تکمیل مسکن مهر شهرهای جدید در سال 98

به گزارش مجله اندیشه، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اطلاع داد: با توجه به تمهیداتی که در بودجه 1398 اندیشیده شده، سال آینده بجز واحدهایی که دارای مشکل حقوقی و معارض هستند، بقیه واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید تکمیل و به متقاضیان تحویل می گردد.

تکمیل مسکن مهر شهرهای جدید در سال 98

به گزارش مجله اندیشه، حبیب الله طاهرخانی در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه بین المللی مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری اظهار کرد: با اقداماتی که اجرا شده در نظر داریم در سال 1398 در مجموعه شهرهای جدید، مسکن مهر را در پروژه هایی که مساله حقوقی و معارض خاصی ندارد به خاتمه برسانیم. خوشبختانه در این حوزه در لایحه بودجه 1398 تمهیدات مناسبی اندیشیده شده و این امید و چشم انداز را می دهد که عملکرد موفقی در سال 1398 در مسکن مهر داشته باشیم.

طرح جایگزین مسکن مهر کلید خورده است

وی اضافه کرد: برنامه مهم دیگر شهرهای جدید که مورد تاکید رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی قرار گرفته است عرضه 200 هزار واحد مشارکتی تا سال 1400 است که اقدامات اولیه اجرا شده و ستاد خاصی در شرکت مادر شکل گرفته که پیشبرد این پروژه ها را مانیتور می نماید. امیدواریم در قالب مشارکت مدنی با همکاری بخش خصوصی این برنامه محقق شود.

طاهرخانی توضیح داد: در شهرهای جدید با توجه به جمعیت پذیری بالایی که رخ داده عقب ماندگی هایی داریم که امیدواریم بتوانیم با توسعه و گسترش خدمات عمومی و خدمات زیرساختی، کیفیت زندگی در مجموعه شهرهای جدید را ارتقا دهیم. یکی از کارها این است که مجموعه محلات را در سایتهای مسکن مهر احداث کنیم که نقش بی بدیلی برای ساکنان خواهد داشت و با استفاده از سرمایه بخش خصوصی انجام می شود.

افزایش وام مسکن مهر در حد پیشنهاد است

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به احتمال افزایش وام مسکن مهر گفت: وام مسکن مهر قبلا 30 میلیون تومان بود که به 40 میلیون تومان رسید. در برخی از شهرها این افزایش سقف از 30 به 40 میلیون انجام نشده که در صورت انجام، به معنای افزایش رقم وام نیست. از سوی دیگر افزایش تسهیلات برای واحدهایی که هم اکنون وام آنها 40 میلیون تومان است در حد پیشنهاد است و هنوز عملیاتی نشده است.

مترو تهران ـ پردیس سال آینده کلنگ می خورد

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ایجاد نظام حمل و نقل مناسبی را بین شهرهای جدید و شهرهای دنبال می کنیم، اظهار کرد: هم اکنون قطار حومه ای گلشهر ـ هشتگرد، فولادشهر ـ اصفهان، بهارستان ـ اصفهان و گلبهار ـ مشهد را در دست اقدام داریم. مهمترین پروژه ای نیز که سال آینده شروع می کنیم قطار برقی تهران ـ پردیس است. با توجه به اینکه رشد جمعیتی بسیار بالایی داریم و بخشی از شهرها برای جمعیت 600 تا 650 هزار نفر پیش بینی شده باید تمهیدات لازم در حوزه حمل و نقل اندیشیده شود. همچنین با مجموعه راه آهن همکاریهایی را شروع نموده ایم که بخشی در حال خدمات دهی است و بخش دیگری را هم ارتقای ظرفیت می دهیم که خدمات مطلوب تری ارایه دهیم.

به گفته طاهرخانی، پروژه مترو فرودگاه امام (ره) تا پرند که متولی آن شهرداری تهران است متوقف بود اما با تعاملاتی سعی می کنیم این پروژه را فعال کنیم.

وی گفت: در حال حاضر 21 شهر جدید در مرحله بهره برداری و احداث قرار گرفته است که از این تعداد 17 شهر به شکل فعال داریم و حدود یک میلیون نفر در این شهرها اسکان دارند. هفت شهر جدید شامل پردیس، پرند، اندیشه، بهارستان، فولادشهر، صدرا و سهند به حدود جمعیتی 100 هزار نفر رسیده اند که پیغام مهم آن این است مرحله شکل گیری و زایش شهرهای جدید اجرا شده و به مرحله بلوغ می رسند.

رشد جمعیت شهرهای جدید 10 برابر سایر شهرها است

وی اضافه کرد: این هفت شهر جدید توجیه پذیر شده و صرفه های حاصل از مقیاس دست یافته اند. متوسط رشد جمعیت شهرهای جدید 10 برابر متوسط رشد شهرهای دیگر است. برخی از شهرهای ما سالیانه 24 درصد رشد جمیت دارند که نشان می دهد به عنوان یک عنصر اثرگذار، حوزه توسعه شهری را راهنمایی می نماید و توسعه برنامه ریزی شده را جایگزین روینمودهای قبلی نموده است.

درآمد شهرهای جدید طی یک سال دو برابر شده است

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: از زمانی که من فعالیتم را حدود یک سال قبل شروع کردم دو اولویت مدنظرم بود؛ یکی اینکه حوزه درآمدی را فعال کنیم. سال جاری نسبت به سال گذشته، بخش درآمدی شرکت عمران شهرهای جدید به بیش از دو برابر افزایش پیدا نموده که به ما قدرت عملیاتی داده است. پروژه های استراتژیکی داریم که انشاءالله بتوانیم آنها را جمع و جور کنیم. با توجه به اینکه ما شرکت درآمد هزینه هستیم سعی کردیم این سیاست را برای مدیران عامل شرکتهای تابعه تشریح کنیم. مطمئن هستم سال جاری در حوزه درآمدهای شرکت از محل منابع داخلی به 2.5 برابر سال گذشته دست پیدا می کنیم.

به گفته طاهرخانی، حوزه دیگر به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برمی شود که مطمئنا سال جاری عملکرد شرکت عمران شهرهای جدید در حوزه سرمایه گذاری بسیار مورد توجه خواهد بود؛ زیرا دو راستا را تعیین کردیم؛ یکی احداث مراکز محلات به شکل مشارکتی است که در سال آینده 40 مرکز محله را از جمله در پرند و پردیس شروع خواهیم کرد. سیاست دیگر احداث 200 هزار واحد مسکونی است که با مشارکت بخش خصوصی انجام خواهد شد. برنامه ما این است که سال جاری 60 هزار واحد را به قرارداد برسانیم.

بسته شدن پرونده مسکن مهر پرند در نیمه اول سال 98

در ادامه این نشست، محسن وطن خواهی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند اظهار کرد: 27 سال از زمان تاسیس شهر جدید پرند می گذرد. هم اکنون جمعیت پرند حدود 135 هزار نفر است. با توجه به اینکه 96 هزار واحد مسکن مهر در حال ساخت دارد و 69 هزار واحد تحویل شده و با اتکا به رشد رشد 22 درصد سالیانه سالیانه پیش بینی می شود که تا سال 1400 به افق جمعیتی این شهر که 483 هزار نفر است دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: مورد دیگر به کمبود خدمات و زیرساختها مربوط می شود. در این بخش یک نارسایی داشتیم. هم اکنون برنامه ما برای تکمیل 25 هزار واحد باقی مانده است. حدود 13 هزار واحد آماده داریم که امیدواریم با یاری دستگاههای خدمات رسان به پایان برسد. البته این اختیار از سوی مجمع شهرهای جدید به ما داده شده که در آن بخش هزینه کنیم. مابقی مسکن مهر هم تا شهریور سال آینده به اتمام می رسد. بنابراین پرونده مسکن مهر پرند تا نیمه اول سال آینده بسته خواهد شد.

مسکن مهر پردیس تا انتهای سال 98 به اتمام می رسد

همچنین سید مهدی راهنمایی ـ مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس ـ در این نشست اظهار کرد: در پردیس اولویت با تکمیل واحدهای مسکن مهر است. با تمهیداتی که در بودجه 1398 دیده شده اطمینان داریم با تصویب این تبصره ها در لایحه بودجه برای پردیس سال بسیار خوبی خواهد شد. همچنین تامین خدمات و مراکز محلات را داریم که حدود 1000 میلیارد تومان پروژه آماده سازی و مراکز محلات را در دهه فجر کلنگ زنی خواهیم کرد. موضوع تامین کسری واحدهای مسکن مهر را نیز در شهر جدید پردیس دنبال می کنیم که بخشی از این کسری را در نظر داریم حل کنیم که طبیعتا این کسری در سال 1398 اتفاق نمی افتد ولی مابقی واحدها در سال 1398 تحویل خواهد شد. سال جاری به ظرفیتهای درونی شهرهای جدید تکیه کردیم و اگر این قول را می دهیم که واحدها را در سال آینده تحویل می دهیم به دلیل همکاری مجمع است که تمامی اراضی که امکان مشارکت و تهاتر با سازندگان داشت همه را برای تکمیل مسکن مهر پردیس اختصاص دادیم.

در ادامه این نشست، طاهرخانی درخصوص آخرین وضعیت مترو هشتگرد با بیان اینکه ایستگاه مترو هشتگرد دارای پیشرفت بالای 90 درصد است گفت: درخصوص برق هم در قسمتهایی کار شروع شده است. نکته اصلی به برق و سیگنالینگ مربوط می شود که اگر تامین اعتبار لازم انجام شود زمان بری چندانی نخواهد داشت که مترو هشتگرد به شبکه مترو صادقیه متصل شود.

در ادامه این نشست، طاهرخانی با بیان اینکه متاسفانه استفاده مناسبی از ظرفیت دریا در حوزه های شهرسای انجام نشده است گفت: سواحل مکران همیشه مورد تاکید مقامات نظام بوده است. در این خصوص احداث شهر جدید تیس را در چابهار در دستور کار قرار دادیم که در واقع بیست و سومین شهر جدید خواهد بود. روز گذشته رونمایی از طرح جامع تیس توسط وزیر راه و شهرسازی انجام شد. همچنین شهرهای جدید سیراف را مدنظر داریم. شهر جدید تابناک در منطقه لارستان نیز مورد نظر است که مصوبه آن از شورای عالی شهرسازی و معماری اخذ و تملک آن اجرا شده که در مرحله تهیه طرح جامع قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 125

به "تکمیل مسکن مهر شهرهای جدید در سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکمیل مسکن مهر شهرهای جدید در سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید