ساخت نمایشگر تلفن همراه از چوب!

به گزارش مجله اندیشه، زومیت نوشت: در آینده نزدیک ممکن است نمایشگرهای شیشه ای و پلاستیکی گوشی ها جای خود را به نمایشگرهای چوبی بدهند.

ساخت نمایشگر تلفن همراه از چوب!

محققان در حال حاضر روی چوب شفاف به عنوان جایگزینی بالقوه برای صفحه نمایش های پلاستیکی و شیشه ای گوشی ها و سایر محصولات هوشمند کار می نمایند. طبق گزارشی از Scientific American، محققی به نام لارس برگلوند از مؤسسه فناوری سلطنتی KTH در سوئد و از محققان دانشگاه مریلند (UM)، مشغول تحقیق و کار روی چوب شفاف است.

  • دو شب دیگر قلب العقرب در آسمان نمایان می گردد!/ عکس

  • ماه را فراموش کنید؛ گلکسی S24 می تواند از کهکشان ها و سحابی ها عکس بگیرد!

پس از سال ها آزمایش، محققان چوب شفاف را آینده ای امیدوارنماینده در کاربردهای مختلف می بینند. فرایند شفاف کردن چوب شامل اصلاح یا حذف ماده ای به نام لیگنین است. این ماده چسب مانند، سلول های لوله مانندی که آب و مواد مغذی را در سرتاسر درخت حمل می نمایند، نگه می دارد و عامل اصلی ایجاد رنگ قهوه ای چوب درختان است. محققان برای از بین بردن رنگ، لیگنین را حذف یا سفید کردند، سپس آن را با رزین اپوکسی پر کردند تا شفاف گردد.

به گفته برگلوند و دانشمند ارشد، لیانگبینگ هو در دانشگاه مریلند، ورقه های چوب شفاف با ضخامت میلی متری (زیر یک سانتی متر) اجازه عبور 80 تا 90 درصد نور را می دهند.

هرچه ورق به ضخامت یک سانتی متر نزدیک تر می گردد، عبور نور افت می نماید. علاوه براین آزمایش هایی که مقدار مقاومت چوب در برابر ترک برداشتن یا شکستن تحت فشار را مقدار گیری نموده اند، نشان می دهند که چوب شفاف سه برابر قوی تر از پلکسی و 10 برابر قوی تر از شیشه است.

ویژگی هایی که ورقه چوبی در ضخامت های پایین از خود نشان می دهد، آن را به جایگزینی عالی برای نمایشگرهای شیشه ای و پلاستیکی تبدیل می نماید. ورقه چوبی بعلاوه کاندیدایی مناسب برای جایگزینی با شیشه پنجره ها است؛ اما پنجره های چوبی شفاف بیشتر به شیشه مات شباهت دارند. محققان دریافتند که می توان از این پنجره ها برای شبیه سازی پنجره های هوشمندی که از شفاف به مات تغییر می نمایند، استفاده کرد.

چوب شفاف هنوز به مقدار شیشه با محیط زیست سازگار نیست، زیرا رزین اپوکسی، محصول پلاستیکیِ مشتق شده از نفت است.

دو گروه تحقیقاتی در حال کار روی جایگزین های سازگار با محیط زیست مانند هیدروژن پراکسید با اشعه ماوراء بنفش و یک پلیمر زیستی که از پوست مرکبات ایجاد شده است، هستند.

باید منتظر ماند و دید آیا نمایشگرهای چوبی جای نمایشگرهای پیش فرض گوشی ها را می گیرند یا نه و در صورت آمدنشان چه تغییری در قیمت گوشی و سایر محصولات به وجود می آورند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 دی 1402 بروزرسانی: 16 دی 1402 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2334

به "ساخت نمایشگر تلفن همراه از چوب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت نمایشگر تلفن همراه از چوب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید