377 تصادف موتورسیکلت طی 35 روز در روزهای کرونایی یزد!

به گزارش مجله اندیشه، خبرنگاران/یزد هرچند کرونا بر کاهش تصادفات یزد بی تاثیر نبوده اما بروز 377 مورد تصادف با موتورسیکلت در استان از ابتدای سال جاری تا به امروز تلنگری است تا مسئولان برای کاهش این آمارها بیش از پیش کمر همت ببندند.

377 تصادف موتورسیکلت طی 35 روز در روزهای کرونایی یزد!

اگرچه با اعمال محدودیت های ترافیکی ابتدای سال به دلیل شرایط کرونایی شاهد کاهش چشمگیر تصادفات در استان بودیم ولی گفته های سردار محمدرضا میرحیدری فرمانده نیروی انتظامی استان یزد در جلسه شورای ترافیک و ارائه آمار تصادفات موتورسواران به نوعی تکان دهنده و ناراحت نماینده است.

به گفته این مسئول، در صورت نبودن کرونا در کشور، شرایط یزد در ارتباط با آمار تصادفات و تلفات رانندگی بسیار بدتر و ناراحت نماینده تر از این میزان بود چرا که در فروردین امسال حدود 75 درصد کاهش تصادفات و تلفات در یزد روی داده است.

البته آماری مانند مرگ و میر سالانه 10 دانش آموز به واسطه تصادف با موتور سیکلت هم از نکات تامل برانگیزی بود که ضرورت فرهنگ سازی جدی و موثر توسط سیستم آموزشی را یادآور می شد.

با تمام این اوصاف، مسئله تصادفات با موتور سیکلت در یزدی که شاید پس از عنوان شهر دوچرخه ها، عنوان شهر موتورسیکلت ها را به دوش می کشد، یکی از مواردی است که در این روزهای کرونایی، باری بر دوش کادر درمان اضافه نموده و علاوه بر آن، جان شهروندان را به مخاطره انداخته است.

377 فقره تصادف موتور سیکلت در امسال

رییس سازمان اورژانس یزد با اشاره به آمار تصادفات موتورسیکلت ها از ابتدای امسال تا پنجم اردیبهشت ماه به خبرنگار مجله اندیشه، می گوید: تعداد تصادف موتوری در استان 377 فقره بوده است که 319 فقره از این تصادفات منجر به جرح سرنشینان و انتقال آنها به بیمارستان شده است.

دکتر احمد دهقان با بیان این که متاسفانه تنها یک مورد از این تصادفات منجر به فوت جوانی 20 ساله در بهاباد شده است، اظهار می نماید: با این وجود، میانگین سنی افراد در این تصادفات 27 سال و عمدتا جوانان بوده است.

وی به افزایش استفاده از موتورسیکلت با گرم شدن هوا اشاره می نماید و می گوید: استفاده از کلاه ایمنی، رعایت سرعت مطمئنه، توجه به علائم هدایت و رانندگی به ویژه در تقاطع ها، حمل نکردن کالا و اثاثیه با موتور و سوار نکردن بچه ها در جلوی موتور، مواردی است که باید به منظور پیشگیری از تصادفات رعایت گردد.

عوامل متعددی در افزایش آمار تصادفات موتورسیکلت در یزد از سوی متولیان امر مانند طولانی بودن مسیرهای استان و مسافت ها و بلند بودن سطح جاده ها و رعایت نکردن نکات ایمنی مطرح شده است.

البته مطالباتی مانند ضرورت فراهم شدن زمینه ای برای برخورد با تخلفات حادثه ساز موتورسیکلتسواران به ویژه با ورود جدی تر شورای شهرها و شهرداری ها در ارتباط با فرهنگ سازی پیرامون مسئولیت موتورسواران در درون شهر یا برطرف کمبود امکانات مربوطه نیز میتواند در کنترل این قبیل موارد و کاهش آمار تصادفات راکبان موتور سیکلت نقش داشته باشد.

تاکید استاندار بر برخورد جدی با موتورسواران متخلف

نظارت جدی و سختگیرانه، مسئله ای است که بدون شک می تواند به کاهش کمی و کیفی آمار تلفات تصادفات موتورسواران منتج گردد که البته در این رابطه محمدعلی طالبی استاندار یزد اخیرا برخورد جدی با مرتورسواران متخلف مانند افراد با موتورهای بدون پلاک و کلاه ایمنی را جدی اعلام نموده است و بر اجرای اقدامات و تدابیر جدی در کاهش این آمار تا پایین ترین حد ممکن تاکید نموده است.

با وجود همت جدی مسئولان برای کاهش تصادفات موتورسواران و عابران پیاده، الگوهای پیروز در دیگر کشورها نباید نادیده گرفته شوند، در شرایط کنونی که شرایط اقتصادی ممکن است به عنوان عاملی جزئی در تجهیز موتورسواران موثر باشد، کشورهایی وجود دارند که در میادین خود کلاه ایمنی را توسط پلیس به موتورسواران بدون کلاه ایمنی، اعطا و آن ها را وادار یا تشویق به استفاده از آنها می نمایند لذا می توانیم با الگو دریافت از راهکارهای آن ها در کاهش آمار استان نقش داشته باشیم..

از منظر دیگر با توجه به این که بیشتر افراد درگیر این مسئله جوانان هستند، شاید برای تثبیت و فرهنگ سازی، بهتر است از راهکارهایی پویاتر و موثرتر مانند مجارات های جایگزین حبس که در نهادینه کردن قوانین و ضوابط توسط جوانان تاثیر بیشتری دارد، بهره جست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 998

به "377 تصادف موتورسیکلت طی 35 روز در روزهای کرونایی یزد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "377 تصادف موتورسیکلت طی 35 روز در روزهای کرونایی یزد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید