زیباترین خانه های ایران؛ ثبت جهانی برند خانه در یونسکو به نام کاشان

به گزارش مجله اندیشه، سعید ابریشمی راد، شهردار کاشان این شهر را قطب توریستی تاریخی ایران دانست و تاکید نمود: کاشان، سالانه حدود یک ونیم میلیون توریست دارد که بخش زیادی از آن ها توریستان خارجی هستند که به بحث تاریخ و تمدن علاقه مند هستند. وجود تپه های سیلک به عنوان نخستین خواستگاه زندگی اجتماعی بشر که بیانگر بیش از هفت هزار سال شهرنشینی در فلات ایران است نیز سبب بوجود آمدن جاذبه های متعدد برای حضور توریستان شده است.

زیباترین خانه های ایران؛ ثبت جهانی برند خانه در یونسکو به نام کاشان

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

او ادامه داد: پایگاه پژوهشی ویژه سیلک ایجاد شده و با همکاری شهرداری و سایر ارگان ها درصدد هستیم با راه اندازی یک صندوق و اختصاص مبلغ قابل توجهی از سوی شهرداری به آن صندوق، شاهد آزادسازی اطراف سیلک باشیم. متاسفانه طی 40 سال گذشته شاهد ساخت و سازهای متعدد غیراصولی در اطراف سیلک و تعرض به این میراث ملی بوده ایم از این رو احتیاج است تا این ساخت و سازها تخریب و اطراف سیلک آزادسازی گردد. کار سخت است اما اراده ای در شهر کاشان وجود دارد که امیدواریم به زودی شاهد تحقق این آزادسازی باشیم. چنانکه درحال حاضر نیز کار شروع شده و تخریب و تملک تعدادی از بناهای غیرمجاز نامناسب را شاهد هستیم. این محوطه 105 هکتار است و احتیاجمند ارائه ملی است.

ابریشمی راد در حوزه بناها و آثار تاریخی کاشان نیز یادآور شد: شهر کاشان، 600 خانه تاریخی ارزشمند دارد. بیش از 250 خانه بازسازی شده اند که بخشی از آن شاید کمتر از 20 خانه توسط شهرداری و ارگان های دولتی بوده اما عمدتا توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی بازسازی شده اند. بیشتر آنها نیز تبدیل به مراکز اقامتی و پذیرایی شده اند و بعضی تبدیل به مراکز فرهنگی و کتابخانه شده اند. این بناها مورد توجه گردشگران قرار گرفته اند و بسیاری از کاشانی هایی که از کاشان رفته اند علاقه مند هستند دوباره به کاشان بازگردند و خانه ها را بازسازی و در آن زندگی نمایند. از آنجا که خانه دیگری که در مالکیت شهرداری باشد نداریم از این رو بسته های تشویقی برای مالکان خصوصی درنظر گرفته ایم تا در این حوزه ورود نمایند.

او گفت: به دلیل علاقه ای که در مردم برای بازسازی خانه های قدیمی دیدیم در بودجه و برنامه های آینده شهرداری، عدد قابل توجهی را به احیای مرکز محلات در کاشان اختصاص داده ایم تا بتوانیم در حوزه بازآفرینی شهری محلات قدیم را احیا کنیم. به دنبال آن هستیم تا برند دنیای خانه را برای کاشان بگیریم. درحالی که هیچگاه کاشان مرکز حکومت نبوده، زیباترین خانه ها در کاشان ساخته شده و بناهای مسکونی به حدی شاخص و نادر هستند که شاید حتا در پایتخت هم شاهد چنین خانه هایی نباشیم از این رو به زودی شاهد ثبت برند خانه در یونسکو به نام کاشان خواهیم بود.

شهردار کاشان در ادامه از بازسازی و احیای چندین محله در شهر کاشان اطلاع داد و گفت: تلاشمان آن است که صرفا بازسازی کالبدی انجام ندهیم بلکه با برنامه هایی که اجرا می کنیم، آن را به مراکز تعاملات اجتماعی تبدیل کنیم. حتا آب انبارها احیا شده اند و بسیاری از آنها به عنوان آب انبار مورد استفاده مجدد قرار گرفته اند و تغییر کاربری داده نشده اند. البته بخشی از این بناها نیز برای فعالیت های نگارخانه ای مورد استفاده قرار گرفته اند. این امر مورد استقبال گردشگران قرار گرفته. حتی بعضی از محوطه های اطراف آب انبارها به آمفی تئاترهای روباز تبدیل شده که می توانند مرکز برنامه های هنری باشند.

او همچنین به بازار کاشان به عنوان یکی از مهم ترین آثار این شهر اشاره نمود و گفت: کالبد بازار متعلق به کسبه است اما ساماندهی راه های منتهی به بازار و فضای شهری که بازار را در خود جای داده ازجمله وظایف ماست. در دو سال گذشته تمام معابر منتهی به بازار کاشان بهسازی شده و این ارتباط با میراث فرهنگی تنگاتنگ است.

ایلنا نوشت،به گفته ابریشمی راد، فرش دستبافت کاشان شهرت دنیای دارد از این رو آقای مرشدی که هنرمند این حوزه است درصدد بازسازی یک خانه برای تبدیل آن به موزه فرش است. آثاری که او از سراسر دنیا جمع آوری نموده قرار است در این موزه به نمایش درآید.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1213

به "زیباترین خانه های ایران؛ ثبت جهانی برند خانه در یونسکو به نام کاشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین خانه های ایران؛ ثبت جهانی برند خانه در یونسکو به نام کاشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید