اسید اسکوربیک است، همچنین به عنوان ویتامین C. شناخته می گردد. این ماده مغذی اساسی است که بدن برای تقویت و تحریک فعالیت سیستم ایمنی بدن احتیاج دارد. چای هیبیسکوس همچنین به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی که دارد، شناخته شده است. در مطالعه ای که در مجله دارو و سم شناسی شیمیایی منتشر شده است، نشان می دهد هنگامی که موش ها با عصاره هیبیسکوس تغذیه شدند، تعداد آنزیم های آنتی اکسیدانی در بدن آن ها افزایش یافته و اثرات مضر رادیکال های آزاد را نیز به کمتر از 92 ٪ کاهش یافت. در حالی که این یک مطالعه بر روی حیوانات صورت گرفته است، تحقیقات بیشتری ضروری است تا معین گردد که چگونه آنتی اکسیدان موجود در چای هیبیسکوس بر انسان تأثیر می گذارند.

7. خاصیت ضد افسردگی دارند

چای هیبیسکوس حاوی ویتامین ها و مواد معدنی، بویژه فلاونوئید ها است که در بعضی مطالعات حیوانی با خاصیت ضد افسردگی همراه بوده اند. مصرف چای هیبیسکوس ممکن است به آرامش سیستم عصبی یاری کند و اضطراب و افسردگی را کاهش دهد.

8. هضم را بهبود می بخشد

بسیاری از افراد برای بهبود هضم، چای هیبیسکوس را می نوشند، زیرا حرکات روده ای را منظم می نماید. مطالعه ای که در مجله IOSR Journal of Biotechnology and Biochemistry منتشر شده است، حاکی از آن است که این نوشیدنی خاصیت ملین کننده دارد و از آن برای درمان یبوست، تقویت سلامت دستگاه گوارش و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده استفاده می گردد.

عوارض جانبی چای هیبیسکوس

اگرچه چای هیبیسکوس تقویت کننده سلامتی و برای کاهش وزن طبیعی مناسب است، اما عوارض جانبی احتمالی نیز وجود دارد که باید از آن ها مطلع باشید.

فشار خون:

از مزایای سلامتی چای هیبیسکوس می توان به کاهش فشار خون اشاره نمود. برای افرادی که فشار خون یا فشار خون پایین دارند، توصیه نمی گردد. نوشیدن این چای ممکن است باعث ضعف، سرگیجه گردد و حتی اگر توسط کسی که فشار خون پایینی دارد می تواند باعث آسیب به قلب یا مغز گردد.

بارداری و باروری:

مطابق مقاله ای که در BJOG منتشر شده است، یک ژورنال بین المللی زنان و زایمان، چای هیبیسکوس برای خانم های باردار خصوصاً به دلیل عوارضی که دارد توصیه نمی گردد، زیرا ممکن است باعث تحریک قاعدگی یا جریان خون در رحم و ناحیه لگن گردد. طبق ادعا MedlinePlus، مصرف این چای در بعضی افراد می تواند لرز، یبوست و ناراحتی معده ایجاد کند. برای کسانی که تحت درمان های هورمونی قرار گرفته اند یا از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند، توصیه می گردد در خصوص مصرف این نوع چای در ابتدا با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

دیابت و جراحی:

چای هیبیسکوس ممکن است قند خون را کاهش دهد، بنابراین بهتر است در صورت ابتلا به دیابت یا برنامه ریزی برای انجام عمل جراحی، قبل از نوشیدن دم نمودهاین چای با پزشک خود مشورت کنید.

سایر موارد:

بعضی از افراد ممکن است بعد از نوشیدن چای هیبیسکوس دچار مسمومیت شوند یا دچار توهم شوند؛ بنابراین در نوشیدن آن محتاط باشید تا دریابید بدن شما چگونه به چای واکنش می دهد. تا زمانی که نمی دانید تأثیرات آن بر روی سیستم شما چیست، رانندگی نکنید و با ماشین آلات سنگین کار نکنید.

آلرژی:

بعضی از افراد هنگام مصرف چای هیبیسکوس، واکنش های آلرژیک مانند خارش چشم، سینوس یا تب را تجربه می کنند.

توجه:

در صورت مصرف دارو هایی مانند کلروکین، دارو های ضد دیابتی، Zocor یا دارو های مخصوص کبد قبل از استفاده از چای هیبیسکوس، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا چای هیبیسکوس برای شما مناسب است؟

بسیاری از مردم نمی دانند که تقریباً 15 تا 30 ٪ چای هیبیسکوس از اسید های آلی تشکیل شده است. این اسید ها اسید مالیک، اسید تارتاریک و اسید سیتریک هستند. آن ها معمولاً در میوه هایی مانند انگور یافت می شوند. به تقویت سیستم ایمنی، طراوت و شادابی پوست، کاهش فشار خون و کلسترول، کاهش التهاب و بهبود مسائل گوارش یاری می کنند. چای هیبیسکوس دارای اثرات دیورتیک و کلتریتیک است، بنابراین با کاهش فشار خون و تقویت هضم، ویسکوزیته خون را کنترل می نماید.

چه مقدار چای هیبیسکوس می توانیم بنوشیم؟

در صورت تهیه نسخه کافئین دار چای Hibiscus، خیلی تاثیر گذار نخواهد بود. در حالت ایده آل، یک فنجان از این دم نموده برای بهره مندی از مزایای سلامتی که در بالا ذکر شد، کافی است. مصرف بیش از حد می تواند خطر بروز عوارض جانبی خاص را افزایش دهد. توصیه می گردد قبل از صرف این چای با پزشک مشورت کنید.

چای هیبیسکوس را از کجا تهیه کنیم؟

اگر این گیاه را در گلدان های خانگی نگهداری می کنید، پس به راحتی چای هیبیسک را می توانید در خانه درست کنید. اگر به گیاه هیبیسک دسترسی ندارید، گل های خشک شده چای های هیبیسکوس را می توانید از عطاری ها و فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

همچنین به صورت آنلاین و در سوپر مارکت های محلی در دسترس هستند. از چای هیبیسک نیز به عنوان نوشیدنی ورزشی به منظور برطرف تشنگی استفاده می گردد. برای این منظور، به طور معمول چای هیبیسکوس به عنوان یک آیس تی، سرد نوشیده می گردد. بسیاری از افراد آن را در رژیم غذایی خود قرار می دهند، زیرا این نوع چای باعث خنک شدن سریع بدن می گردد. می توانید چای هیبیسکوس را یا به عنوان یک چای داغ یا یک آیس تی بنوشید. اگر می خواهید خود را در زمستان گرم نگه دارید، آن را دم نموده و بنوشید. در صورتی که نمی خواهید آن را گرم بنوشید، در طول تابستان می توانید آن را به صورت آیس تی بنوشید. آماده سازی آن حدود 20 دقیقه طول می کشد، و سپس می توانید خود را با روشی سالم با طراوت و خنک کنید.

منبع: organicfacts

منبع: برترین ها
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1114

به "مزایای شگفت انگیز چای هیبیسکوس برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای شگفت انگیز چای هیبیسکوس برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید