واکنش وزارت بهداشت به دپوی 1300تنی سرم در گمرک، حل مشکل کمبود سرم از نیمه دوم مهر

به گزارش مجله اندیشه، رئیس سازمان غذا و دارو در واکنش به نامه گمرک درباره معطل ماندن 1300 تن سرم در گمرک کشور، گفت: هر آنچه که تا به امروز سرم با هماهنگی سازمان غذا و دارو وارد شده بصورت حمل یکسره از گمرک خارج شده است.

واکنش وزارت بهداشت به دپوی 1300تنی سرم در گمرک، حل مشکل کمبود سرم از نیمه دوم مهر

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محمدرضا شانه ساز در واکنش به نامه گمرک درباره معطل ماندن 1300 تن سرم در گمرک کشور گفت: حدود 10 میلیون سرم وارد کشور شده است که درباره تعدادی از سرم های وارداتی دچار شک شدیم. به همین علت نمونه هایی را به آزمایشگاه ارسال کردیم که معین شدن نتیجه دو هفته زمانبر است. اما به جز این موارد، تمامی سرم های وارد شده بصورت حمل یکسره از گمرک خارج شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا این 1300 تن سرم جزو همین محموله های مشکوک است؟، اظهار کرد: خیر، همانطور که عرض کردم محموله هایی که نسبت به کیفیت آن ها ابهام وجود داشته پس از دو هفته که پاسخ آزمایشات بدستمان رسیده، معین تکلیف شده اند. ممکن است این سرم ها جزو محموله هایی باشند که به سازمان غذا و دارو اظهار نشده باشد. ما متاسفانه به سامانه های گمرک دسترسی نداریم و برخط اطلاعی به دست ما نمی رسد.

وی در پاسخ به این سئوال که چطور ممکن است وارد نماینده ای بدون اطلاع سازمان غذا و دارو سرم وارد کشور نموده باشد؟، گفت: متاسفانه این مشکل در حاضر وجود دارد و در همین باره نامه ای به سازمان بازرسی کل کشور نوشته ایم و سپس جلسه ای برگزار و مقرر شد هرآنچه که قرار است وارد کشور گردد ابتدا ثبت سفارش گردد و سپس وارد گردد که اگر این تصمیم عملیاتی گردد دیگر وارد نماینده ای نمی تواند ابتدا کالا را وارد گمرکات کشور کند و پس از آن با فشار های مختلف در پی دریافت ارز و ترخیص کالایش باشد.

شانه ساز بعلاوه با اشاره به انجام فراخوان برای واردات سرم اضافه کرد: اینکه گفته می گردد فقط بعضی شرکت ها مجوز واردات دارند و سایر شرکت های نمی توانند سرم وارد نمایند درست نیست چرا که ما برای واردات سرم فراخوان انجام دادیم و هر شرکتی که اعلام آمادگی نموده مجوز دریافت نموده است.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره آخرین شرایط سرم در کشور توضیح داد: شرکتی که در فراوری دچار مشکل شده بود از حدود یکماه قبل وارد چرخه فراوری شده است و انشالله در نیمه دوم مهر ماه هیچ مسئله ای درباره تامین سرم نخواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1856

به "واکنش وزارت بهداشت به دپوی 1300تنی سرم در گمرک، حل مشکل کمبود سرم از نیمه دوم مهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش وزارت بهداشت به دپوی 1300تنی سرم در گمرک، حل مشکل کمبود سرم از نیمه دوم مهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید