طالبان در پی کسب موضع برتر در مذاکرات با دولت است

به گزارش مجله اندیشه، یک کارشناس مسائل شبه قاره با اشاره به تحرکات طالبان برای تصرف منطقه ها در افغانستان گفت: به نظر می رسد که طالبان تصمیم گرفته وارد مذاکره نشوند و از نظر نظامی موضوع را حل کنند گرچه راه حل سیاسی را رد نمی کنند تا موضع برتری را نسبت به دولت داشته باشند.

طالبان در پی کسب موضع برتر در مذاکرات با دولت است

پیرمحمد ملازهی در گفت وگو با خبرنگاران، در خصوص تحولات افغانستان و تسلط طالبان بر منطقه ها بیشتری از این کشور گفت: در حال حاضر طالبان در بسیاری از منطقه ها در حال جنگ است. در غرب و شمال افغانستان می جنگد و با توجه به شرایطی که به وجود آمده نیروهای دولتی هم انگیزه کافی برای مقاومت ندارند.

وی شرح داد: در واقع هر کجا که طالبان در موضع برتر قرار می گیرد نیروهای دولتی به این بهانه که نمی توانیم مقاومت کنیم تغییر موضع داده و به لحاظ تاکتیکی عقب نشینی می کنند. در واقع طالبان از نظر نظامی در موقعیت فزونی قرار می گیرد.

این کارشناس مسائل شبه قاره همچنین خاطرنشان کرد: هم اکنون بحث این است که طالبان تصمیم گرفتند وارد مذاکره نشوند و موضوع را نظامی حل کنند لذا دیدگاه های متفاوتی که هم ارائه شده، نخست اینکه طالبان راه حل سیاسی را رد نمی کند از طرفی می خواهد منطقه ها بیشتری را تصرف کند تا در مذاکرات موضع فزونی را نسبت به دولت داشته باشد.

وی افزود: از طرفی دولت مرکزی هم توافق کرده که 60 درصد در اختیار طالبان و 40 درصد برای بقیه باشد اما طالبان رضایت نداده است. لذا در پی این است که بتواند سهم بیشتری را به دست آورد.

ملازهی در ادامه اظهار کرد: طالبان با توجه به ایدئولوژی هایی که دارد خیلی به این مسئله توجه نمی کند که چه اتفاقی رخ خواهد داد. ممکن است گروه های قومی در منطقه ها دیگر مسلط شوند، حتی اگر همین طالبان کابل را در اختیار بگیرند امکان اینکه طیف عبدالله عبدالله و تشکیلات آنها بروند به سمت شما و قدرت را به دست بگیرند وجود دارد اما نتیجه آن چیزی جز جنگ داخلی آن هم با آینده ای نامعلوم نخواهد بود.

این کارشناس مسائل شبه قاره شرح داد: ممکن است افغانستان تجزیه شود به دو قسمت خراسان در شمال این کشور و پشتونستان در جنوب و این خطر وجود دارد. البته بعید می دانم طالبان در این شرایط بخواهند تصمیم نهایی را بگیرند زیرا آنها گروه های ایدئولوژیک و انحصارطلب هستند.

وی درباره اینکه نزدیکی طالبان به مرزهای ایران می تواند خطرآفرین برای امنیت مرزهای ما باشد گفت: اگر بخواهیم از این زاویه نگاه کنیم که بخشی از بلوچ ها در خاک ایران و بخشی در افغانستان هستند و ممکن است با طالبان شریک باشند در آن صورت بعید نیست که طالبان پروژه بزرگتری در نظر خود داشته باشد که مشکلاتی برای ایران هم به وجود آید. طی ماه های اخیر هم مذاکراتی بین ایران و طالبان انجام شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1758

به "طالبان در پی کسب موضع برتر در مذاکرات با دولت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان در پی کسب موضع برتر در مذاکرات با دولت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید