درخواست مونسان برای زنده نگه داشتن زاینده رود در نوروز 98

به گزارش مجله اندیشه، زاینده رود در نوروز

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه ای به وزیر نیرو تداوم بازگشایی دریچه های سد زاینده رود را با هدف نشاط اجتماعی و رونق گردشگری در نوروز 98 خواهان شد. بر اساس گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در نامه علی اصغر مونسان به رضا اردکانیان اینطور ذکر شده است که شهر زیبا و تاریخی اصفهان یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور بوده که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی با اشتیاق فراوان از جاذبه های ارزشمند این شهر کهن بازدید می نمایند و زاینده رود به عنوان شاهرگ حیات اجتماعی، مالی و فرهنگی از صندلی ویژه ای در اذهان عمومی برخوردار بوده و کانون جاذبه های گردشگری است. با خبرنگاران همراه شوید تا در خصوص خبر باز بودن زاینده رود در نوروز آگاه شوید.

درخواست مونسان برای زنده نگه داشتن زاینده رود در نوروز 98

در بخش دیگری از این نامه آمده است که رودخانه ای که سال ها طروات و شادابی را برای مردم به ارمغان آورده طی خشکسالی های اخیر با تبعات منفی قابل ملاحظه ای همراه بوده به طوری که با تایید متخصصان و کارشناسان، استمرار آن در درازمدت و نبود جریان آب رودخانه و کاهش تراکم خاک بستر منطقه، تاثیرات بد و تهدیدی جدی برای ساختار و استحکام تمام آثار تاریخی شهر اعم از ابنیه، بافت ها و آثار ثبت جهانی که متاثر از جریان مادی ها است، به ویژه در سلامت سازه ای پل های تاریخی جهت رودخانه داشته است. او در ادامه گفته است از آن جا که این عناصر تاریخی و فرهنگی همیشه کانونی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی و فرصتی برای سپری شدن اوقات خوش برای مسافران و گردشگران بوده است، بازگشایی دریچه های سد زاینده رود در نوروز می تواند در آستانه سال جدید موجب رونق گردشگری و ایجاد شادابی و شور و نشاط اجتماعی نزد مسافران و به ویژه مردم عزیز اصفهان گردد.

مونسان همچنین در بخش پایانی صحبت های خود گفت با عنایت به این که در راستای تجدید حیات زاینده رود در نوروز اقدامات ارزشمندی انجام شده، خواهشمند است دستور فرمایند روند بازگشایی دریچه های سد زاینده رود تا 10 فروردین 1398 تداوم یابد. زاینده رود به طول بیش از 380 کیلومتر به عنوان بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران از کوه های زاگرس مرکزی سرچشمه می گیرد و در نهایت به تالاب بین المللی گاوخونی در شرق اصفهان می ریزد. این رودخانه در دهه های اخیر بدلیل خشکسالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت، به یک رودخانه فصلی تبدیل شده و در پایین دست در بیشتر ایام سال بویژه فصول گرم با خشکی روبرو می گردد که این موضوع مسائل بسیاری را برای بخش های آشامیدنی، صنعت، کشاورزی، گردشگری و محیط زیست استان اصفهان بوجود آورده است.

کاهش بارش در سال زراعی قبل در حوضه آبریز فلات مرکزی ایران که زاینده رود بزرگترین رودخانه آن به شمار می رود، باعث شده است تا میزان آب ورودی به سد زاینده رود نیز به حداقل خود برسد و امکان تخصیص آب برای کشت کشاورزان غرب و شرق اصفهان وجود نداشته باشد. شرایط ذخیره آب در سد زاینده رود به گونه ای است که مسوولان تنها قادر به برنامه ریزی برای تامین آب آشامیدنی مردم هستند و تخصیص آب برای کشاورزی را به افزایش بارندگی در ماه های آینده و افزایش ذخیره سد موکول نموده اند. حوضه آبریز زاینده رود دارای 26 هزار و 917 کیلومتر مربع است که 92.9 درصد آن در استان اصفهان و 7.1 درصد در استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است. این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همیشه نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته است که به علت تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت بی رویه به یک رود خانه فصلی تبدیل و در محل پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی روبرو شده است.

منبع: الی گشت
انتشار: 14 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 250

به "درخواست مونسان برای زنده نگه داشتن زاینده رود در نوروز 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست مونسان برای زنده نگه داشتن زاینده رود در نوروز 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید