65 درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور خالی است

به گزارش مجله اندیشه، تهران (پانا) - سدهای کشور قابلیت ذخیره حداکثر حجم آبی در حدود 50 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب را دارند که اکنون تنها درحدود 35 درصد ظرفیت مخازن سدها، حجم آب ذخیره شده وجود داشته که البته این میزان برای برخی از سدهای مهم بسیار کمتر است.

65 درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور خالی است

به گزارش ایرنا، کاهش 42 درصدی بارش ها در مهرماه امسال که به گفته مسوولان آب کشور در 50 سال اخیر بی سابقه است اثر منفی بر بیلان آب کشور باقی گذاشته به گونه ای که در بسیاری از سدهای مهم، کمترین مقدار آب ذخیره شده وجود دارد.

این کاهش حجم ذخیره سد علاوه بر آنکه تامین آب را با مسائل جدی روبرو خواهد کرد، در سدهایی که دارای نیروگاه تولید برق است نیز اثر منفی داشته و توان تولید این نیروگاه ها را کاهش داده و در برخی موارد از مدار تولید خارج کرده است.

براساس تازه ترین آمار شرکت مدیریت منابع آب کشور، تا 14 آبان ماه سال آبی جاری (سال آبی 1401-1400) مقدار کل حجم موجود آب در مخازن سدهای کشور حدود 17.9 میلیارد مترمکعب است که کاهشی در حدود 27 درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته را نشان می دهد.

بررسی شرایط سدهای کشور نشان می دهد، مقدار کل ورودی به سدهای کشور طی سال آبی جاری حدود 1.57 میلیارد مترمکعب است که کاهشی معادل 26 درصد نسبت به سال آبی گذشته در مدت مشابه را تبیین می کند.

مقدار کل حجم خروجی از سدهای کشور از ابتدای مهرماه تا 14 آبان نیز معادل 2.88 میلیارد متر مکعب است که کاهشی معادل 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته نشان می دهد.

در شرایط کنونی، سدهای کشور قابلیت ذخیره حداکثر حجم آبی در حدود 50.5 میلیارد متر مکعب را داراست که تنها حدود 35 درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور، حجم آب ذخیره شده وجود داشته که البته این مقدار برای برخی از سدهای مهم کشور بسیار کمتر است.

در استان های خوزستان و تهران، مقدار پرشدگی میانه مخازن طی سال آبی جاری به ترتیب در حدود 41 درصد و 23 درصد است.

کاهش مقدار حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور از یکسو و نیز تداوم کاهش 26 درصدی آب ورودی به سدها از یکم مهر تا به امروز نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته از سوی دیگر و نیز پیش­ بینی تداوم بروز بارش کمتر از نرمال در پاییز و احتمالا زمستان پیش رو، ضرورت مدیریت مصارف در بخش­ های شرب و به خصوص کشاورزی را اثبات می کند.

سال آبی در ادبیات حاکم بر مدیریت منابع آبی به یک دوره دوازده ماهه اطلاق می شود که شروع آن ابتدای مهرماه و خاتمه آن شهریور است.

چندی پیش معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: در مدت کمتر از 30 سال گذشته منابع آب تجدیدشونده کشور از 130 میلیارد مترمکعب به حدود 102 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1924

به "65 درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور خالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "65 درصد ظرفیت مخازن سدهای کشور خالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید