ابداع حسگری برای نجات جان بچه ها جا مانده در خودرو

به گزارش مجله اندیشه، پژوهشگران کانادایی، نوعی حسگر کوچک ابداع کرده اند تا جان بچه ها و حیواناتی که در خودرو جا می مانند، نجات دهند.

ابداع حسگری برای نجات جان بچه ها جا مانده در خودرو

به گزارش مجله اندیشه و به نقل از ساینمگ، پژوهشگران دانشگاه واترلو(UWaterloo) کانادا، یک حسگر کوچک و کم هزینه ابداع کرده اند که می تواند با ارسال هشدارهایی، جان بچه ها یا حیواناتی که در وسایل نقلیه تنها هستند را نجات دهد.

پژوهشگران در ساخت این ابزار جدید، فناوری رادار را با هوش مصنوعی در هم آمیخته اند تا توانایی شناسایی بچه ها یا حیوانات را با 100 درصد دقت برای آن فراهم کنند.

این حسگر آنقدر کوچک است که در کف دست جا می گیرد و طوری طراحی شده که به آینه مقابل خودرو و یا سقف آن متصل می شود. این ابزار می تواند سیگنال هایی را برای هشدار ارسال کند که از افراد اشیا و اجسام داخل خودرو منعکس می شوند و هوش مصنوعی وظیفه تحلیل آنها را بر عهده دارد.

جرج شیکر(George Shaker)، استاد مهندسی دانشگاه واترلو گفت: این حسگر می تواند یک مشکل جدی را حل نماید و به ابزار استانداردی برای همه وسایل نقلیه تبدیل شود.

پژوهشگران امیدوار هستند این حسگر بی سیم که قطر آن فقط سه سانتی متر است، تا انتها سال 2020 به بازار وارد شود.

تحلیل هایی که توسط این ابزار انجام می شوند، تعداد سرنشینان و صندلی آنها را در وسیله نقلیه معین می کنند. هدف اصلی و ابتدایی پژوهشگران از ابداع این حسگر، با خبر شدن از زمانی بود که یک کودک یا حیوان خانگی به صورت تصادفی یا عمدی در خودرو گذاشته می شوند و در برخی شرایط مانند هوای بیش از حد گرم یا سرد می تواند به آسیب جدی و یا حتی مرگ بیانجامد.

این ابزار در برخی موارد می تواند به پیشگیری از قفل شدن درهای خودرو نیز منجر شود و با ارسال هشدارهایی، راننده، مسافران و افراد دیگر را از بروز مشکل باخبر کند.

شیکر اضافه کرد: این حسگر بر خلاف دوربین می تواند حریم خصوصی را حفظ کند و نقطه کور هم ندارد زیرا رادار آن می تواند به صندلی ها نفوذ کند و وجود نوزاد را روی صندلی خودرو تشخیص دهد.

این حسگر، نیروی خود را از باتری خودرو به دست می آورد و می تواند با بررسی حرکات ناشی از تنفس، موجودات زنده اجسام را تشخیص دهد.

پژوهشگران در حال حاضر، قابلیت کاربرد این حسگر را برای بررسی نشانه های حیاتی راننده بررسی می کنند تا این ابزار بتواند نشانه های خستگی، حواس پرتی، بیماری یا موارد دیگر را شناسایی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 561

به "ابداع حسگری برای نجات جان بچه ها جا مانده در خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع حسگری برای نجات جان بچه ها جا مانده در خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید