سریال جزیره، قسمت هشتم؛ انتها یک عشق زودهنگام

به گزارش مجله اندیشه، خبرنگارانـ قسمت هشتم سریال جزیره به نویسندگی علی طالب آبادی، کارگردانی سیروس مقدم و تهیه کنندگی منوچهر محمدی و امیر حسین حیدری روز یکشنبه 21 آذر ماه 1400 وارد شبکه نمایش خانگی شد.

سریال جزیره، قسمت هشتم؛ انتها یک عشق زودهنگام

محمدرضا فروتن، هنگامه قاضیانی، میترا حجار، حسام منظور، غرل شاکری، حمیدرضا پگاه، سامیه لک، بهنام تشکر، کاظم سیاحی، مینا وحید، مهدی احمدی، امیر کاظمی، زهیر یاری، السا فیروزآذر، شهروز دل افکار، پاوان افسر، اکبر زنجان پور، امیر مقاره و شادی مختاری ازجمله بازیگران این سریال هستند. قسمت هفتم این سریال در میان 27356 رای ثبت شده 93 درصد رضایت مخاطبان را جلب کرده است.

در خلاصه داستان این قسمت آمده است:

ارشد بر سر یک دوراهی سهمگین قرار گرفته است، باید بین صحرا و جانشینی و دخترش یکی را انتخاب کند. ارشد برای محافظت صحرا از پاپوش های گلرخ، تهدید های پدر و توطئه شاهنگ ها تصمیم می گیرد پا روی دلش بگذارد و صحرا را از این مخمصه نجات بدهد؛ بنابراین مجبور می شود که...

ارشد سر قرارش با صحرا و امیر حسین نمی آید. آن ها فکر می کنند یک تاخیر یا ناهماهنگی ساده است؛ اما ارشد با ناهماهنگی پبچیده تری روبروست، ناهماهنگی با تشکیلات و خانواده اش. تماس پدر کوتاه، واضح و صریح است: دور صحرا را خط بکش. ارشد هم همین کار را می کند. سر قرار نمی رود و در مقابل صحرا با سردی و بی مهری او را از خودش می راند و طوری رفتار می کند که راه برگشتی نماند. صحرا با چشمانی اشک بار حتی توان حرکت را ندارد و ارشد او را ترک می کند و می رود.

صحرا درحالی که با غم و افسردگی سنگینی دست به گریبان است، جزیره را ترک می کند. ارشد خودش را جمع و جور می کند و وارد بازی می شود. بازی قدرت و بیزنس در گروه شاهنگ. کریم شاهنگ مثل یک روح، یک پیر فرزانه گه گاه ظاهر می شود و چند بیتی شعر می خواند، چند خطی سخنان سنگین می گوید و می رود. نه نقشش در خانواده واضح است، نه تشکیلات و نه سریال. هشت قسمت گذشته است و هنوز نمی فهمیم کی به کی است. نویسندگان سریال علاقه شان به مناسبات پیچیده کاری و خانوادگی شان را از مجموعه های غیر ایرانی برداشته اند و بدون وطنی کردن این مناسبات آن ها را به میان شخصیت های سریال تزریق کرده اند.

بدین ترتیب است که در قسمت های ابتدایی گروه زنان، راه رفتن دسته جمعی، جلسات مخفیانه و نقشه کشیدن هایشان را می دیدیم و فکر می کردیم همه چیز دست آن ها و سریال اصلا درباره آن هاست. اما چند قسمتی است آن نمایش قدرت فراموش شده است و ماجرا بین مردان گروه افتاده است.

هیچ یک از شخصیت ها بعد از هشت قسمت نه شناسنامه ای دارند، نه ویژگی منحصر به فرد و نه خواسته مشخصی در داستان. این بدون پرداخت رها کردن شخصیت ها سبب شده است که کنش میانشان هم ناواضح و مخدوش باشد و به تبع آن بازی های بد و ناامید کننده نیز می آیند.

جنجال هفته گذشته سریال جزیره و وایرال شدن آن ویدئو که ادعایی درباره فراموشی دیالوگ و... را مطرح می کرد، کاملا غلط بود. این ویدئو نه توطئه عده ای برای هجمه وارد کردن به سریال است و نه حاصل بی در و پیکری فضای مجازی. این یک واکنش و یک نشانه نسبت به محصول بی کیفتی است که بیننده در حال مشاهده آن است. این یک واکنش نسبت به بازی بد و غیرقابل قبول میترا حجار در تمام سریال است که در یک پلان و چند ثانیه فرافکنی شده است. البته این فقط میترا حجار نیست که بازی بدی را از خود به نمایش می گذارد. بازیگران سریال در بد بودن با هم رقابت می کنند و از هم پیشی می گیرند و طنز ماجرا جایی است که امیر مقاره از همه قابل قبول تر است.

این بازیگران تقصیری هم ندارند. قطعا آن ها از مایی که سریال را تماشا می کنیم هم درباره نقششان در داستان سردرگم ترند. کارگردان هم در این راستا به آن ها یاری نرسانده است و همه توجهش را به زاویه دوربین و دکوپاژ معطوف کرده است. به همین دلیل است که نابازیگر سریال با تلاش و احتمالا شوق و ذوق خودش این چنین در مقابل دوربین ظاهر می شود و از بازیگران حرفه ای دور و بر خودش قابل درک تر به نظر می رسد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1997

به "سریال جزیره، قسمت هشتم؛ انتها یک عشق زودهنگام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریال جزیره، قسمت هشتم؛ انتها یک عشق زودهنگام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید