زیمبابوه بزرگ، یکی از میراث جهانی یونسکو؛ داستان سفر

به گزارش مجله اندیشه، زیمبابوه بزرگ نام منطقه ای باستانی در جنوب زیمبابوه کنونی است که امروزه تنها ویرانه های از آن به جای مانده است. گردشگران نروژی ما این بار خاطرات خود از سفر به این منطقه منحصر به فرد را برای ما نقل می کنند. با خبرنگاران همراه باشید.

زیمبابوه بزرگ، یکی از میراث جهانی یونسکو؛ داستان سفر

بنت و پِر (Bente and Per) زوج جهانگرد اهل نروژ هستند که در شهر فردریکستاد زندگی می کنند. این زوج به کشورهای مختلفی در قاره های آسیا، اروپا، اقیانوسیه و آفریقا سفر کرده اند و داستان سفرهایشان را در وب سایت خود منتشر می کنند. هدف آن ها از این کار، انتقال لذت سفر به دیگران است. بنت و پر می خواهند با این کار، مردم را به سفرکردن تشویق کنند. ساعت 22:15 روزهای زوج می توانید داستان سفر این زوج جهانگرد را در خبرنگاران بخوانید.

زیمبابوه بزرگ یک غافل گیری مثبت بود

نزدیک شهر کوچک ماسوینگو در زیمبابوه، خاستگاه اصلی زیمبابوه را در سال 1980 می ببینید. این نام در حدود سال 1960 از طریق آفریقایی های ملی گرا استفاده می شد. آن ها روزی که به آزادی دست یافتند، این نام را بر روی کشور خود نهادند. این نام از زبان شونا (یکی از زبان های آفریقایی) می آید و به معنای ویرانه است. در سال 1986 این مکان شگفت انگیز به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

زیمباوه بزرگ، خارج از هیل کامپلکس، زیمبابوه

ما در بهار سال 2012 هنگامی که روی پروژه ای در روستای مادانگومبه کار می کردیم، اوقاتی را در زیمبابوه سپری کردیم. این روستا در چند مایلی جنوب زیمبابوه بزرگ قرار گرفته است. یک بعد از ظهر تصمیم گرفتیم تا از زیمبابوه بزرگ دیدن کنیم. باید اعتراف کنم که تا قبل از آن هرگز نام این منطقه را نشنیده بودم و هیچ تصوری از آن نداشتم. اما آن بازدید به یک تجربه عالی تبدیل شد. در واقع این ها زیباترین و تاثیرگزارترین ویرانه هایی هستند که تا به حال دیده ام. چندین سال پیش ویرانه های از این دست در نیوگرانگ در ایرلند دیده بودم.

نمایی از هیل کامپلکس از بالای دره و گریت اینکلوژر، زیمبابوه بزرگ

زیمبابوه بزرگ از 3 منطقه اصلی از ویرانه ها تشکیل شده که در دره و روی تپه مشرف به دره قرار دارند. در دره بقایایی از خانه ها به علاوه گریت اینکلوژر وجود دارد. واقعا عالی است. راهنمای ما می گفت این جا قبلا اقامتگاه ملکه ها بوده است. این یعنی پادشاه همسران زیادی داشته است. بر روی تپه، با نمایی زیبا از دره، هیل کامپلکس را می بینید. این جا قلعه پادشاه بوده است. بر اساس گفته های راهنمای ما، پادشاه بر حاشیه صخره می نشسته و زنان خود را صدا می زده است. اگر خواستار مصاحبت می بود، یکی از زنان خود را صدا می زد تا از تپه بالا بیاید و او را همراهی کند.

داخل گریت اینکلوژر، زیمبابوه بزرگ

بالا رفتن از تپه و رفتن به سوی قلعه و خرابه های آن، به تمام سفر می ارزید. نمای واقعا شگفت انگیزی بود. از داخل دره هیچ گونه امکانی برای دین نشانه ای از استحکامات وجود نداشت. بنابراین پس از یک پیاده روی طولانی و بالا رفتن از تپه از راه ها و دالان های باریک، دیدن لایه لایه ویرانه های هیل کامپلکس و پیچ و خم های آن، یک غافل گیری بزرگ بود. آن دیوارهای مستحکم از قرار دادن سنگ ها روی هم ساخته شده بودند. این دیوارها و ویرانه ها، جرقه ای بزرگ و شگفت آور برای تخیلات بودند. وقتی از یک پیچ عبور می کنید، سالن های بزرگ روبه روی شما ظاهر می شوند و گاهی برای رفتن به اتاق بعدی مجبور می شوید از راهروهای باریک بالا روید. خرگوش های دم پنبه ای کوهی بر روی صخره ها، در آفتاب لم داده بودند، اما اگر خیلی به آن ها نزدیک می شدیم فرار می کردند.

پر و راهنما و راننده ما، در راهی باریک به سوی هیل کامپلکس

زیمبابوه بزرگ در اواخر عصر آهن به عنوان مرکز پادشاهی زیمبابوه محسوب می شده است. ساختن این بنا در سال 1100 آغاز شد و تا سال 1400 ادامه یافت. متخصصان تخمین زده اند که حدود 18000 نفر در این منطقه زندگی می کرده اند و پادشاهان مقر خود را بالای تپه قرار داده بودند. شما هنوز هم دیوارهای بلند و وسیع آن را تحسین می کنید. برخی از آن ها بیش از 5 متر طول دارند. اما قلعه خالی از سکنه شده بود و دیوارها کم کم خراب شده و ریخته بودند و به ویرانه تبدیل شده بودند. میمون ها به آن جا راه پیدا کرده بودند و هنوز در دره رفت و آمد می کردند.

زیمبابوه بزرگ

زیمبابوه بزرگ بسیار بحث برانگیز است. زمانی که این کشور از طریق سفیدپوستان حکمرانی می شد و نام رودِزیا بر آن بود، مقامات این حقیقت را که آفریقایی های سیاه پوست می توانند چنین بناهای پرابهتی را بسازند، انکار می کردند. بسیاری از معماران امروزی گمان می کنند که زیمبابوه بزرگ از طریق مردم گوکومره، اجداد قوم شانای امروزی، ساخته شده است. زیمبابوه بزرگ در نوع خود قدیمی ترین بنای آفریقای جنوبی است. طی بررسی زیمبابوه بزرگ، اشیای منحصربه فردی پیدا شد. از مهم ترین این اشیا، هشت پرنده زیمبابوه ای است که در سنگ صابون حکاکی شده اند. پرنده ها بر روی یک تک سنگ به بزرگی یک مرد بالغ قرار داده شده بودند. امروزه این پرنده ها به نمادهایی تبدیل شده اند و بخشی از پرچم زیمبابوه را تشکیل می دهند. بیشتر چنین به نظر می رسد که این پرنده ها نماد و نمایان گر عقاب دریایی آفریقایی هستند.

درباره دلیل خالی شدن این منطقه بسیار تفکر کرده اند. برخی بر این باورند که خشکسالی و کمبود آب در این ناحیه دلیل این رهایی است. برخی دیگر اعتقاد دارند که راه های بازرگانی تازه در شمال، قدرت و نفوذ سیاسی را از این منطقه گرفته است. به هر دلیلی که باشد، حتی این ویرانه های به جای مانده زیمبابوه بزرگ، دارای اهمیتی نمادین برای مردم زیمبابوه است و همچنین جاذبه ای جهانگردی بزرگی برای جهانگردان محسوب می شود. ما تقریبا تنها بودیم و حالا که به ارزش واقعی این مکان پی برده ایم، امیدواریم افراد و جهانگردان بیشتری راه به این شاهکار نهان بیابند.

درون هیل کامپلکس، زیمبابوه بزرگ
غروب آفتاب در زیمبابوه بزرگ، دره کامپلکس، زیمبابوه بزرگ

بنت و پر بر این باورند که این ویرانه های باستانی از تاثیرگزارترین و مجذوب کننده ترین مکان های جهان هستند. شما چه فکر می کنید؟

منبع: کجارو / travelwithallsenses.com / travelwithallsenses.com
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 2028

به "زیمبابوه بزرگ، یکی از میراث جهانی یونسکو؛ داستان سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیمبابوه بزرگ، یکی از میراث جهانی یونسکو؛ داستان سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید