مدیریت ساختمان را سامون دهید

به گزارش مجله اندیشه، امروزه با توجه به رشد چشمگیر آپارتمان نشینی به ویژه در شهرهای عظیم، احتیاج به آموزش و گسترش فرهنگ آپارتمان نشینی بیش از هر زمان دیگری احساس می گردد.

مدیریت ساختمان را سامون دهید

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

تقریبا می توان گفت در همه آپارتمان ها، از یک ساختمان دو یا سه طبقه گرفته تا مجتمع های مسکونی چندصد واحدی، وجود یک نفر به عنوان مدیر ساختمان یا مجموعه ای از افراد در قالب هیأت مدیره مجتمع، امری اجتناب ناپذیر است.

مدیر یا هیأت مدیره را نمایندگان همه واحدهای مسکونی به صورت دوره ای انتخاب می نمایند و به این ترتیب مسؤولیت جمع آوری وجوهی به عنوان شارژ ساختمان و هزینه کردن این مبالغ در بخش های معین را برعهده آن فرد یا افراد قرار می دهند البته مدیر ساختمان هم باید عملکرد اقتصادی شفافی داشته باشد و با ارائه گزارش های اقتصادی، ساکنان ساختمان را از عملکردش آگاه کند اما هرچقدر تعداد واحدهای یک ساختمان بیشتر می گردد، وظایف محول شده به مدیر آن ساختمان نیز بیشتر می گردد تا جایی که ممکن است این مسؤولیت برای او به فرآیند طاقت فرسایی تبدیل گردد. شرکت الکترونیک پویا روژین اکسیر با هدف تسهیل فرایند مدیریت ساختمان های کوچک و عظیم، پروژه ای استارت آپی را راه اندازی نموده است که نتیجه آن طراحی و ساخت اپلیکیشنی به نام سامون شده است.

بنیانگذار و مدیرعامل شرکت الکترونیک پویا روژین اکسیر (که در ادامه به اختصار آن را روژین اکسیر خواهیم گفت)، درباره زمینه اصلی فعالیت این شرکت و داستان تولد نرم افزار همراه سامون، به جام جم می گوید: شرکت روژین اکسیر در سال 89 به طور رسمی تأسیس شد و فعالیت خود را در دو حوزه برق و کامپیوتر آغار کرد. ما در این مجموعه به طور اختصاصی در زمینه های نیروگاهی، بانکی، صنعتی، فراوریی و پزشکی در قالب فناوری های پیشرفته و طراحی مهندسی پروژه های متعددی انجام داده ایم. بخشی از فعالیت های ما، از جمله در زمینه نیروگاهی، تأمین نماینده احتیاجهای صنایع بوده اند و صرفه جویی ارزی بسیار خوبی برای کشور داشته اند.

ایمان رادمنش می افزاید: ما در حوزه بانکی مجموعه های نرم افزاری مختلفی را طراحی و اجرا نموده ایم و بخشی از فعالیت مان هم بر روی ساخت دستگاه های تست اسکناس و همچنین راه اندازی سیستم های آموزش مجازی متمرکز شده است. خدمات ما در بخش آموزش مجازی، به صورت برگزاری کلاس ها، آزمون ها و آموزش آنلاین دسته بندی می شوند. محصولات ما در زمینه پزشکی از تنوع و گستردگی چندانی برخوردار نیستند و فعالیت ما محدود به ساخت دستگاه های تِنس (Tens) برای استفاده در حوزه فیزیوتراپی بوده است.

او در ادامه می گوید: درواقع تا سال 96 رویکرد مجموعه روژین اکسیر، انجام پروژه هایی برمبنای سفارش مشتری بوده است. اما تقریبا از چهار پنج سال پیش تصمیم گرفتیم علاوه بر انجام پروژه های مبتنی بر سفارش مشتری، در بخش فراوری محصولاتی که مخاطبان آن عامه مردم هستند نیز فعالیت داشته باشیم. در این بخش در اولین گام، سراغ مسائل فراوانی رفتیم که در سیستم اداره ساختمان ها و آپارتمان ها وجود دارد و کوشش کردیم فرایند حل این معضلات را در قالب یک پروژه استارت آپی تعریف کنیم. درنهایت اپلیکیشن سامون حاصل این پروژه است.

رادمنش در سرانجام ضمن اشاره به کاملا بومی بودن نرم افزار همراه سامون، خاطرنشان می نماید: ما در مجموعه روژین اکسیر، از همه طرح ها و ایده های نوینی که قابلیت پیوندخوردن با پلتفرم سامون را دارا باشد، استقبال می کنیم؛ این روشی است که با استفاده از آن، هم کسب وکارهای استارت آپی نوپا و کوچک می توانند امکان رشد داشته باشند، هم ما از امکانات و قابلیت های آنها بهره مند خواهیم شد.

ویژگی های اپلیکیشن سامون

بنیانگذار شرکت روژین اکسیر در مورد ویژگی های اپلیکیشن سامون می گوید: در این پلتفرم کوشش شده است علاوه بر ایجاد محیطی کاملا کاربرپسند و ساده، به تمام احتیاجهای یک مدیر ساختمان برای انجام وظایف مدیریتی، پاسخ داده گردد. در ایران رویه ها و مدل های متنوعی از مدیریت ساختمان ها وجود دارند، به همین دلیل ما در سامون پایه اصلی را بر اساس قوانین آپارتمان نشینی و تملک قرار داده ایم. همچنین این انعطاف پذیری را در آن ایجاد نموده ایم که هر مدیر ساختمانی بتواند سامون را متناسب با قواعد و توافق هایی که در آن ساختمان انجام شده، تا حد زیادی شخصی سازی کند.

خدماتی که در نرم افزار همراه سامون ارائه می گردد در سه بخش کلی دسته بندی شده است:

امکانات مدیریت اقتصادی ساختمان

با استفاده از این بخش می توان همه فرآیندهای اقتصادی که بین مدیر و ساکنان ساختمان صورت می گیرد را مدیریت، تسهیل و شفاف سازی کرد. در این بخش با یاری بانک های ملت و پارسیان، زمینه پرداخت قبوض به صورت آنلاین فراهم شده است. همچنین مدیران ساختمان ها می توانند بدون احتیاج به ایجاد درگاه بانکی جدید، مبالغ شارژ را به صورت آنلاین از ساکنان دریافت نموده و به حساب خودشان منتقل نمایند. این تراکنش ها تحت نظر بانک های رسمی و معتبر انجام می گردد که امنیت آنها را تضمین می نماید و همچنین شفافیت اقتصادی را به دنبال دارد. ویژگی دیگر این بخش، امکان اطلاع پیداکردن مدیر ساختمان از شرایط صندوق اقتصادی و میزان بدهی یا طلب تک تک اعضای ساختمان به صورت آنلاین است.

خدمات عمومی و اختصاصی ساختمان

در این بخش تمامی خدمات عمومی ساختمان درنظر گرفته شده است که از ماه آینده این بخش فعال شده و خدمات دهی خواهد نمود. همه اعضا و همچنین مدیر ساختمان، می توانند با استفاده از این بخش برای خودشان درخواست دریافت خدمات بدهند؛ درواقع در این قسمت خدمات تعمیر و نگهداری عمومی ساختمان مانند نظافت، تعمیر و نگهداری از آسانسور و موتورخانه و ... در دسترس قرار می گیرد و علاوه بر آن، برخی از خدمات هم هستند که هرکدام از ساکنان می توانند به طور اختصاصی از آنها استفاده نمایند.

هوشمندسازی ساختمان

بخش عمده ای از سرمایه گذاری مجموعه روژین اکسیر در این قسمت، بر طراحی و ساخت ماژول هایی متمرکز شده است که در حوزه مشاعات ساختمان به کار می رود؛ از جمله این ماژول ها می توان به کنتور آب واحد اشاره نمود که در ساختمان هایی که کنتور آب اشتراکی دارند، کاربرد فراوانی دارد. این کنتور در ورودی هر واحد نصب می گردد و علاوه بر اندازه گیری مصرف آب واحدها، هزینه آب ساختمان را براساس میزان مصرف هر واحد تقسیم می نماید. از ویژگی های دیگر این کنتور آب، انجام تمام فرآیندهای محاسباتی با خود دستگاه و از بین بردن احتیاج به قرائت دوره ای تک تک کنتورهاست. در همین خصوص مذاکراتی هم با سازمان آب وفاضلاب انجام شده است تا با نصب این کنتورها در ورودی ساختمان ها و همچنین واحدها، سازمان آب وفاضلاب بتواند قبوض آب مصرفی را به تفکیک واحدها صادر کند تا یک بار برای همواره این معضل قدیمی از بین برود. همچنین استفاده از این سیستم، امکان دیگری را هم برای سازمان آب وفاضلاب ایجاد می نماید تا به جای اینکه میزان مصرف مشترک هایش را به صورت ماهیانه یا دوره ای رصد کند، می تواند این میزان مصرف را به شکل آنلاین پایش کند.

یک نمونه دیگر از ماژول هایی که مجموعه روژین اکسیر برای بخش هوشمندسازی ساختمان ها ارائه می دهد، درایور در پارکینگ است. این درایور به راحتی روی همان اتصالات و جَک های درایورهای قدیمی نصب می گردد و کل فرآیند عبورومرور را به صورت هوشمند کنترل می نماید. در این سازوکار همه ساکنان ساختمان می توانند علاوه بر استفاده از ریموت، به وسیله تلفن همراه شان نیز در پارکینگ را از هر مسافتی باز و بسته نمایند. همه ترددهایی که از در پارکینگ صورت می گیرند به صورت اتوماتیک ثبت شده و اگر هم مانعی در مقابل بسته شدن در قرار بگیرد، سامانه به نگهبان ساختمان اطلاع می دهد و اگر این مدت باز بودن در بیشتر از یک بازه زمانی معینی طول بکشد، سیستم به مدیرساختمان هشدار خواهد داد و درصورت برطرف نشدن مشکل، به تمام اعضای ساختمان اطلاع رسانی می گردد. یکی دیگر از نکاتی که در امنیت ساختمان بسیار مهم است، گزارش ترددهایی است که از مقابل در پارکینگ صورت می گیرد تا از این طریق اگر در باز شد و علاوه بر خودرو، عابر پیاده ای هم وارد ساختمان شد، سیستم به طور اتوماتیک اطلاع دهد.

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1668

به "مدیریت ساختمان را سامون دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت ساختمان را سامون دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید