آسیب ها و جراحات بچه ها(4)

به گزارش مجله اندیشه، کودک فعال شما، زمانی که بازی می نماید تا توانایی های فیزیکی خود را بسنجد، حتما هر از چند گاهی با صورت به زمین می خورد. گاهی اوقات ممکن است به یکی از دندان های او ضربه وارد گردد.

آسیب ها و جراحات بچه ها(4)

آسیب ها و جراحات بچه ها(4)

آسیب به دندان ها

اگر کودک من زمین خورد و یکی از دندان هایش آسیب دید، چکار باید بکنم؟

کودک فعال شما، زمانی که بازی می نماید تا توانایی های فیزیکی خود را بسنجد، حتما هر از چند گاهی با صورت به زمین می خورد. گاهی اوقات ممکن است به یکی از دندان های او ضربه وارد گردد.

ابتدا باید مطمئن شوید که هیچ جراحت دیگری (مثلا به صورت یا سر او) وارد نشده است که احتیاج به درمان اورژانسی داشته باشد. در صورتی که چنین جراحاتی مشاهده کردید، با اورژانس تماس بگیرید.

اگر لثه های او خونریزی دارند، چند دقیقه (یا تا وقتی که خونریزی متوقف گردد) آن را با یک گاز استریل تر فشار دهید. یک آب میوه یخ زده می تواند تورم را کاهش دهد و البته حواس کودک را هم از درد پرت می نماید. اگر در طی هفته آینده هرگونه مساله غیرمعمولی در لثه ها یا دندان های کودک مشاهده کردید یا نشانه های عفونت (مانند تب یا تورم و حساسیت محل جراحت به لمس و...) را مشاهده نمودید، فورا با پزشک تماس بگیرید.

اگر به یکی از دندان های کودک ضربه وارد شد آیا باید او را نزد دندان پزشک ببرم؟

اگر دندان ها و لثه های کودک شما سالم به نظر می رسند و کودک درد ندارد، احتمالا سالم بوده و احتیاجی به معاینه به وسیله دندانپزشک نخواهد داشت. اما اگر به نظر می رسد که یکی از دندان های او از جای خود خارج شده است، باید دندانپزشک آن را معاینه نموده و معین کند که احتیاج به اقدام خاصی دارد یا خیر.

اگر دندان او شکسته است، او را فورا نزد دندانپزشک ببرید. اگر می توانید تکه دندان را پیدا کنید، آن را هم پیش پزشک ببرید. اگر ضربه شدید موجب تورم در اطراف لبها شده است می توانید از کمپرس سرد روی دهان کودک (اما نه مستقیما روی دندان) بهره ببرید تا از تورم جلوگیری گردد. حتی اگر تکه شکسته شده کوچک بوده و ظاهرا کودک را اذیت نمی نماید بهتر است برای معاینه به دندان پزشک مراجعه کنید. او می تواند معین کند که آیا ترک های زیرین یا دیگر آسیب هایی که شما نمی توانید ببینید وجود دارند یا خیر. او بعلاوه می تواند با پر کردن دندان یا استفاده از مواد ترمیمی، دندان را ترمیم نماید.

اگر دندان کودک بر اثر ضربه خیلی شل شده است می توانید با دندان پزشک تماس بگیرید. او ممکن است تصمیم بگیرد دندان را بیرون بیاورد تا مبادا در اثر افتادن دندان در ته حلق، کودک دچار خفگی گردد.

اگر یکی از دندان های کودک کاملا از جایش عایدی، چه باید بکنم؟

اگر آن دندان شیری بوده است نگران نباشید زیرا نهایتا یک دندان دائمی در جای آن درخواهد آمد. دندان های شیری از آن رو اهمیت دارند که به کودک شما یاری می نمایند تا غذا بخورد و حرف بزند و جای دندان دائمی را پر می نمایند تا آن دندان در زمان مناسب رشد کند و بیرون بیاید. از دندانپزشک بخواهید تا کودک را معاینه کند تا معین گردد که دندان های زیرین او آسیب دیده اند یا نه و دندان های دائمی جای کافی برای رشد دارند یا خیر.

اگر کودک شما یکی از دندان های دائمی اش را از دست داد، اگر می توانید دندان را پیدا نموده و آن را به آرامی با آب بشویید. (مراقب باشید که آن را خراش ندهید، چون ممکن است بعضی از بافت ها یا ریشه های مهم دندان را از بین ببرید.) اگر ممکن است، دندان را در محل آن قرار داده و همان جا نگه دارید. سپس نزد دندان پزشک بروید. اگر نمی توانید دندان را سر جایش قرار دهید، آن را داخل شیر گذاشته و همراه خود ببرید.

آیا دندان پزشک می تواند این دندان را سر جایش بگذارد؟

هرچه سریع تر به نزد دندان پزشک بروید (بهتر است در کمتر از 30 دقیقه این کار را بکنید)، احتمال موفقیت بیشتر می گردد. دندانپزشک دهان کودک را تمیز نموده و سعی خواهد کرد دندان را سر جایش قرار دهد. بعلاوه ممکن است یک آتل کوچک کنار آن قرار دهد تا دندان را (تا زمانی که ریشه هایش دوباره سفت می شوند) سر جایش نگه دارد. در این مدت، کودک شما احتمالا باید (حداقل در ابتدای کار) از رژیم غذایی نرم استفاده نماید و ممکن است آنتی بیوتیک برای او تجویز گردد. دندان پزشک ظرف حدود یک هفته مجدد دندان را معاینه خواهد کرد تا ببیند که آیا می توان آتل را درآورد یا خیر و باز هم دندان را به طور مرتب معاینه خواهد کرد. اگر ریشه ها دوباره سفت نشوند، گاهی اوقات نوعی خاص از درمان ریشه (root canal) می تواند یاری کند.

چگونه می توانم از آسیب رسیدن به دندان های کودک خردسالم پیشگیری کنم؟

شما هیچ گاه نمی توانید به طور کامل امکان بروز حوادث را از بین ببرید، اما می توانید با رعایت احتیاط های زیر تا حد زیادی از بروز سوانح جدی جلوگیری نمایید:

خانه خود را برای کودک ایمن کنید.

هنگامی که کودک ورزش های شدید تر را شروع کرد، مراقب باشید که همیشه از حفاظ دهان استفاده کند.

به او یاد بدهید هنگامی که از فواره ها آب می خورد مراقب باشد (در این موارد، احتمال از دست دادن یک دندان به خاطر برخورد یک شی فلزی زیاد است) .

به کودک خود یاد بدهید که در بازی با وسایل بیرون از خانه مراقب بوده و فاصله خود را با سایر بچه ها حفظ کند. مثلا به او بگویید که پشت تاب نایستد یا در نردبان ها یا سرسره ها از بچه ها جلو نزند (دوسوم از حوادث سرسره ها به مسائل دهانی منجر می شوند) .

همیشه مراقب باشید که کودک به نحو صحیح در جایگاه ماشین قرار گرفته است.

اگر دندان های جلوی کودک پیش آمده اند، از یک دندان پزشک یا متخصص ارتودونسی بخواهید که آنها را معاینه کند. دندان های پیش آمده بیشتر از سایر دندان ها در معرض خطر قرار دارند.

به کودک خود یاد بدهید زمانی که اشیاء محکم (مثل آب نبات یا مسواک) را در دهان دارد، ندود.

منبع: www.ninisite.com

منبع: راسخون
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1837

به "آسیب ها و جراحات بچه ها(4)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب ها و جراحات بچه ها(4)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید