شیطان تاسمانی، جانوری که در تمام طول عمر خود فقط یک دوره دندان در می آورد، عکس

به گزارش مجله اندیشه، یک متخصص شیطان تاسمانی یک خصلت تکاملی را کشف نموده است که این کیسه داران گوشتخوار را از سایر گونه ها متمایز می نماید. این راز پشت لبخند آنها نهفته است.

شیطان تاسمانی، جانوری که در تمام طول عمر خود فقط یک دوره دندان در می آورد، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، پروفسور منا جونز از دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تاسمانی بیش از 30 سال است که روی شیطان تاسمانی مطالعه می نماید و آخرین تحقیقات او تفاوت مورفولوژیکی مهم و اساسی موجود در شیطان تاسمانی را در مقایسه با بیشتر حیوانات، تفاوت او با سایر گونه ها در نحوه رشد دندان بیان می نماید؛ ظاهرا شیطان تاسمانی از ابتدا زندگی خود فقط یک دوره دندان در می اورد و تا آخر عمر این دندان ها را با خود همراه دارد.

پروفسور جونز می گوید:بر خلاف انسان ها، سگ ها یا بسیاری از حیوانات دیگر که دارای دندان شیری و دومین دوره دندان، یعنی دندان بزرگسال هستند، شیطان تاسمانی تنها یک مجموعه دارند که در تمام طول زندگی به آنها خدمت می نماید.

زمانی که شیطان تاسمانی خیلی جوان است، دندان های بسیار کوچکی دارد که متناسب با بدن کوچکش است. شیطان زمانی که فقط یک سوم مقدار بزرگسالی خود هستند از مادرشان جدا می شوند و در این مرحله است که باید مستقل شوند و خودشان تغذیه نمایند.

دندان های شیطان به جای از دست دادن زمان و تبدیل شدن به مجموعه ای از دندان های بالغ مانند انسان ها، به تدریج از فک ها و لثه های خود بیرون می آیند و بیشتر و بیشتر به بیرون فشار می آورند تا دهان و سر بزرگ تر شیطان را پر کند و به حیوان در حال رشد اجازه می دهد که برای نگه داشتن گوشت و طعمه و دفاع از خود از آن استفاده کند.

پروفسور جونز گفت:این یک واقعیت بسیار جالب در خصوص یک گونه بسیار باحال است و راه چاره تکاملی کاملا متفاوتی را برای داشتن دندان در حیوانات در حال رشد با آنچه که ما با آن آشنا هستیم نشان می دهد.

  • این موجود عجیب نیمی ماده و نیمی نر است!/ عکس

  • آنچه ما نمی بینیم را خفاش ها می بینند!

همین پدیده در بعضی گونه های کیسه دار باستانی آمریکای جنوبی دیده می گردد. پروفسور جونز گفت این اطلاعات به محققان یاری می نماید تا سن حیواناتی را که در حال مطالعه هستند، از جمله حیواناتی که در طبیعت برای تحقیقات تومور صورت شیطان تاسمانی تحت نظر هستند، مشخص نمایند.

منبع: phys.org

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 آذر 1402 بروزرسانی: 23 آذر 1402 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2331

به "شیطان تاسمانی، جانوری که در تمام طول عمر خود فقط یک دوره دندان در می آورد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیطان تاسمانی، جانوری که در تمام طول عمر خود فقط یک دوره دندان در می آورد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید