فجر 38؛ آغاز سرد، اما جنتلمنانه

به گزارش مجله اندیشه، خبرنگاران - سیامک رحمانی: پس از مدت ها کشمکش، امروز جشنواره 38 ام فجر کلید می خورد. این که چه کسانی جشنواره را تحریم کردند و چه کسانی با سر آمده اند، از همین حالا به اتفاقات تاریخی سینمای ایران تبدیل شده و مطمئنا تا سال ها برای مرور سینما و جشنواره، سال 98 را با تب و تاب اجتماعی اش و حوادث آبان و دی ماه گره خواهند زد و از سینماگرانی خواهند گفت که دل شان با تپش های جامعه بود و ترجیح دادند که به این جشنواره روی خوش نشان ندهند.

فجر 38؛ آغاز سرد، اما جنتلمنانه

این که چقدر طاقت می آورند و سر و کله شان در طول جشنواره پیدا خواهد شد یا نه هم لابد داستانی است و در این روز ها درباره آن نوشته خواهد شد.

اما آنچه درباره جشنواره امسال برو برگرد ندارد، یخ بودن جشنواره است. کرختی ملموسی که بخشی از آن به همین بک گراند و حواشی برمی شود و بخشی از آن هم به کارگردان ها و فیلم های حاضر در جشنواره. این که برخلاف تلاش دست اندرکاران و پروپاگاندای شان، فیلم های حاضر در جشنواره 38 ام تا اینجا آبی را گرم نکرده. امروز روز اول جشنواره است و به نظر می رسد خبر ها و حاشیه ها بسیار کمتر از همیشه است.

این که جشنواره امسال ضعیف تر است و فیلم ها کم نام و نشان ترند البته سکه رایج هر سال است. حرف و حدیث هایی که معمولا تا اواخر جشنواره هم ادامه پیدا می کند و بعد تمام می شود. در آخر فقط جوایز می مانند و خاطرات جشنواره رو ها از فیلم هایی که دیده اند و بعد باید چند سال بگذرد تا بشود قضاوت کرد که کدام سال جشنواره فیلم های گردن کلفت تری داشته و کدام سال سوت و کورتر بوده.

خلاصه این که امسال تا اینجا هیجان زیادی برای حضور و تماشای جشنواره بین سینمارو ها و بچه های اهل سینما ندیده ام. در جدول پخش سینمای رسانه هم که نگاه می کنم، جذابترین و وسوسه انگیزترین سانس، بعدازظهر پنجشنبه 17 بهمن است که قرار است دربی را در پردیس ملت پخش کنند! اولین بار هم نیست.

سال 90 و در آن بازی تکرارنشدنی که پرسپولیس 3-2 استقلال را نقره داغ کرد هم دربی را در برج میلاد جشنواره دیدیم که چه کیفی هم داد. حالا هم تماشای بازی در کنار سینمایی نویسان و سینماگر ها می تواند یکی از بهترین بخش های جشنواره امسال باشد.

در آخر به نکته بسیار مثبت جشنواره امسال هم اشاره کنم. این که برخلاف همیشه، نظم جشنواره کاملا به چشم می آید. این که ثبت نام برای حضور مهمانان سر وقت و با شفافیت انجام شد و کارت ها به موقع تحویل داده شد و جدول بخش مسابقه چند روز زودتر در دسترس بود، نشان می دهد مدیریت جشنواره به پختگی رسیده و می تواند کارش را به شکل حرفه ای انجام دهد.

شاید بگویید بعد از 38 سال برگزاری تخم دوزرده ای نکرده اند، اما دور و برتان را اگر نگاه کنید و بی نظمی ها و بی برنامگی های دامنه دار را ببینید، اعتراف می کنید که همین هم دستمریزاد دارد و خسته نباشید.

منبع: برترین ها
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1122

به "فجر 38؛ آغاز سرد، اما جنتلمنانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فجر 38؛ آغاز سرد، اما جنتلمنانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید