بازار جشنواره جهانی فجر چگونه برگزار می گردد؟

به گزارش مجله اندیشه، تهران (پانا) - معاون دبیر و رئیس دبیرخانه مرکزی سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به برگزاری مجازی بازار فیلم این دوره گفت: همه برنامه ریزی ها برای تامین امنیت فیلم ها اجرا شده است.

بازار جشنواره جهانی فجر چگونه برگزار می گردد؟

به گزارش روابط عمومی سی و هشتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر، امیر اسفندیاری درباره جزئیات برگزاری بازار فیلم جشنواره سی وهشتم جهانی فجر در شرایط همه گیری کرونا گفت: در فضایی که بعد از کرونا رخ داد تصمیم گرفتیم نمایش فیلم ها در جشنواره جهانی فیلم فجر سال جاری به شکل فیزیکی و برگزاری بازار به شکل مجازی در دستور کار قرار گیرد. به این ترتیب آنچه در قالب بدنه خود جشنواره در کشورمان برگزار می گردد به شکل فیزیکی خواهد بود و بازار فیلم که شرکت نمایندگان داخلی و خارجی در آن حضور دارند به شکل مجازی برپا می گردد.

وی اضافه نمود: همانطور که پیش از این در مقررات اعلام شده است، تاریخ پنجم تا دوازدهم خردادماه برای برپایی این رویداد مشخص شده است و با توجه به تجربیاتی که در طول دوران کرونا در جشنواره های دیگر رخ داده و قوت گیری کتابخانه های برخط ویدیویی، تصمیم قطعی جهت بهره گیری از این فضاها برای برپایی بازار فیلم اتخاذ شد.

اسفندیاری با اشاره به اینکه مهمترین دغدغه در این میان حفظ امنیت فیلم ها بود، گفت: بسیاری از جشنواره های بین المللی فیلم از کتابخانه ویدیویی پلتفرم سیناندو (Cinando) بهره بردند. این پلتفرم، جهت ارائه محتوای بصری غیرقابل دانلود، در سال های اخیر، از خدمات شرکت شیفت 72 (Shift 72) استفاده نموده است. تیم برگزاری جشنواره هم در این دوره خاص، در نهایت به این نتیجه رسید که با سیناندو و شیفت 72 همکاری کند. این شیوه که پیش از این در جشنواره ها و بازارهایی چون کن، تورنتو، ورشو و تالین مورد استفاده نهاده شده است، با گسترش برنامه و تغییراتی جهت اعطاء امکان تصمیم گیری به صاحبان آثار در بازار فیلم ایران (IFM) مد نظر نهاده شد.

وی اضافه نمود: با توجه به مذاکراتی که با مسئولان پلتفرم ها اجرا شده، برای کسانی که آثارشان در بازار مجازی فجر به نمایش در می آید مزایایی در نظر گرفته شده است که از جمله آن می توان به عضویت رایگان در پلتفرم سیناندو اشاره نمود.

اسفندیاری ادامه داد: در این دوره از بازار جشنواره جهانی دو گروه شرکت نمایندگان بازار و مهمانان جشنواره برای دیدن فیلم های بازار درخواست خود را به صورت مستقیم به صاحب اثر ارائه می دهند و در صورت تایید، امکان تماشای فیلم برای این دو گروه فراهم می گردد. افزونه های لازم برای تحقق این موضوع که امکان نمایش فیلم ها در بازار را در کمال امنیت و بدون هیچ گونه نگرانی فراهم می نماید، در چارچوب برنامه ریزی ها و مذاکراتی تخصصی پیگیری شده و به نتیجه رسیده است. برای مذاکرات یک به یک میان صاحبان آثار ایرانی و شرکت نمایندگان بین المللی هم توافقات لازم با شرکتی متخصص در ارائه اتاق های دیدار مجازی صورت پذیرفته است.

این مدیر سینمایی درباره ویژگی فیلم های ایرانی که امکان حضور در بازار فیلم جشنواره سال جاری را دارا هستند، گفت: بازار سال جاری با حضور فیلم های ایرانی، صاحبان آثار و شرکت های خارجی برگزار می گردد و نکته قابل توجه درباره شرکت های ایرانی این است که برای حضور در بازار حتما باید فیلمی در جمع آثار منتخب داشته باشند. به روال هر سال فیلم های ایرانی جشنواره هم از میان فیلم های منتخب برای نمایش های بازار برگزیده خواهند شد.

بازار فیلم جشنواره به منظور معرفی تولیدات یک سال سینمای ایران به مهمانان، خریداران، مدیران جشنواره های جهانی و نمایندگان شرکت های پخش بین المللی حاضر در این رویداد، امکان ارائه مجازی فیلم ها را می دهد.

متقاضیان نمایش فیلم ها در بخش نمایش های بازار سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر می توانند با مراجعه به پایگاه www.fajriff.com اثر خود را جهت ارائه نسخه فیزیکی به دبیرخانه فیلم های ایرانی ثبت نام نمایند.

فیلم های ایرانی برای آنکه امکان حضور در بازار فیلم را داشته باشند باید در فاصله زمانی شروع دی ماه 1398 تا سرانجام فروردین 1400 آماده نمایش شده باشند و به هیچ وجه اکران سینمایی، نمایش تلویزیونی، اینترنتی و شبکه نمایش خانگی نداشته باشند.

البته با توجه به محدودیت تعداد فیلم های قابل بارگذاری در پلتفرم امن بین المللی، فیلم های مورد نظر به سبک و سیاق معمول توسط دبیر با همکاری مشاورین و مسئولین برگزارنماینده جشنواره انتخاب خواهند شد.

سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر از تاریخ 5 تا 12خرداد 1400 به دبیری محمدمهدی عسگرپور در تهران برگزار می گردد

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1602

به "بازار جشنواره جهانی فجر چگونه برگزار می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار جشنواره جهانی فجر چگونه برگزار می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید