قیمت جدید اوراق تسهیلات مسکن

به گزارش مجله اندیشه، هزینه خرید اوراق تسه در بازار باز هم نسبت به 30 مهر کاهش یافت و به 91 هزار و 480 تومان رسید. با این کاهش قیمت، نرخ سود موثر وام مسکن برای مجردها و متاهلین هم کاهش یافت.

قیمت جدید اوراق تسهیلات مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آنها می تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. درحال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می توان برای دریافت دو وام به صورت هم زمان استفاده کرد. وام خرید مسکن و وام جعاله که برای تعمیرات است.

هزینه خریداوراق مسکن

در روز 3 آبان ماه هر ورق از اوراق تسه در بازار قیمتی معادل با تقریبا 91 هزار و 480 تومان داشت. این درحالی است که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که برای شهر تهران مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام شده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در روز گذشته برای مجردها 25 میلیون و 614 هزار تومان و برای متاهلین 43 میلیون و 910 هزار تومان برآورد شده است. در آخر هفته قبل بر این اساس هزینه کل خرید اوراق برای مجردها 25 میلیون و 720 هزار تومان و برای متاهلین 44 میلیون و 91 هزار تومان برآورد شده است.

نرخ سود موثر

نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های مالی است. در این روش کوشش می گردد تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ تعیین در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

درهمین راستا نرخ اسمی برای اتخاذ وام 17.5 درصد اعلام شده است. اما این سود در شرایطی است که در قبال اخذ وام هزینه ای پرداخت نشده باشد. در شرایطی که برای اتخاذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل می گردد در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در این صورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد اضافه کرد.

با توجه به اینکه هزینه اوراق برای مجردها در روز جاری 25 میلیون و 614 هزار تومان و برای متاهلین 43 میلیون و 910 هزار تومان محاسبه شده است. بنابر توضحیات یاد شده با کسر این هزینه ها از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها از 17.5 درصد به 23.12 درصد و برای متاهلین به 22.96 درصد می رسد. این نرخ در روز چهارشنبه برای مجردها 23.15 درصد و برای متاهلین 22.98 درصد بود با این حساب در روز گذشته هم نرخ موثر کاهش یافت.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ نموده اند را باید به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که امروز برای اخذ وام مسکن به وسیله خرید اوراق تسه اقدام نموده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت نمایند برابر با 185 میلیون و 723 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 343 میلیون و 834 هزارتومان برآورد می گردد. با توجه به این که هزینه نهایی وام مسکن در روز چهارشنبه برای مجردها برابر با 185 میلیون و 829 هزار تومان بوده است می توان گفت در اول هفته جاری این هزینه 106 هزار تومان کم شده است. این رقم برای متاهلین در روز چهارشنبه نیز 344 میلیون و 16 هزارتومان برآورد شده بود که محاسبات نشان می دهد در 3 آبان ماه 186 هزار تومان کاهش یافته است.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1301

به "قیمت جدید اوراق تسهیلات مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت جدید اوراق تسهیلات مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید