تابلوی 1500 یورویی حضرت مسیح ارزش 50 میلیون یورویی داشت

به گزارش مجله اندیشه، تهران (پانا) - یک تابلو نقاشی از صحنه شلاق خوردن حضرت عیسی مسیح که شش ماه پیش در آستانه فروخته شدن به بهای 1500 یورو بود، به احتمال فراوان اثری ارزشمند از هنرمند قرن 16 ایتالیاست و 50 میلیون یورو ارزش دارد.

تابلوی 1500 یورویی حضرت مسیح ارزش 50 میلیون یورویی داشت

به گزارش هنرآنلاین، مقام های اسپانیایی اوایل سال 2021 (ماه آوریل) جلوی عرضه تابلویی کوچک از مسیح شلاق خورده را در یک حراجی گرفتند و اجازه ندادند این نقاشی 111 در 86 سانتیمتری به بهای 1500 یورو فروخته گردد. کارشناسان هنری آن موقع بر این باور بودند که این تابلو از کارهای میکل آنجلو مریسی دا کاراواجو است، هر چند به نام خوزه دی ریبرا، نقاش قرن هفدهمی اسپانیا وارد حراجی شده و در آستانه چکش خوردن بود.

مدیران موزه معتبر پرادو در مادرید که درباره اعتبار نقاشی منسوب به دی ریبرا هشدار داده بودند، حالا معتقدند مدارک و اسناد کافی برای انتساب تابلو صحنه شلاق خوردن حضرت مسیح به کاراواجو در دست هست و ارزش این نقاشی حدود 400 ساله می تواند تا 50 میلیون یورو هم برآورد گردد؛ نزدیک 40 برابر ارزش ابتدایی! مقام های رسمی دولت محلی مادرید اواخر هفته گذشته اعلام کردند این تابلو کالای ارزشمند فرهنگی است و نمی توان آن را به نام هنرمندان گمنام به فروش رساند.

به گفته کارشناسان هنری، نشانه هایی چون واقعگرایی هنرمندانه در کشیدن چهره ها، فضای روانشناسانه موجود در صحنه و شخصیت ها، چهره و بدن درخشان عیسی مسیح و البته شیوه ارتباط برقرار کردن نقاشی با بیننده همگی حکایت از آن دارند که این تابلو از آثار یک هنرمند بزرگ و بنام است. کاراواجو که سال 1610 در 38 سالگی از جهان رفت، تاثیری شگرف بر نقاشان و هنرمندان مکتب ناتورالیسم یا طبیعت گرایی قرن هفدهم اسپانیا و مادرید داشت.

شرایط حفاظت شده تابلو به این معنی است که بدون توجه به خالق اصلی، مالکان نقاشی نمی توانند بدون اجازه مقام های رسمی اسپانیا آن را در حراجی ها عرضه نمایند یا به پیشنهادی خرید و فروش پاسخ بدهند. سه فرزند آنتونیو پرز دی کاسترو، بنیانگذار یکی از مدارس طراحی مادرید و هنرمندی به نام مرسدس مندس اتارد حق فروش تابلو منسوب به کاراواجو را در دست دارند و باید برای سرنوشت آن تصمیم بگیرند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 خرداد 1401 بروزرسانی: 9 خرداد 1401 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2079

به "تابلوی 1500 یورویی حضرت مسیح ارزش 50 میلیون یورویی داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابلوی 1500 یورویی حضرت مسیح ارزش 50 میلیون یورویی داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید