ماشین های لباسشویی؛ پایگاهی برای باکتری های مقاوم

اگر چه ماشین های لباسشویی برای تمیز کردن البسه کثیف مورد استفاده قرار می گیرند، اما یک بررسی جدید نشان می دهد که این دستگاه ها پناهگاهی برای باکتری های مقاوم در برابر دارو هستند.

ماشین های لباسشویی؛ پایگاهی برای باکتری های مقاوم

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از لایو ساینس، در حالی که تصور می شود ماشین های لباسشویی بسیار تمیز و پاکیزه بوده و میکروبی در آنها یافت نمی شود، نتایج یک بررسی علمی نشان می دهد بسیاری از باکتری های مقاوم در برابر دارو و درمان در محیط داخلی ماشین های لباسشویی به حیات خود ادامه می دهند.

تحقیق یادشده نشان می دهد ماشین های لباسشویی در بسیاری از موارد موجب انتشار باکتری های مقاوم در برابر درمان های دارویی شده اند، به عنوان مثال استفاده از این دستگاه در بیمارستانی در کشور آلمان موجب آلودگی نوزادان تازه متولد شده به باکتری های خطرناک و مقاوم شده است.

پژوهشی که در این زمینه در آلمان اجرا شده نشان می دهد استفاده از ماشین لباسشویی های بزرگ و صنعتی در بیمارستان ها برای پاک کردن آلودگی های البسه و پوشاک و ملحفه مورد استفاده باید با دقت زیاد صورت بگیرد و خود این دستگاه ها باید هر از چندگاهی پاکسازی و ضدعفونی شوند.

براساس همین تحقیق خطر یادشده در مورد ماشین لباسشویی های خانگی هم وجود دارد و این دستگاه ها به علت مصرف آب در دمایی پایین تر از توانایی و قابلیت کمتری برای از بین بردن باکتری های خطرناک برخوردارند و لذا ضدعفونی و شستشوی محیط داخلی این دستگاه ها هم ضرورت دارد. در مجموع باید توجه داشت که ماشین های لباسشویی برای پاک کردن و خوشبو کردن البسه و نه برای استریل کردن آنها تولید می شوند.

https://www.livescience.com/washing-machines-drug-resistant-bacteria.html

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 12 آبان 1398 شناسه مطلب: 417

به "ماشین های لباسشویی؛ پایگاهی برای باکتری های مقاوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماشین های لباسشویی؛ پایگاهی برای باکتری های مقاوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید