شوش، اثری بی نظیر از تاریخ و تمدن بشری

به گزارش مجله اندیشه، 13 تیرماه پنجمین سالروز ثبت اثر محوطه باستانی شوش در یونسکو بود؛ شهری باستانی که روزگاری دو تمدن مهم در آن شکل گرفت.

شوش، اثری بی نظیر از تاریخ و تمدن بشری

بدون شک ثبت جهانی محوطه باستانی شوش به عنوان هیجدهمین اثر جمهوری اسلامی ایران در فهرست یونسکو که نتیجه کوشش ارزنده کارشناسان و مدیران خدوم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، برگ زرین دیگری در افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و استان خوزستان ثبت نمود.

در جای جای کشورمان، آثار بی نظیری از تاریخ و تمدن بشری می توان یافت که قدمتی بس کهن دارند. آثاری که جهانیان سر تعظیم در مقابل ارزش و شکوه و عظمتشان فرود می آورند و سبب شده تا تعدادی از آن ها در فهرست میراث جهانی جای بگیرند. یکی از این آثار محوطه باستانی شوش در خوزستان پرافتخار است.

شهر باستانی شوش روزگاری مرکز برخورد دو تمدن مهم بوده، که هریک به سهم خود در دیگری تأثیر داشته است، یکی تمدن میان رودان و دیگری تمدن عیلام. قرار دریافت این منطقه در شمال خلیج فارس و نیز همسایگی با میان رودان در پیدایش این وضع ویژه تأثیر بسیاری داشته است.

پرونده محوطه تاریخی شوش در سی ونهمین نشست کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) که در ژوئیه 2015 در شهر بن آلمان برگزاری شد با موافقت اعضا به ثبت جهانی رسید. این پرونده توسط متخصصان ایرانی و با مدیریت و ریاست محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور ارائه و دفاع شد و به عنوان هجدهمین اثر میراث جهانی در تاریخ سیزدهم تیرماه 1394 در فهرست یونسکو به ثبت رسید در حالی که پرونده میراث فرهنگی شوش شامل کاخ شاپور، کاخ آپادانا، دروازه شرقی، کاخ هدیش، شهر پانزدهم، روستای هخامنشی، مسجد جامع شوش و مجموعه بناهای دوره اسلامی، تپه های آکروپل و قلعه فرانسوی ها است.

برخود لازم می دانم سیزدهم تیرماه، سالروز ثبت جهانی هجدهمین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو یعنی شوش پرآوازه را به تمام هم میهنان عزیز و دوستداران میراث فرهنگی این مرز و بوم تبریک عرض کنم و از تمام مردم عزیز ایران زمین دعوت می کنم تا پس از فروکش کردن بحران ویروس منحوس کرونا از این اثر جهانی شگفت انگیز دیدن و سفر به دنیای پر رمز و راز تاریخ را در اینجا تجربه نمایند.

*مدیر پایگاه میراث جهانی شوش

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1139

به "شوش، اثری بی نظیر از تاریخ و تمدن بشری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوش، اثری بی نظیر از تاریخ و تمدن بشری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید