رازگشایی از گودال وحشتناک دست های بریده فرعون ها!، عکس

به گزارش مجله اندیشه، طبق مطالعات و کشفیات نو، 12 دست بریده در حیاط یک قصر مصر باستانی کشف شده و می تواند نشان از یک مراسم ترسناک باستانی به نام بردن غنائم داشته باشد.

رازگشایی از گودال وحشتناک دست های بریده فرعون ها!، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران - کتیبه ها و نقش برجسته های مقبره ها و معابد مصری، دست های قطع شده و بریده شده را در اوایل پادشاهی تازه در مدت زمان قرن 16 تا 11 قبل از میلاد نشان می دهند. به گفته محققان، این اولین بار است که باستان شناسان دست های قطع شده واقعی را یافته و تجزیه و تحلیل می نمایند.

محققین درباره این رویداد بر این باورند که این دست های بریده، حداقل به یازده مرد و احتمالاً یک زن تعلق داشتند. این تیم تحقیقاتی تجزیه و تحلیل خود را در مورد آنچه که آنها تشخیص دادند، دست های یافته شده دست راست افراد هستند که در ابتدا در سال 2011 یافت شد و در سه گودال جداگانه در حیاط کاخ هیکسوس در آواریس، تل الدابعه در شمال شرقی مصر مدفون بودند.

قدمت این کاخ به سلسله پانزدهم (1640-1530 قبل از میلاد) برمی گردد. زمانی که پادشاهان هیکسوس بر مصر سفلی و میانه، یعنی تا شهر کوزا که امروزه به نام القوسیه شناخته می گردد، حکومت می کردند. گمان می رفت که هیکسوس ها مهاجمان مصر و پادشاهان آن ها، اولین فرمانروایان خارجی آن تمدن هستند، اما شواهد اخیر نشان می دهد که ممکن است این موضوع اشتباه درک شده باشد.

تیم تحقیقاتی

به گفته تیم تحقیقاتی اهل آلمان و اتریش، دست های بریده شده در گودال ها حداقل متعلق به 12 بزرگسال می باشد.با این حال کشف چندین دست و انگشت ناقص به این معنی است که در مجموع می توانست به عدد 18 دست هم برسد.

رهبری این تیم باستان شناسی بر عهده جولیا گرسکی، دیرینه آسیب شناس از موسسه باستان شناسی آلمان در برلین، ابتدا دلایل تافونومیک را برای دست های بریده شده در نظر گرفت. تافونومی، اجساد و اعضای بدن را پس از مرگ آنالیز می نماید. بعلاوه به موضوعاتی مانند فرآیندهای حفظ، تجزیه و فسیل را ارزیابی می نماید. اگرچه از هم جدا شدن اعضای بدن در طول زمان یک روند طبیعی است. اگرچه سیل، لاشخورها و یا به تدریج در اثر هوازدگی و فرسایش می تواند در امر زودتر جدا شدن اعضای بدن مؤثر باشد، اما محققان فکر می نمایند که دست های بریده شده ممکن است عمداً بریده شده اند.

بیشتر بخوانید:

  • مروارید ارزشمندی که از سوپ سردرآورد!/ عکس

  • فراتر از لامبورگینی، گاو خشمگین یک و نیم میلیون دلاری/ عکس

  • تصویر آخرالزمانی از ترامپ و لشکرش در خیابان های نیویورک! / عکس

چه چیزهای کشف شده است

طبق آنالیز های اجرا شده برروی دست ها، 6 دست از 12 دست سالم بودند و در بین آن ها مجموعه ای از 8 استخوان کوچک در مچ دست که دست ها را به ساعد متصل می نماید پیدا شده، اما هیچ تکه ای از استخوان بازو پیدا نشد. محققان بر این باورند که این دست ها با برش های عمدی از قسمت های مفصلی و سپس تاندون ها از مچ قطع شده اند.

هنگامی که دست ها در گودال ها کشف شدند، همچنان نرم و منعطف بودند. به گفته محققان، این خصوصیت دست ها نشان دهنده این است که دست ها یا قبل از آغاز بیماری سخت یا اندکی پس از سرانجام بیماری دفن شده اند.

چه اتفاقی برای دست های بریده افتاده است

فرایند سفت شدن مفاصل و ماهیچه های بدن بعد از مرگ معمولاً بین یک تا چهار روز طول می کشد و طی 12 الی 24 ساعت به اوج خود می رسد. این تغییرات جسمانی بعد از مرگ به متغیرهایی مانند رطوبت، دما، سن و شرایط جسد بستگی دارد و معولا طی چند روز روز فروکش می نماید. گفتنی است، این روند تغییر در قسمت های مختلف بدن فرق دارد. در مورد دست ها این اتفاق در طی مدت زمان 6 الی 8 ساعت بعد از مرگ اتفاق می افتد. بنابراین دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این افراد احتمالاً در حین یا اندکی قبل از مراسم تکه تکه شده اند، و دست ها پس از سرانجام مراسم در گودال قرار گرفته اند.

تاریخ مراسم بردن غنائم

به گفته محققان، قطع دست راست در مصر به وسیله هیکسوس ها حدود 50 تا 80 سال قبل در مقبره هیروگلیف انجام می شد. مصریان این رسم را حداکثر در زمان سلطنت شاه احموسی اتخاذ کردند. در معبد با نقش برجسته انبوهی از دست ها نشان داده شده است. سؤال مهمی که در این مورد این موضوع پیش می آید این است که انجام این مراسم در مصر باستان نوعی تنبیه بوده یا غنیمتی برای پیروزی های نظامی.

گفته می گردد دلیل انجام این اعمال و این مراسم ترسناک با فرضیه مجازات اجرای قانون صورت می گرفته است.

گودال هایی که دست ها در آن دفن می شدند در محوطه بزرگ کاخ، روبروی اتاق تخت قرار داشتند. این تیم فکر می نماید این واقعیت که آنها در چنین مکان برجسته ای قرار گرفتند که برای چشمان عمومی قابل مشاهده است، گواهی بر این است که این تمرین فتح جام چقدر گسترده بود.

58321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 فروردین 1402 بروزرسانی: 17 فروردین 1402 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2257

به "رازگشایی از گودال وحشتناک دست های بریده فرعون ها!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازگشایی از گودال وحشتناک دست های بریده فرعون ها!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید