شاکری هشدار داد: مسئولان نظارتی قبل از فاجعه ای دیگر کار خود را نتیجه محور کنند

به گزارش مجله اندیشه، یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که چند صد کلینیک ناایمن در سطح استان تهران وجود دارد، خواستار ورود دستگاه های نظارتی قبل از فاجعه ای دیگر و پیگیری نتیجه محور ایمن سازی ساختمان های ناایمن شد.

شاکری هشدار داد: مسئولان نظارتی قبل از فاجعه ای دیگر کار خود را نتیجه محور کنند

اقبال شاکری در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به حادثه کلینیک سینا و بازدیدی که به صورت میدانی داشته است، اظهار داشت: بنده شخصا از محل حادثه بازدیدی داشتم و گزارش اولیه ای که توسط آتش نشانی ارائه شده است را بررسی کردم. آنچه که مسلم است عدم رعایت موارد ایمنی باعث آغاز آتش سوزی شده است. سهل انگاری صاحبان ملک و کلینیک نیز در این حادثه قابل انکار نیست.

کننده تهران اضافه نمود: براساس گزارش، انفجار در کپسول اکسیژن و سرایت آتش سوزی به دیگر موادی که در آنجا نگهداری می شده باعث آتش سوزی گسترده در این کلینیک شده است. جرقه باعث انفجار کپسول ها شده و آتش سنگینی کلینیک را در بر گرفته است.

وی در ادامه اظهار کرد: آتش سوزی به حدی گسترده بوده که به ساختمان های مجاور و ساختمان های مقابل کلینیک نیز خسارت وارد کرده است. آتش نشان ها به فاصله پنج دقیقه خودشان را به محل حادثه رساندند و اطفاء حریق را آغاز کردند. 15 نفر از کلینیک خارج شده و 8 نفر به بیمارستان منتقل شدند و هر 8 نفر ظهر روز بعد از کلینیک مرخص شدند. متاسفانه در طبقه پنجم کلینیک که اتاق های عمل قرار داشت 19 نفر از همشهری های ما جان خود را از دست دادند و بنده همین جا به خانواده این عزیزان تسلیت می گویم.

کننده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه شرح داد: این ساختمان ها و ساختمان های مشابه آن باید از سوی چندین ناظر مورد بازرسی قرار بگیرد. براساس گزارش ها آتش نشانی به عنوان ناظر شهرداری سه بار از این کلینیک بازدید کرد و به آن اخطار داده است به نحوی که حتی پرسنل کلینیک از ناایمن بودن ساختمان مطلع بوده و خانواده های آنها احساس نگرانی می کردند.

شاکری در ادامه با اشاره به استفاده بیش از حد از ظرفیت کلینیک اظهار داشت: متاسفانه صاحبان کلینیک به جای رفع اشکالات به دنبال استفاده حداکثری از کلینیک بوده اند و انجام عمل های جراحی بعد از ساعت هفت شب نیز بر این موضوع دلالت دارد. از سوی دیگر تغییراتی که در پارکینگ این ساختمان رخ داده بود نیز تخلف محسوب می گردد. آنچه که گزارش شده دود و حرارت با شدت زیادی از راهروها به طبقات بالا رفته و از آنجا که در طبقه پنجم به دلیل وجود اتاق های عمل هیچ منفذی برای هوا وجود نداشته 19 تن از هموطنان در آن طبقه جان خود را از دست دادند.

وی در ادامه گفت: براساس اعلام شهرداری این ساختمان سه بار اخطار دریافت کرده بود، وزارت بهداشت نیز مسئول اصلی نظارت محسوب می گردد که بنده پیگیر نحوه عملکرد این وزارتخانه در حوزه نظارتی اش هستم. وزارت کار نیز باید بر فعالیت این کلینیک ها نظارت داشته باشند. اگر این سه بخش نظارتی کار خود را به درستی انجام داده بودند و حتی اگر اخطارهای لازم را داده بودند علت عدم پیگیری اخطارهایشان باید روشن گردد. صرف هشدار دادن کافی نیست. بازرسین وزارت کار نیز حکم ضابط قضایی را دارند و می توانند با تمام افرادی که کوتاهی کرده اند برخورد قضایی داشته باشند.

کننده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به ضرورت برخورد با مقصرین این حادثه اظهار داشت: باید با تمام افرادی که کوتاهی کردند برخورد گردد و حق و حقوق آسیب دیدگان و جان باختگان رسیدگی گردد. عدم اقدام دستگاه های نظارتی به فقدان قانونی باز می گردد یا عدم همکاری این دستگاه ها با یکدیگر. ما چند صد کلینیک در سطح استان تهران داریم که ناایمن هستند و شهرداری مجدانه باید به این کلینیک ها ورود کرده و آنها را در صورت بی توجهی به اخطارها به مرجع قضایی معرفی کنند. از سوی دیگر عده ای فکر می کنند اقدام قانونی به معنای تعطیلی کلینیک است، در حالی که اینگونه نیست همزمان با انجام اقدامات لازم برای ایمن سازی کلینیک، می تواند به فعالیت خود ادامه دهد و نیاز به تعطیلی کلینیک مطرح نیست.

شاکری در خاتمه با تاکید بر ضرورت ماده 55 قانون شهرداری ها، اظهار داشت: براساس بند 20 ماده 55 قانون شهرداری که به سالیان پیش باز می گردد پزشکان می توانند از ساختمان های مسکونی استفاده کنند، در حالی که اصلا در این قانون تصریح نشده که چه پزشکانی این اجازه را دارند و این ماده باعث فاجعه ای شده است. باید روشن گردد که پزشکان با چه حرفه ای می توانند در ساختمان های مسکونی فعالیت کنند. برخی از رشته ها نیاز به محوطه های خاص و استانداردهای لازم دارند. بنده به دستگاه های نظارتی هشدار می دهم قبل از فاجعه ای دیگر کار خود را نتیجه محور کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1135

به "شاکری هشدار داد: مسئولان نظارتی قبل از فاجعه ای دیگر کار خود را نتیجه محور کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاکری هشدار داد: مسئولان نظارتی قبل از فاجعه ای دیگر کار خود را نتیجه محور کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید