زلزله ماهی؛ مواجهه بسیار نادر با یک ماهی 9 متری!

به گزارش مجله اندیشه، یک غواص به تازگی از مواجهه بسیار نادر با یک زلزله ماهی (Earthquake Fish) در نزدیکی سواحل تایوان فیلمبرداری نموده است.

زلزله ماهی؛ مواجهه بسیار نادر با یک ماهی 9 متری!

فیلمبرداری از این ماهی به وسیله مربی غواصی وانگ چنگ رو در نزدیکی منطقه ریوفانگ تایپه نو انجام شده است.

پاروماهی با نام مستعار زلزله ماهی

زلزله ماهی در واقع نام مستعاری برای پاروماهی (Oarfish) است که در آب های بسیار عمیق زندگی می نماید. بنابر بعضی افسانه ها و روایت های محلی، این جانور آبزی تنها پیش یا پس از یک زلزله از اعماق به سمت سطح آب بالا می آید.

مشاهده یک پاروماهی در طبیعت بسیار نادر است، زیرا این حیوان ترجیح می دهد در آب هایی با عمق بین 200 تا 1000 متر زندگی کند. در موارد بسیار نادر، پاروماهی به سمت سطح آب می آید و در این زمان ها امکان مواجهه با آن ها وجود دارد.

در فیلمی که وانگ از پاروماهی ضبط نموده است به نظر می رسد که این حیوان زخمی شده است و در آب های آبی شفاف شناور است. در واقع یک سوراخ بزرگ در میانه بدن این ماهی دیده می گردد.

به گفته وانگ که سابقه 15 سال غواصی دارد، این زخم ها که روی بدن پاروماهی بزرگ دیده می گردد ممکن است در نتیجه حمله یک کوسه کلوچه بُر که به نام کوسه سیگاری نیز شناخته می گردد، شکل گرفته باشد.

به رغم آنچه افسانه ها می گویند، وانگ فکر نمی نماید که این پاروماهی به علت فعالیت های ناشی از زلزله به سطح آب نزدیک شده باشد و بیشتر یک حیوان در حال مرگ به نظر می رسید.

مقدار دقیق پاروماهی ها تعیین نیست، اما آن ها می توانند تا 9 متر رشد نمایند. گزارش های غیررسمی به مقدار های بزرگتر با طول 15 متر نیز اشاره دارند.

پاروماهی با نام علمی Regalecus glesne یک ماهی بزرگ و نواری از خانواده Regalecidae است که در منطقه ها استوایی و نیمه گرمسیری در آب های عمیق یافت می گردد. بدن این ماهی شکلی شبیه به روبان داشته و به رغم نازک بودن ممکن است تا 300 کیلوگرم وزن داشته باشد.

پاروماهی به رنگ نقره ای با باله های شکمی بلند، قرمز و پارویی شکل و باله پشتی بلند و قرمز است که می تواند به صورت تاج در بالای سر بالا رود.

به علت ظاهر غیرمعمول و مقدار بزرگ، پاروماهی احتمالا منشا بسیاری از افسانه های هیولا های دریایی است.

بیشتر موارد مواجهه با این ماهی غیرمعمول زمانی رخ می دهد که لاشه آن ها وارد ساحل شده یا به طور تصادفی صید می شوند. موارد مشاهده پاروماهی هنگام شنا در آب های عمیق زیستگاه طبیعی خود به ندرت رخ می دهند.

منبع: عصر ایران

منبع: فرارو
انتشار: 17 تیر 1402 بروزرسانی: 17 تیر 1402 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2296

به "زلزله ماهی؛ مواجهه بسیار نادر با یک ماهی 9 متری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله ماهی؛ مواجهه بسیار نادر با یک ماهی 9 متری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید