آسیب های تأخیر در ازدواج را بدانید

به گزارش مجله اندیشه، یک روانشناس درباره آسیب های خودداری جوانان از ازدواج توضیحاتی داد.

آسیب های تأخیر در ازدواج را بدانید

به گزارش گروه رسانه های مجله اندیشه، حسن اکبرزاده روانشناس و مشاور،درباره آسیب های ازدواج نکردن جوانان، اظهار کرد: بنیان یک خانواده ازدواج و بنیان جامعه خانواده است.

این روانشناس با بیان اینکه سلامتی یک جامعه در گرو خانواده سالم است، بیان نمود: تغییرات زیرساختی جامعه در دهه های اخیر با سرعت بالایی رخ داد که همین موضوع مسائلی را در سطوح فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و خانواده ها ایجاد نموده و نگرش افراد به ازدواج را نیز تغییر داده است.

اکبرزاده توضیح داد: در 20-15 سال گذشته ازدواج یک اصل پایه ای محسوب می شد، افراد و خانواده ها آن را یک ضرورت برای رشد و پیشرفت خود می دانستند و این موضوع مورد حمایت خانواده ها و جامعه قرار می گرفت، اما در جامعه امروزی با توجه به سرعت بالای تغییرات و مسائل زیاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به نوعی اولویت ازدواج پایین آمد و به تبع آن سن افراد برای تشکیل خانواده و احتمال تجرد بالا رفته است.

وی با بیان اینکه تحصیلات دانشگاهی سهل الوصول باعث بالا رفتن انتظارات افراد در ازدواج می گردد، اضافه نمود: به دنبال تحصیلات، احتمال اشتغال و به تبع آن استقلال اقتصادی به ویژه برای دختران بالا رفته و از طرفی افراد از مسئولیت های خاص جهت متأهلی، گریزان هستند.

این روانشناس اضافه نمود: در واقع به صورت کلی دو دلیل اصلی برای بالا رفتن سن ازدواج و به تبع آن تجرد افراد وجود دارد، یکی مسائل زیاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و دوم انتخاب یک سری از افراد برای دیر ازدواج کردن یا ازدواج نکردن که گزینه دوم به دنبال مورد اول صورت می گیرد.

اکبرزاده گفت: وقتی سن ازدواج از حدود 34 سالگی بالا می رود با موضوع وسواس در انتخاب برای ازدواج روبرو می شویم و افراد به دنبال جبران در انتخاب و در پی آن انتخابی بی عیب و نقص و کاملا ایده آل هستند و به دلیل اینکه چنین فردی وجود ندارد، احتمال تجرد در افراد بالا می رود.

وی درباره آسیب های ناشی از ازدواج نکردن، بیان نمود: از جمله آسیب های ازدواج نکردن افراد می توان به اضطراب تنهایی، اعتماد به نفس پایین، امید به زندگی پایین، افسردگی ناشی از تنها ماندن، افت انگیزش، شاد نبودن، احساس پوچی، از دست دادن زایندگی و شادابی، رکود، رخوت، احساس ناتوانی، فاصله دریافت از خانواده و جامعه، عدم فرزندآوری اشاره نمود.

منبع : باشگاه مجله اندیشه

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 794

به "آسیب های تأخیر در ازدواج را بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب های تأخیر در ازدواج را بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید