دسته گل های دوهزارساله!

به گزارش مجله اندیشه، باستان شناسان با کاوش در یکی از شهرهای باستانی مکزیک به دسته گل هایی برخوردند که به دوهزار سال پیش تعلق دارند.

دسته گل های دوهزارساله!

ایسنا: از لایوساینس، حدود 2000 سال پیش مردم شهر باستانی تئوتیئواکان چند شاخه گل را کنار هم گذاشتند، دسته گل هایی ساختند و آن ها را زیر تکه چوب های شعله ور قرار دادند. حالا باستان شناسان در کمال تعجب پیروز شدند بقایای این دو دسته گل را در تونل زیر یکی از هرم های این شهر تاریخی که در شمال شرقی مکزیکوسیتی واقع شده است کشف نمایند.

هرمی که این دسته گل ها در نزدیکی آن کشف شده، وسیع است و در زمان ساخت حدود 23 متر ارتفاع داشته است. در این صورت این هرم از هرم ابوالهول عظیم جیزه واقع در مصر هم بلندتر بوده است.

هرم تئوتیئواکان بخشی از معبد مار پردار (Temple of the Feathered Serpent) است.

باستان شناسان این دسته گل ها را در عمق 18 متری زمین و در عمیق ترین بخش تونل کشف نموده اند. در کنار این دسته گل ها چندین تکه ظرف سفالین به همراه مجسمه تلالوک، ایزد باران و حاصلخیزی هم کشف شده است.

سرجیو گومز که باستان شناس موسسه ملی انسان شناسی و تاریخ مکزیک است معتقد است این دسته گل ها بخشی از مراسم تشریفاتی مرتبط با بارش و حاصلخیزی بوده اند که به وسیله مردم بومی این منطقه در تونل ها برگزار می شدند.

باستان شناسان امیدوارند با تشخیص نوع گل های این دسته گل ها که از 40 و 60 شاخه گل تشکیل شده اند بتوانند اطلاعات بیشتری درباره این مراسم کسب نمایند.

باستان شناسان در محل کشف این دسته گل ها شواهدی از یک آتش عظیم و چندین تکه چوب سوخته هم کشف نموده اند. به نظر می رسد مردم ابتدا دسته گل ها را بر روی زمین گذاشته و سپس آن ها را با حجم زیادی چوب پوشانده اند. به نظر می رسد حجم زیاد چوب ها دسته گل ها را از آسیب آتش دور نگه داشته است.

تونلی که گومز و تیم او در آن مشغول کاوش بودند در سال 2003 کشف شده و تا به امروز محل کشف هزاران اثر تاریخی از جمله آثار سفالین، مجسمه و بقایای حیوانات بوده است. باستان شناسان هنوز در کوشش اند تا دریابند مردم باستانی چرا این تونل را ساختند و چطور از آن استفاده می کردند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1806

به "دسته گل های دوهزارساله!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دسته گل های دوهزارساله!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید