سفیر عربستان در یمن مدعی باز بودن فرودگاه صنعاء شد

به گزارش مجله اندیشه، سفیر عربستان سعودی در یمن ادعا کرد، فرودگاه صنعاء باز است و پروازهای بشردوستانه و پزشکی بیشتری برای رساندن کمک های مربوط به کرونا انجام خواهد شد.

سفیر عربستان در یمن مدعی باز بودن فرودگاه صنعاء شد

به گزارش گروه بین الملل مجله اندیشه، محمد آل جابر سفیر عربستان سعودی در یمن مدعی شد، فرودگاه صنعاء باز است و تلاش می شود پروازهای بشردوستانه و پزشکی برای رساندن کمک ها و مواد بهداشتی مرتبط به کرونا به استان صنعاء، عدن و دیگر مناطق انجام شود.

بر اساس گزارش ابابیل نت، وی در ادامه ادعا کرد: محاصره ای علیه حوثی ها وجود ندارد که مانع از رسیدن کمک های پزشکی به آنها در زمان آتش بس شود.

عربستان سعودی از آگوست 2016 فرودگاه صنعاء را بسته و تنها برخی پروازهای محدود مربوط به مقامات سازمان ملل یا انتقال بیمار از طریق این فرودگاه اجرا شده است.

هنوز مقامات دولت نجات ملی یمن یا جنبش انصارالله به این ادعای سفیر عربستان درباره فرودگاه صنعاء واکنش نشان نداده اند.

محمد آل جابر در ادامه اظهارات خود مدعی شد: از ابتدای [آنچه او آن را] کودتا [خواند]، ائتلاف حامی دولت قانونی (دولت مستعفی هادی) در راستای سوق دادن حوثی ها به نشستن بر سر میز مذاکره، مشورت و گفت وگو با برادرانشان در یمن و بویژه دولت یمن تلاش کرده تا توافقی حاصل و به این کودتا پایان داده شود.

وی درباره آتش بس ادعایی ائتلاف سعودی برای دو هفته هم ادعا کرد: ائتلاف به فرماندهی سعودی از دولت قانونی در یمن حمایت می کند و هدف اصلی آن منافع یمن است. ویروس همه گیر کرونا در تمام جهان منتشر شده و یمن بخشی از این جهان است؛ خطر ممکن است به یمن نیز برسد و ما از این می ترسیم.

آل جابر در ادامه گفت، جامعه بین الملل و در رأس آن مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل در امور یمن از طرفین یمنی خواسته اند به این جنگ پایان دهند و دولت مستعفی حدود یک هفته پیش این دعوت را لبیک گفت و ائتلاف سعودی هم از این تصمیم حمایت کرد. تصمیم به آتش بس در یمن حمایت از تلاش های مذکور و در راستای مقابله با کرونا در یمن است.

سفیر عربستان سعودی در حالی ادعای آتش بس و کمک به مردم یمن برای مقابله با کرونا را می کند که حملات به مناطق مختلف یمن علیرغم آتش بس ادعایی، ادامه دارد.

همچنین ائتلاف هنوز سیزده کشتی حامل مشتقات نفتی را در توقیف دارد و این کشتی ها علیرغم داشتن مجوز سازمان ملل برای ورود به بندر الحدیده، نمی توانند وارد آن شوند. بحران سوخت بر تمام جوانب زندگی مردم یمن از مصرف خانگی تا فعالیت بیمارستان ها به شدت تأثیر گذاشته است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 963

به "سفیر عربستان در یمن مدعی باز بودن فرودگاه صنعاء شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر عربستان در یمن مدعی باز بودن فرودگاه صنعاء شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید