نهنگ کوه پیکر پرو که یک مهره کمرش 200 کیلو وزن دارد!، عکس

به گزارش مجله اندیشه، یورونیوز نوشت: دانشمندان اعلام کردند بقایای نهنگی را کشف نموده اند که نزدیک به 40 میلیون سال پیش می زیسته است، به گفته آن ها این نهنگ احتمالا سنگین ترین جانوری است که تا به حال روی زمین زندگی نموده است.

نهنگ کوه پیکر پرو که یک مهره کمرش 200 کیلو وزن دارد!، عکس

مدت ها بود که نهنگ آبی به عنوان بزرگترین و سنگین ترین حیوان تاریخ شناخته می شد. گفته می شد این موجود حتی از تمام دایناسورهای غول پیکر که در گذشته های دور زندگی می کردند نیز سنگین وزن تر است.

اما بر اساس مطالعه ای که در مجله نیچر منتشر شده است، نهنگ بزرگ الجثه پرو ممکن است حتی از نهنگ آبی هم سنگین تر بوده باشد.

یک تیم تحقیقاتی بین المللی با آنالیز استخوان های یافت شده در صحرای پرو تخمین زده اند که این حیوان به طور میانه وزنی حدود 180 تن داشته است.

بر اساس رکوردهای جهانی گینس، بزرگترین نهنگ آبی ثبت شده تا به امروز 190 تن وزن داشته است، پس چطور موجودی با 180 تن می تواند این رکورد را بشکند. محققان محدوده وزن این نهنگ باستانی را بین 85 تا 340 تن تخمین زدند، یعنی این جانور محتمل است به طور قابل توجهی بزرگتر بوده باشد.

الی آمسون، دیرینه شناس در موزه دولتی تاریخ طبیعی اشتوتگارت آلمان و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: من معتقدم احتمال شکستن این رکورد وجود دارد و پیغام اصلی این یافته ها نیز همین است. این که موجودی در گذشته زیست می کرد که وزنش نزدیک به نهنگ آبی بوده است.

اولین فسیل نهنگ باستانی در سال 2010 به وسیله ماریو اوربینا کشف شد. این دیرینه شناس، دهه ها سال از عمرش را صرف جستجوی در بیابان های سواحل جنوبی پرو برای کشف یافته های نو نموده است.

در مجموع 13 مهره غول پیکر که یکی از آنها نزدیک به 200 کیلوگرم وزن داشت و بعلاوه چهار دنده و یک استخوان لگن در این محل پیدا شد. آقای آمسون می گوید چیزی که اوربینا پیدا کرد بیشتر شبیه یک تخته سنگ بود تا یک فسیل.

سال ها طول کشید تا این فسیل های غول پیکر جمع آوری و محققان متوجه شوند دقیقا چه چیزی کشف نموده اند. حالا اما پس از یک زمان طولانی محققان روز چهارشنبه فاش کردند این فسیل ها متعلق به یک نوع بازیلوسارید منقرض شده از آب بازسانان کهن است.

آب بازسانان به پستانداران دریایی گفته می گردد که با گذشت زمان با شرایط زیست در آب سازگار شده اند. دلفین ها، نهنگ ها و خوک های دریایی از نمونه های امروزی آب باز سانان هستند که اجداد اولیه آن ها در خشکی زندگی می کردند.

براساس یافته های نو در این مطالعه آب بازسازان 30 میلیون سال زودتر از آنچه قبلا تصور می شد به اوج رشد بدن خود رسیده اند.

جیووانی بیانوچی دیرینه شناس از دانشگاه پیزا در ایتالیا و نویسنده ارشد این تحقیق می گوید: ویژگی اصلی این جانور مطمئناً وزن بسیار زیادش است. این نشان می دهد تکامل می تواند ارگان هایی ایجاد کند که ویژگی هایش فراتر از تصور ما است.

به گفته آقای بینوچی احتمالا فرم جثه و سبک زندگی این موجود بیشتر شبیه گاو دریایی استلر بوده باشد تا نهنگ های امروزی. گاو دریایی استلر در سال 1741 کشف شد و چند سال پس از آن منقرض شد.

به گفته آقای آمسون نیز هرچند هیچ جمجمه ای از این موجود یافت نشده است اما احتمالا این حیوان مانند سایر بازیلوساریدها سر کوچک مضحکی داشته است.

او در ادامه اضافه کرد به علت این که دندانی از این جانور در دست نداریم نمی توانیم با اطمینان بگوییم رژیم غذایی موجود چه بود اما با توجه به این که وزن زیادی داشته و احتمالا سریع شنا نمی نموده است، من حدس می زنم از لاشه های کف دریا تغذیه می کرد.

محققان گمان می نمایند به علت وزن زیاد احتمالا این نهنگ باستانی در آب های کم عمق در محیط های ساحلی زندگی می نموده است. وزن کل اسکلت آن بین پنج تا هفت تن تخمین زده شد که بیش از دو برابر وزن اسکلت یک نهنگ آبی است.

آقای آمسون گفت: این سنگین ترین اسکلت از یک پستاندار است که تا به امروز کشف شده است.

فلیکس مارکس، کارشناس پستانداران دریایی در موزه نیوزلند می گوید نهنگ بزرگ الجثه پرو بسیار متفاوت از هر چیز دیگری است که ما تا به حال پیدا نموده ایم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 مرداد 1402 بروزرسانی: 13 مرداد 1402 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2306

به "نهنگ کوه پیکر پرو که یک مهره کمرش 200 کیلو وزن دارد!، عکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "نهنگ کوه پیکر پرو که یک مهره کمرش 200 کیلو وزن دارد!، عکس" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهنگ کوه پیکر پرو که یک مهره کمرش 200 کیلو وزن دارد!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید