فرصت جذاب برای وام مسکن

به گزارش مجله اندیشه، خبرنگاران : در حالی که در بازار کالا قیمت ها فرایند افزایشی دارد در بازار اوراق مسکن قیمت روز به روز ارزان تر می گردد قیمت و نرخ سود وام مسکن در کف 68 روزه نهاده شد تا خرید آن برای متقاضیان بیش از گذشته جذاب گردد.

فرصت جذاب برای وام مسکن

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، در هشتمین روز آذر ماه رکورد ارزانی وام مسکن برای چهارمین روز متوالی شکست. در این روز متقاضیان وام مسکن برای هر کدام از اوراق تسهیلات مسکن تنها 64 هزار و 500 تومان پول پرداخت کردند که در دو ماه گذشته بی سابقه بوده است. این کاهش قیمت به حدی بود که نرخ سود وام مسکن را برای متاهلین به 21.1 درصد رسید که کف نرخ سود در پاییز تا به امروز بوده است. اما دیگر هزینه های وام مسکن در این مقطع زمانی دستخوش چه تغییراتی شده اند؟

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن ها می تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می توان برای دریافت دو وام به صورت هم زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می گردد در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می گردد. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

اوراق تسه در روز چهارشنبه 5 آذر قیمتی معادل با 67 هزار و 800 تومان داشت. در روز بعد این مبلغ 3 هزار و 100 تومان دیگر ریزش نموده و به حد 64 هزار و 600 تومان رسید. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به پشتوانه هر ورق می توان میزان 500 هزار تومان وام برای خرید مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام نموده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

کاهش قیمت اوراق سبب شد تا مجردها به منظور دریافت وام مسکن نزدیک به 18 میلیون تومان و متاهلین 31 میلیون 8 هزار تومان پول پرداخت نمایند.

این در حالی است که این هزینه در موقعیت مشابه در ماه گذشته برای مجردین 25 میلیون و 108 هزار تومان و برای متاهلین 43 میلیون تومان به ثبت رسیده بود.

به عبارت دیگر هزینه اوراق برای متقاضیان وام در این روز 27.9 درصد افت ماهانه داشته است.این چهارمین روزی است اوراق در قیمتهایی ارزان تر از روزهای گذشته به فروش می رود.

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های مالی است. در این روش کوشش می گردد تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ تعیین در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

این نرخ در روز هشتم آذرماه برای مجردها 21.14 درصد و برای متاهلین 21.09 درصد به ثبت رسید. مقایسه این نرخ با موقعیت مشابه در ماه قبل نشان می دهد که نرخ سود 1.8 واحد درصد کمتر شده است.

همانطور که در روز سوم و چهارم آذر ماه نرخ سود وام مسکن برای متاهلین و مجردین به کمتر از 22 درصد رسیده بود اکنون در هشتم آذرماه نیز با کاهشی بیشتر دارد از مرز 21 درصد پایینتر می رود. این حد از نرخ سود کمترین محدوده ای است که در دوماه اخیر وام مسکن داشته است.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ نموده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز هشتم آذر برای اخذ وام مسکن به وسیله خرید اوراق تسه اقدام نموده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت نمایند برابر با 178 میلیون تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 330 میلیون تومان برآورد شد.

مقایسه این هزینه ها با ارقام ثبت شده در روز قبل نشان می دهد مبلغی که در نهایت مجردین بایستی در طول 12 سال به بانک مسکن در قبل اخذ وام بپردازند به طور روزانه 1 میلیون تومان کاهش پیدا نموده است. این کاهش برای متاهلین متقاضی وام تقریبا 1 میلیون و 500 هزار تومان به ثبت رسیده است.

شتاب کاهش قیمت اوراق در دو روز گذشته اندکی کاهشی شده است. این موضوع البته در حدی نیست که انتظار افزایش قیمت اوراق را در روز های دیگر داشته باشیم. به عبارت دیکر هنوز هم می توان امیدوار به کاهش قیمت در این بازار باشیم اما چنانچه این شتاب روندکاهشی خود را حفظ کند، ارزانی وام مسکن دوامی نخواهد داشت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1408

به "فرصت جذاب برای وام مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت جذاب برای وام مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید