دومین فصل کاوش نجات بخشی در سد پیام چای شروع شد

به گزارش مجله اندیشه، دومین فصل کاوش آثار تاریخی فرهنگی سد پیام چای دارای 62 اثر تاریخی شناسایی شده، با هدف نجات بخشی و پی بردن به دلایل تغییرات جمعیتی از هزاره دوم پیش از میلاد شروع شد.

دومین فصل کاوش نجات بخشی در سد پیام چای شروع شد

به گزارش مجله اندیشه به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نسرین قهرمانی سرپرست هیت باستان شناسی امروز دوشنبه 21 آبان 97 با اعلام این خبر گفت: سال 1393 آثار تاریخی فرهنگی در محدوده سد آنالیز و شناسایی و طی آن 28 اثر تاریخی فرهنگی مستندنگاری شد.

این باستان شناس اضافه کرد: در سال 1396 همین محدوده در وسعت بیشتری در قالب یک طرح پژوهشی به منظور یافتن استقرارهای عصر مفرغ و آهن مرتبط با کورگانها به شناسایی 34 اثر تاریخی فرهنگی دیگر منجر شد.

قهرمانی توضیح داد: علاوه بر مستندنگاری آثار جدید چشم انداز باستان شناختی آثار یافت شده بر اساس ارتفاع از سطح دریا، منابع آبی، شیب زمین و توپوگرافی در برنامه global mapper تحلیل شد.

او گفت: در فصل جدید کاوش، علاوه بر نجات بخشی آثار در محدوده خطر، هدف پی بردن به دلایل تغییرات جمعیتی از هزاره دوم پیش از میلاد است.

سرپرست هیت باستان شناسی اظهار کرد: با توجه به اینکه کورگان ها حاوی تدفین انسانی و حیوانی هستند ضرورت انجام آزمایش های DNA برای پی بردن به تغییرات جمعیتی از اهداف علمی این طرح خواهد بود.

دومین فصل کاوش آثار تاریخی فرهنگی سد پیام چای استان آذربایجان شرقی با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در حال اجرا است .

منبع: میراث آریا
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 296

به "دومین فصل کاوش نجات بخشی در سد پیام چای شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین فصل کاوش نجات بخشی در سد پیام چای شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید