سرمای آذربایجان و کندی خدمات رسانی ها امان زلزله زدگان را بریده است

به گزارش مجله اندیشه، خبرنگاران/آذربایجان شرقی 43 روز پس از زمین لرزه بامداد هجدهم آبان ماه، زلزله زدگان روستاهای دو شهرستان میانه و سراب همچنان با مشکل کمبود وسیله گرمایشی مناسب و عدم وجود سرویس بهداشتی و حمام و نبود آب کافی برای شست و شو، دست و پنجه نرم می نمایند.

سرمای آذربایجان و کندی خدمات رسانی ها امان زلزله زدگان را بریده است

مجله اندیشه به دنبال سلسله گزارش هایش از آخرین شرایط زلزله زدگان، این بار به آنالیز مسائل زلزله زدگان روستاهای بیگلو، خلیفه لو، چرن و گاولیق بخش کندوان شهرستان میانه می پردازد، چرا که تمرکز روی بعضی روستاها، روستاهای بخش کندوان میانه را در حاشیه قرار داده است.

آلودگی آب روستای گاولیق

اهالی روستا مدعی هستند که آلودگی آب روستای گاولیق بعد از زمین لرزه اخیر، پس از پنج مرتبه نمونه برداری به تایید مرکز بهداشت رسیده و مردم این روستا را در استفاده از آب شرب با مسائلی روبرو نموده است، گندزدایی آب نهر روستا هم نتیجه ای نداشته و آب همچنان آلوده است و به دلیل نبود آب معدنی و آب شرب قابل استفاده، زلزله زدگان این روستا از بی آبی رنج می برند.

در هر روستای بخش کندوان شهرستان میانه، افرادی هستند که پس از تحویل چادرشان به بنیاد مسکن، هنوز وام اسکان موقت را به طور کامل دریافت ننموده اند و مجبور به زندگی با زلزله زدگان دیگر یا سکونت در بیرون خانه هستند. تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی بعضی از زلزله دگان نیز همچنان زیر آوار مانده، چرا که طبق سیاست های اداره کل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی، آواربرداری کامل جزو اولویت ها نبوده و عملیات آواربرداری همزمان با شروع ساخت اسکان دائم هم انجام می گردد.

اهالی چرن منتظر دریافت مرحله دوم وام اسکان موقت

در روستای چرن هم شرایط چندان مساعد نبوده و به دلیل تخریب مدرسه روستا، بچه های چرن در دهیاری درس می خوانند. مدرسه سرویس بهداشتی ندارد و دانش آموزان برای استفاده از سرویش بهداشتی مجبور به مراجعه به خانه های خودشان یا آشنایانشان هستند. تعدادی از اهالی روستای چرن هم از عدم رسیدگی به این روستا و زیر آوار ماندن وسیله هایشان گلایه دارند. به گفته اهالی در این روستا نیز میزان تخریب بالا بوده و با تحویل چادرها، 24 نفر از زلزله زدگان مرحله دوم وام اسکان موقت را دریافت نموده و حدود 26 نفر هم همچنان منتظر هستند. بعضی از زلزله زدگان این روستا ادعا می نمایند که به دلیل نبود اسامی شان در لیست دهیاری، هنوز در چادر سکونت دارند؛ بعضی نیز به دلیل جمع آوری چادرها جایی برای ماندن ندارند. بعضی از اهالی نیز بیان می نمایند که نه چادر گرفته اند و نه وام 10 میلیونی اسکان موقت شامل حال آن ها می گردد.

خیران در روستای موسی بیگلو یک گام جلوتر از مسئولان

اهالی قشلاق موسی بیگلو مدتی است که 23 تخته چادر توزیع شده در این روستا را برای دریافت مرحله دوم وام 10 میلیون تومانی اسکان موقت تحویل داده اند، اما تنها سه نفر توانسته اند مرحله دوم این وام را دریافت نمایند. احشام نیز در این روستا در محل اسکان موقتی که فقط با کیسه پلاستیکی پوشانده شده است، نگه داری می شوند.

اهالی این روستا از یاری خیران ابراز رضایت نموده و از آن ها قدردانی می نمایند.

عملکرد سلیقه ای دهیاری ها و شوراها!

در این میان، عملکرد شوراها و دهیاری ها در گزارش نام و لیست خسارت دیدگان به بنیاد مسکن، نارضایتی تعدادی از روستائیان را در پی دارد و نام تعدادی از زلزله زدگان روستای قشلاق خلیفه لو که خانه هایشان تخریب زیادی داشته است، در لیست موجود نبوده و زلزله زدگان این روستا همچنان منتظر کارشناس برای بازدید از منازل تخریب شده شان بوده و مجبور به زندگی در چادر هستند.

هزینه بالای استفاده از بخاری برقی به زلزله زدگان تحمیل می گردد

در بسیاری از روستاها تعدادی بخاری برقی برای گرم کردن چادر به زلزله زدگان داده شده که مصرف برق آن بسیار زیاد بوده و هزینه آن از جیب زلزله زدگان پرداخت می گردد. تعدادی از روستائیان به ویژه اهالی روستای چرن از این مشکل انتقاد نموده اند که گازرسانی برای وسیله های گرمایشی و برق رسانی به کانکس ها از جیب خود زلزله زدگان پرداخت شده و هزینه اضافی را به زلزله زدگان تحمیل می نماید.

خلیل احمدیان، رئیس بنیاد مسکن شهرستان میانه در گفت وگو با خبرنگار اعزامی مجله اندیشه با بیان اینکه تا به امروز آواربرداری 984 واحد از یک هزار واحد تخریب شده، صورت گرفته است، گفت: تا به حال به حدود 75 روستا ورود نموده ایم و حدود 4500 واحد ارزیابی شده است.

وی با بیان این که ارزیابی شهرها هم به دستور رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور در دستور کار نهاده شد و 800 واحد هم در شهرهای ترک، میانه و ترکمنچای هم ارزیابی شدند، اضافه نمود: برای ساخت 2000 واحد و تعمیر 1500 واحد، اعتبار دولتی داده شده است، اما احتیاج داریم تا اعتبار اضافی برای 1000 واحد (700 واحد روستایی و 300 واحد شهری) هم در نظر گرفته گردد.

وی اظهار کرد: بنیاد مسکن از اولین ساعات وقوع زمین لرزه همراه ستاد بحران وارد عملیات شده و اقدامات لازم برای اسکان موقت در اولین ساعات صورت گرفته، 110 واحد اسکان موقت ساخته و تحویل اهالی داده شده است و بقیه اهالی درخواست وام اسکان موقت داده اند.

احمدیان اظهار داشت: ساکنان دائمی روستاها مشمول دریافت وام 10 میلیون تومانی اسکان موقت هستند که بر اساس آمار خانه بهداشت روستا نامشان در این لیست موجود بوده و تا به حال 1650 واحد فقره وام بلاعوض پرداخت و 111 واحد اتاقک اسکان موقت احداث شده است.

وی افزود: تا به امروز برای 2000 واحد، پرونده تشکیل شده که پرونده 1600 واحد، تکمیل است، برای 673 واحد نیز پروانه صادر شده و به بانک ها معرفی شده اند که 180 فقره از این تعداد در مرحله عقد قرارداد، هستند.

وی متذکر شد: از مرحله اسکان موقت عبور نموده ایم و البته روستاها دوباره پالایش می شوند و یاری به خانواده های فرعی هم در دستور کار نهاده شده است، به این صورت که احداث بر عهده خانواده ها بوده و مصالح به طور رایگان توسط بنیاد مسکن در اختیار آن ها قرار داده می گردد.

احمدیان با اشاره به اقدامات به منظور احداث اسکان دائم در مناطق زلزله زده شهرستان میانه گفت: تا به امروز 48 مورد پی کنی، پنج مورد فونداسیون ریزی، چهار مورد اسکلت بندی صورت گرفته است و در بخش ترکمانچای هم پیمانکاران در مرحله آبرنگ ریزی و پی کنی هستند و کوشش داریم، حداقل 1000 واحد را تا آخر اسفند ماه امسال احداث کنیم.

بر اساس این گزارش؛ ساعت 2:17 بامداد 17 آبان بود که زمین لرزه ای به بزرگی 5.9 ریشتر شهر ترک از شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی را لرزاند و در پی این زمین لرزه پنج نفر جان باخته و تعداد زیادی نیز مصدوم شدند.

شهرهای میانه، سراب و بخش ترکمانچای در استان آذربایجان شرقی تحت تاثیر مستقیم این زلزله نهاده شدند. حدود 2000 واحد در روستاهای شهرستان میانه و حدود 1000 واحد هم در روستاهای سراب در حادثه زمین لرزه اخیر 100 درصد آسیب دیدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 650

به "سرمای آذربایجان و کندی خدمات رسانی ها امان زلزله زدگان را بریده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمای آذربایجان و کندی خدمات رسانی ها امان زلزله زدگان را بریده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید