جورابین یکی از بازی های محلی کردستان به شمار می رود

به گزارش مجله اندیشه، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین گزارش های منتشر گشته، جورابین یکی از بازی های محلی کردستان به شمار می رود.

جورابین یکی از بازی های محلی کردستان به شمار می رود

جورابین (گوروا بازی) بازی محلی کردستان با قدمتی دیرینه است که برای شروع بازی یکی از افراد یک جفت جوراب را انتخاب نموده و یک قطعه سنگ کوچک یا مازوج یا شی دیگری را در میان انگشتان خود قرار داده و بازی را شروع می نماید.

در این بازی جوراب بازان ابتدا به 2 دسته چند نفری تقسیم می شوند و در مقابل هم می نشینند، سپس پنج جفت جوراب را آماده بازی می نمایند و از هر دسته یک نفر به عنوان سردسته انتخاب می گردد که اغلب این 2 نفر از ماهرترین بازیکنان هستند.

برای شروع بازی یکی از افراد یک جفت جوراب را انتخاب نموده و یک قطعه سنگ کوچک یا مازوج یا شی دیگری را در میان انگشتان خود قرار داده و بازی را شروع می نماید.

به هر حال فرد شروع نماینده دهانه جوراب ها را به طرف خود قرار می دهد و مازوج یا حبه قند یا هر شی دیگری را که از قبل انتخاب شده در میان انگشتان خود قرار داده و با مهارت کامل انگشتان خود را تا کف دست به میان جوراب ها فرو می برد و با حیله های مختلف سعی در انحراف فکری گروه مقابل دارد تا شی مورد نظر را در داخل یکی از 10 جوراب قرار دهد و افراد دسته دوم نیز با دقت کامل به حرکات دست و انگشتان رقیب نگاه می نمایند تا محل اختفای مازوج را تشخیص دهند.

افراد دسته ای که باید محل اختفای مازوج را بیابند به سردسته می گوید به فلان جوراب شک دارم و سردسته نیز مانند بازی پشکیلان با توجه به شک خود و افرادش در صورت داشتن یقین دست روی یکی از جوراب ها قرار داده و می گوید گُل اگر در این مرحله پیروز به یافتن مازوج گردد 10 امتیاز کسب و خود شروع به بازی می نماید که در اصطلاح گشتنی گویند.

اما در صورتی که پیروز به یافتن نگردد یک یا چند تا دست روی جوراب ها می گذارد و آنها را از بازی خارج می نماید، اگر مازوج در یکی از جوراب هایی که سردسته به آن دست زده قرار داشته باشد به تعداد جوراب هایی که مازوج نداشته اند امتیاز از دست می دهد اما چنانچه مازوج در آخرین جوراب به جامانده قرار داشته باشد گروه رقیب (گروهی که مازوج را در جوراب پنهان نموده) یازده امتیاز کسب می نماید.

این بازی با کسب یا از دست دادن 101، 151 یا 201 امتیاز انتها می یابد و معمولاً در انتها بازی گروه بازنده ناچار به تهیه شب چره می گردد که عبارت است از کشمش، مغز گردو یا خرما و سنجد.

عکسها از: ابراهیم باشرافت

منبع: همگردی
انتشار: 28 آذر 1402 بروزرسانی: 28 آذر 1402 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2332

به "جورابین یکی از بازی های محلی کردستان به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جورابین یکی از بازی های محلی کردستان به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید