دیوید کامرون: جانسون دروغگو و نژادپرست است

به گزارش مجله اندیشه، نخست وزیر اسبق بریتانیا در کتاب خاطراتش نوشته است که نخست وزیر فعلی این کشور در سال 2016 فقط برای بالا بردن سوابق سیاسی و بدون اعتقاد به کاری که می کند، در کمپین خروج این کشور از اتحادیه اروپا شرکت کرد.

دیوید کامرون: جانسون دروغگو و نژادپرست است

به گزارش گروه بین الملل مجله اندیشه، دیوید کامرون نخست وزیر اسبق بریتانیا در کتاب خاطرات خود بوریس جانسون نخست وزیر کنونی این کشور را فردی دروغگو خواند.

به نوشاه روزنامه گاردین، کامرون در کتاب خاطرات خود که امروز (یکشنبه) منتشر شد نوشته است جانسون فقط به خاطر این که بتواند برای خود سابقه ای فراهم کند در سال 2016 از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حمایت کرد.

همچنین او در کتاب جدید خود پریتی پتل وزیر کشور فعلی و دومینیک کامینگز مشاور نخست وزیر فعلی و طراح اصلی برگزیت را که پیش تر برای او کار می کردند مورد انتقاد قرار داده است.

به عقیده گاردین جنجالی ترین قسمت این کتاب، ادعای کامرون مبنی بر نژادپرستانه بودن محتوای کمپین جانسون برای ترغیب شهروندان انگلیسی به رأی دادن به خروج از اتحادیه اروپا است.

کامرون توضیح می دهد جانسون احتمال پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را دست آویزی برای توجیه لزوم رأی دادان به برگزیت تبدیل کرد. او در این کتاب این سوال را مطرج می کند: چرا [جانسون] بر کشوری تمرکز کرد که عضو اتحادیه اروپا نبود؟

او در پاسخ به این سوال می نویسد: جواب این است که این کشور (ترکیه) مسلمان است و برای ایجاد هراس از اسلام گرایی، مهاجرت گسترده و تغییر و تحول در جامعه [انگلیس] مورد بهره برداری قرار گرفت. این امر بسیار واضح بود.

همچنین کامرون درباره ادعای جانسون مبنی بر در اولویت قرار دادن حق حاکمیت بریتانیا بیان می کند، این مسئله بعد از این نگرانی جانسون در اولویت دوم واقع شده است: بهترین عواید برای خودش چه خواهد بود؟

کامرون در این کتاب مایکل گوو دوست سابقش که مسئول فعلی برنامه ریزی برای برگزیت بدون توافق است را مورد انتقاد قرار داد و گفت: صفت شاخص او یک چیز است: خیانتکاری. خیانت به من و سپس خیانت به بوریس.

کامرون طی روزهای اخیر اعلام کرده است که ممکن است برگزاری همه پرسی دوباره برای خروج از اتحادیه اروپا ضروری باشد و کمپین دادن رأی به برگزیت در سال 2016 به مردم را فریب داده است. او که در زمان برگزاری همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نخست وزیر این کشور بود به خاطر ایجاد تفرقه و تردید در کشورش در این دوره، در این کتاب از مردم عذرخواهی کرد.

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شاقتصادی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال 1395 در یک همه پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به تعویق در این فرآیند منجر شد.

جانسون از زمان تصاحب مقام نخست وزیری بارها اعلام کرده است با توافق یا بدون توافق با اتحادیه اروپا در تاریخ 31 اکتبر (9 آبان) برگزیت را اجرا می کند. با این حال او مدعی است برگزیت با توافق را به اجرای آن بدون حصول توافق ترجیح می دهد.

از این رو در تلاش است برای شرط اتحادیه اروپا برای پذیرش توافق برگزیت به نام ترتیبات پشتیبان که شامل ضمانت جلوگیری از بسته شدن مرز بین ایرلند شاقتصادی و جمهوری ایرلند است، یک طرح جایگزین پیدا کند. شرطی که مجلس انگلیس در زمان نخست وزیری ترزا می سه بار آن را رد کرده بود.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 348

به "دیوید کامرون: جانسون دروغگو و نژادپرست است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوید کامرون: جانسون دروغگو و نژادپرست است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید