در پشتی جهنم کجا پنهان شده است؟

به گزارش مجله اندیشه، محققان در جریان پروژه لیوبا، یک مدل سه بعدی از سیستمی از غارها و گذرگاه ها به در پشتی به جهنم را در جنوب مکزیک فراوری کردند.

در پشتی جهنم کجا پنهان شده است؟

غزال زیاری: زاپوتک های باستان بر این باور بودند که این مکان زیرزمینی، در حقیقت ورودی به عالم اموات است. این مکان که در زیر یک کلیسا واقع شده، با افسانه های محلی در خصوص جایی که در طول تمام مدت از آن به عنوان ورودی یاد می شد، مطابقت دارد. اعضای تیم تحقیقاتی پروژه لیوبا، در خرابه های معروف میتلا، در استان جنوبی اوآخاکا در مکزیک سیستمی از گذرگاه ها و غارها را کشف کردندکه گمان می رود همان ورودی جهنمی است که به معبد لیوبا نیز معروفیت دارد.

پروژه لیوبا، یک همکاری بین پروژه غیرانتفاعی تحقیقات و اکتشاف باستان شناسی (ARX)، موسسه ملی تاریخ و مردم شناسی مکزیک (INAH) و دانشگاه ملی خودمختار مکزیک است که در آن از ترکیبی از افسانه های باستانی و فناوری های مدرن بهره گیری می گردد.

بیشتر بخوانید:

  • رازگشایی از یک مرگ تراژیک: تنها شاهدی که صدای انفجار زیردریایی تایتان را شنید!
  • آیفون 14 بخریم یا منتظر آیفون 15 بمانیم؟

در سال 1674، فرانسیسکو دو بورگوآ، وقایع نگار اهل دومینیکن، گزارشی از کاوش در معابد زیرزمینی همراه با گروهی از مبلغان مذهبی اسپانیایی ارائه نموده بود که در آن از چهار اتاق به هم پیوسته روایت می کرد. آنها مقبره های کشیشان و پادشاهان تئوزپوتلان را پیدا نموده بودند و بعد از آن هم به مجذوب نماینده ترین بخش ماجرا یعنی دریچه ای رسیدند که به غاری به عمق 145 کیلومتر به داخل زمین منتهی می شد (البته ما هم مطمئن نیستیم که چطور چنین چیزی ممکن است) و این غار دارای گذرگاه های متقاطع و سقفی بود که با ستون هایی حمایت شده بود.

بنا بر گزارش ها، مبلغان از ترس اینکه مبادا این دالان، در پشتی جهنم باشد، این راهروی زیرزمینی را مسدود کردند.

کشف مجدد این مکان مرموز

حالا یافتن این مکان بعد از صدها سال، به لطف قدرت ترکیبی رادارهای قابل نفوذ به زمین، توموگرافی مقاومت الکتریکی و توموگرافی نویزهای لرزه ای مجددا صورت گرفت. طبق گفته اعضای این گروه، برای اولین بار در مکزیک از این سه روش برای خلق یک مدل سه بعدی دقیق از چیزی که در زیر سطح زمین نهفته است، استفاده شده.

یکی از اعضای تیم در این رابطه گفته: یافته های ما، وجود اتاق ها و تونل های زیرزمینی وسیعی در بخش زیرین محوطه باستانی گروه کلیسا را تائید می نمایند. دقیقا در همان موقعیت مکانی ای که اسناد موجود و روایت های محلی درباره ورودی معبد بزرگ زیرزمینی لیونا ذکر نموده بودند.

اعضای این تیم باور دارند که این یافته ها که بعلاوه شامل شواهدی از مرحله ساخت و ساز قبلی کاخ ستون ها نیز می گردد، به آنها یاری خواهد نمود که تاریخ ویرانه های میتلا در مکزیک را مجددا بازنویسی نمایند؛ سایتی که به خاطر پنج گروه مجزا از سازه های ساختمانی معروفیت دارد. گروه ستون ها و گروه کلیسا حالا به صورت گسترده ای حفاری و بازسازی شده و برای بازدید عموم بازگشایی شده است.

تیم محققان در جستجوهایشان در بخش زیرین محراب اصلی کلیسای کاتولیک، به یک فضای خالی بزرگ رسیدند که به نظر می رسید که با یک ناهنجاری ژئوفیزیکی اضافی در شمال کلیسا مرتبط است. داده ها در ادامه از وجود دو گذرگاه شرقی- غربی در عمق 4.8 تا 8 متری زیر زمین خبر داده و نمایی از ساختمان زیرزمینی را به نمایش گذاشتند.

یکی از اعضای تیم در این باره گفته: آرایش تونل ها و اتاق ها در زیر کلیسا، نسبت به اتاق های صلیبی شکل ساده ای که در بخش زیرین گروه ستون ها و دیگر بخش های سایت وجود دارند، مفصل بندی بسیار بزرگتر و پیچیده تری دارند. عمق و جهت اتاق های تازه شناسایی شده حکایت از آن دارد که احتمالا آنها در ابتدا به ساختمان های بالای سطح زمین متصل نبوده اند.

البته تحقیقات و آنالیز ها در این باره هنوز به انتها نرسیده و پروژه ARX قرار است تا در ماه سپتامبر مجددا دنبال گردد و تحقیق در خصوص گروه های دیگری از ساختمان ها در میتلا به امید یافتن اتاق های زیرزمینی بیشتری ادامه خواهد یافت. البته دست کم در حال حاضر برنامه ای برای تحقیق عمیق و کاوش های فیزیکی در در پشتی به جهنم وجود ندارد.

منبع: popularmechanic

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 تیر 1402 بروزرسانی: 21 تیر 1402 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2298

به "در پشتی جهنم کجا پنهان شده است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "در پشتی جهنم کجا پنهان شده است؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در پشتی جهنم کجا پنهان شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید