مقام یمنی: امارات و عربستان سعودی فقط بر سر تقسیم منافع در یمن اختلاف دارند

به گزارش مجله اندیشه، رئیس دولت نجات ملی یمن در واکنش به درگیری های اخیر میان نیروهای دولت مستعفی و نیروهای اماراتی در یمن گفت، این دو کشور در امور کلی با یکدیگر توافق دارند و اختلافات آنها بر سر منافع است.

مقام یمنی: امارات و عربستان سعودی فقط بر سر تقسیم منافع در یمن اختلاف دارند

به گزارش گروه بین الملل مجله اندیشه، عبدالعزیز بن حبتور رئیس دولت نجات ملی یمن در واکنش به درگیری های اخیر میان نیروهای دولت مستعفی یمن و نیروهای مورد حمایت امارات علام کرد، امارات و سعودی تنها نقش های خود را در جنوب یمن مبادله می کنند.

وی به شبکه المیادین گفت: سعودی و امارات کمربندهای امنیتی در ابین، عدن، لحج ایجاد و شبه نظامیان خود را در شبوه، حضرموت و المهره مستقر کرده اند؛ آنها در امور کلی اتفاق نظر دارند و اختلاف نظر آنها در تقسیم منافع است.

بن حبتور ادامه داد، شهرستان شبوه از نظر جغرافیایی و دموگرافی (جمعیتی) موقعیتی منحصر به فرد دارد و هر کسی بر آن مسلط شود بر بخش بزرگی از یمن مسلط شده است.

وی در خاتمه بر لزوم مقابله با استعمار سعودی و اماراتی در یمن تأکید کرد.

به همین دلیل حسن احمد باعوم رئیس شورای ملی آزادسازی جنوب یمن به ایجاد جبهه ای ملی و شورای نجات ملی در جنوب یمن فراخواند و اضافه کرد، مشورت هایی در این زمینه آغاز شده است.

نیروهای الحزام الامنی شورای انتقالی جنوب یمن نوزدهم مرداد شهر عدن را بعد از چهار روز درگیری با نیروهای دولت منصور هادی به اشغال خود درآوردند و این نیروها و دولت مذکور را از این شهر فراری دادند.

به رغم مخالفت دولت منصور هادی و درخواست عربستان سعودی از شورای انتقالی برای گفت وگو، نیروهای این شورا به عملیات نظامی خود در شرق استان عدن ادامه داده و استان ابین را به کنترل خود درآورند.

دولت منصور هادی حوادث شهر عدن را کودتای از پیش طراحی شده امارات علیه خود می داند و طی بیانیه ای خواستار مقابله با شورشیان مسلح مورد حمایت ابوظبی شد (جزئیات بیشتر).

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 412

به "مقام یمنی: امارات و عربستان سعودی فقط بر سر تقسیم منافع در یمن اختلاف دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام یمنی: امارات و عربستان سعودی فقط بر سر تقسیم منافع در یمن اختلاف دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید