رونمایی از باکسینگ دی در فوتبال ایران!

به گزارش مجله اندیشه، درحالی که میانگین 9 روز یک مسابقه برای نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران از هفته ابتدایی تا هفته 21 ثبت شده، قرار است 9 هفته پایانی طی بازه های زمانی پنج روزه در طول 45 روز به انجام برسد.

رونمایی از باکسینگ دی در فوتبال ایران!

به گزارش مجله اندیشه، بر غیر حرفه ای بودن فوتبال ایران شکی نیست و به هیچ وجه نمی توان از نظر ساختار و تجهیزات، آمادگی جسمانی بازیکنان، سطح دانش علمی و فنی و سایر پارامترهایی که یک لیگ حرفه ای فوتبال را شکل می دهد فوتبال کشور را حتی در سطح لیگ برتر با لیگ های درجه دوم جهان هم مقایسه کرد.

این فاصله در لیگ های معتبر فوتبال جهان با لیگ ایران عوامل متعددی دارد، اما بر کسی پوشیده نیست که از حیث میزان دوندگی، تمرینات پیش فصل، تجهیزات آماده سازی، امکانات باشگاه ها، دانش مربیان، برنامه غذایی، رعایت اصول حرفه ای از سوی بازیکنان و... فوتبال ایران تا رسیدن به نقطه مطلوب جای کار بسیاری داشته و نمی توان با عبارات شعارگونه و دور از واقعیت لیگ برتر فوتبال ایران را حتی با لیگ های معتبر آسیایی نظیر جی لیگ یک یا سوپر لیگ چین مقایسه کرد.

نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران هفته 21؛ 9 روز یک ملاقات!

از 31 مرداد امسال که نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران شروع شده است تا نهم اسفند به عنوان آخرین روز از برگزاری لیگ برتر فوتبال ایران در هفته 21 که پس از آن رقابت های ورزشی کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شد، حدود 190 روز می گردد که با یک حساب سرانگشتی میانگین فاصله زمانی رقابت های لیگ حدود 9 روز است؛ هرچند در این بین صرفا در دوهفته آن هم نه برای همه ملاقاتها، فاصله زمانی به حداقل ممکن یعنی چهار روز رسیده است و در برخی موارد نیز شاهد فاصله زمانی 29 روزه بین مسابقات بوده ایم.

به صورت کلی با لحاظ فاصله زمانی یک هفته ای برای شروع لیگ نوزدهم به ترتیب از هفته اول رقابت ها تا هفته بیست و یکم، فاصله زمانی برگزاری مسابقات 7، 7، 15، 7، 5، 9، 16، 5، 6، 4، 17، 6، 6، 5، 4، 6، 29، 14، 5، 9 و 14 روز بوده است.

15 اسفند سال گذشته بود که برای اولین بار ستاد مقابله با کرونا در ورزش با صدور اطلاعیه ای از تعطیلی تمام اماکن و باشگاه های ورزشی و مسابقات و لیگ های مختلف و تمرینات ورزشی باشگاه ها در سراسر کشور اطلاع داد و خاطرنشان کرد که با توجه به گزارش های ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر ادامه شرایط موجود در مورد شیوع این بیماری و لزوم اقدامات پیشگیرانه، تمام رویدادهای ورزشی سراسر کشور از جمله لیگ های فوتبال، تمام اماکن ورزشی و تمرینات تیم های باشگاهی تعطیل خواهد بود و بدیهی است تصمیمات مقتضی درباره فعالیت های ورزشی پس از آنالیز شرایط روز اعلام می گردد؛ اتفاقی که باعث شد هفته 22 لیگ برتر فوتبال ایران با تاخیر طولانی مدت روبرو و درنهایت با تصمیمات اتخاذ شده برگزاری آن به اواخر خرداد امسال موکول گردد.

باکسینگ دِی برای فوتبال ایران در 9 هفته پایانی؛ 5 روز یک مسابقه

در تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی، مسابقات فوتبال در انگلیس به اوج می رسد و در حالی که تیم های باشگاهی سایر کشورها در تعطیلات به سر می برند اما لیگ جزیره فعالیت خود را به فشرده ترین حالت ممکن تحت عنوان باکسینگ دی تغییر می دهد.

هر باشگاه لیگ برتر انگلیس در باکسینگ دی این فصل جزیره از 25 آذرماه به عنوان روز پایانی هفته هفدهم، تا 11 دی ماه به عنوان روز پایانی هفته بیست و یکم، چهار ملاقات در طول 16 روز انجام داده است که میانگین فاصله زمانی برای هر مسابقه چهار روز می گردد؛ این در حالی است که به طور کلی فاصله زمانی برگزاری مسابقات در لیگ برتر انگلیس با لحاظ فاصله زمانی یک هفته ای قبل از شروع این لیگ در امسال (18 مردادماه) تا هفته 29 (19 اسفند) حدود 219 روز گذشته است که به خوبی نشان می دهند به طور متوسط هر 7.5 روز یک ملاقات صورت گرفته است.

رباط های پاره یقه لیگ برتر فوتبال ایران را می گیرد؟

حال پرسش اصلی این است که با چه منطقی لیگ برتر فوتبال ایران که همیشه در مقاطع زمانی فشرده با آسیب های فراوان برای بازیکنان همراه بوده قرار است 9 هفته پایانی خود را در 45 روز برگزار کند؟ فوتبالی که همیشه حتی در کوران رقابت های لیگ برتر و همزمانی آن با ملاقاتهای ملی به دلیل جلوگیری از آسیب بازیکنان با تعطیلات طولانی مدت روبرو شده و نه تنها مسئولان خارج از زمین مسابقه بلکه بازیکنان و عوامل فنی و پزشکی باشگاه ها نیز به خوبی می دانند که لیگ برتر فوتبال ایران از این منظر به هیچ وجه شرایط مناسبی ندارد و نباید بازیکنان آن را با بازیکنان لیگ های معتبر فوتبال جهان از نظر فیزیکی و توان جسمانی مقایسه کرد، بازیکنانی که حتی در شرایط عادی کیفیت لازم برای 90 دقیقه دویدن را ندارند حال پس از حدود 2.5 ماه روز قرنطینه خانگی باید تمرینات خود را در بازه زمانی سه هفته ای از سرگیرند و منتظر شروع لیگ برتر باشند.

در این بین حتی باید به کیفیت نامناسب زمین های تمرین و مسابقه نیز اشاره نمود که در صورت خستگی جسمی بازیکنان احتمال آسیب دیدگی و مصدومیت های طولانی مدت را تشدید می نمایند و به نظر می رسد متولیان امر قبل از آنکه چنین تصمیمی را اتخاذ نمایند، بازیکنان و امکانات لیگ برتر فوتبال ایران را همسان لیگ های معتبر اروپایی دیده اند!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1039

به "رونمایی از باکسینگ دی در فوتبال ایران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از باکسینگ دی در فوتبال ایران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید