لودر تخریب ها به شوشترِ جهانی رسید!

به گزارش مجله اندیشه، چند متر مانده به ورودی سازه های آبی شوشتر، در میدانی کوچک قبل از ورودی این مجموعه جهانی، مغازه های قدیمی با شغل های نسبتا سنتی تا همین چند روز هنوز فعالیت داشتند، اما حالا تصاویر منتشر شده از 6 باب مغازه قدیمی در راسته مهمترین نقطه شوشتر، با گودبرداری های صورت گرفته، بوی فاجعه ای جدید می دهد!

لودر تخریب ها به شوشترِ جهانی رسید!

به گزارش مجله اندیشه، سازه های آبی شوشتر به عنوان مجموعه ای به هم پیوسته از پل ها، بندها، آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم راهنمایی آب، در دوران هخامنشیان تا ساسانیان، برای بهره گیری بیشتر از آب ساخته شدند، حتیمادام ژان دیولافوآ باستان شناس فرانسوی هم از این محوطه به عنوان بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد نموده و در نهایت پنجم تیر 1388 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید، اما مدتی است که انقلاب بزرگتری یعنی تخریب و نوسازی چه در عرصه و چه در حریم مجموعه های جهانی، گریبان آثار تاریخی را گرفته است...

هر چند برخی دوستداران میراث فرهنگی شنیده بودند که نخستین بهانه مالک 6 دهانه مغازه قرارگرفته در عرصه این محوطه جهانی، بارش بارانی بوده که هر 6 مغازه را با یکدیگر از بیخ و بن از بین می برد، بارانی که سه شنبه 11 دی هر 6 مغازه را با یکدیگر تخریب نموده، اما رئیس اداره میراث فرهنگی شوشتر، حتی این بهانه را رد می نماید و از مجوزی خبر می دهد که شورای فنی پایگاه میراث جهانی شوشتر برای این ساخت وساز صادر نموده است.

مجوز را شورای فنی پایگاه میراث جهانی شوشتر داد

علی محمد چهارمحالی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شوشتر به مجله اندیشه می گوید: از در ورودی تا اول کوچه اوراز که این مغازه ها قرار گرفته اند، فاصله ای حدود 60 متر وجود دارد، بنابراین محوطه تخریب شده، در حریم سازه های آبی شوشتر است که بنا بر نظریه شورای فنی پایگاه میراث جهانی به آن مجوز یک طبقه داده شده است.

او با بیان این که از ابتدای کوچه آن به مرور رو به پایین است، ادامه می دهد: می خواهند آن هم طراز و هم سو با کوچه باشد، این کوچه حالت شیب دارد، اگر مجوز ساخت برای انتهای کوچه چهار متر بدهند، به دلیل شیب موجود، چون انتهای کوچه یک متر اختلاف ارتفاع دارد، آن سه متر می گردد، با این اقدام، بخشی که برداشته اند، با پایین رفتن مغازه ها به مرور جبران مافات می نماید.

او با بیان این که اقدام اجرا شده، تخلف محسوب نمی گردد، ادامه می دهد: مجوز تخریب برای این محوطه که تقریبا قدیمی هم نبوده، با نظریه شورای فنیِ پایگاه سازه های آبی صادر شده است، بنابراین از نظر قانونی، هیچ تخلفی انجام نشده است.

به گفته وی، بنای جدید بر اساس ضوابط اعلام شده، به همان روش قدیم و دقیقا با نمای سنگ با ارتفاع چهار متر و به اندازه ارتفاعِ رواق میدان ساخته می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 118

به "لودر تخریب ها به شوشترِ جهانی رسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لودر تخریب ها به شوشترِ جهانی رسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید