دو وظیفه حساس برای دولت عراق

به گزارش مجله اندیشه، منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا به دلایل ویژه ای مورد توجه قدرت های بزرگ واقع شده است و برای افزایش نفوذ در این مناطق این قدرت ها از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد.

دو وظیفه حساس برای دولت عراق

طی دو قرن گذشته نیز برنامه ها و توطئه های مختلفی را به اجرا گذاشته اند که در نوع خود بی سابقه بوده است. ناآرامی های اخیر در عراق و لبنان و همچنین درکشورهای دیگر و به اشکال دیگر را نمی توان اتفاقات جدید دانست و ممکن است در آینده نیز شاهد رویدادهایی از این قبیل باشیم. آمریکا در سالهای اخیر با اشغال افغانستان و عراق آمریکایی ها به اهدافی که ترسیم نموده بودند دست نیافتند. تشکیل گروه های تروریستی مانند طالبان و چندین گروه دیگر در امتداد آن مانند داعش نیز باعث تحقق اهداف آمریکا و همپیمانانش نشد. بنابراین آنها به این فکر افتادند که شاید با ایجاد اغتشاش، هرج و مرج در کشورها بتوانند به سلطه خود ادامه دهند. کشور عراق طی 50 سال گذشته با تمام فرازو نشیب ها گرفتاری های خاص خود را دارد و به همین دلیل آسیب پذیر نیز هست. بنابراین این پروژه ایجاد آشوب و هرج و مرج از ابتدا در عراق کلید خورد تا در ادامه به کشورهای دیگر مانند لبنان و غیره نیز گسترش یابد.

به نظر می رسد هوشیاری و بنیان عقلانیتی که در مجموعه نیروهای سیاسی و اجتماعی عراق به ویژه در رهبری مرجعیت دینی وجود دارد بتوانند این توطئه را خنثی نمایند و شکست دیگری را برای جریان های نفوذی و سلطه جو در منطقه رقم بزنند.

نمی توان منکر شد که در کشورهای مختلف منطقه سطحی از فسادها در ساختارهای فعلی وجود دارد اما این نکته را باید در نظر داشت که این مساله می تواند در آینده به یک بهانه تبدیل گردد، چرا که فساد و مسائل مالی موضوع جدید نیست و از همه مهمتر راه مقابله با این معضلات آشوب و اغتشاش نیست. روند اصلاحات و مقابله با مسائل تنها به وسیله تظاهرات آرام و شرکت فعال در انتخابات میسر است. اخیرا در میان تظاهرنمایندگان در عراق شاهد حضور افرادی مسلح بودیم که با تیراندازی مردم را به قتل می رساندند که این مساله خود گواه بر این است که موضوعاتی چون مبارزه با فساد و نارضایتی ها از بابت وضعیت مالی اصلا با این اقدامات مرتبط نیست.

به همین دلیل دولت عراق در شرایط کنونی دو وظیفه حساس دارد: 1-برقراری ثبات و امنیت در کشور؛ 2- انجام اصلاحات مالی. شاید بتوان گفت که دولت عراق در زمینه اصلاحات مالی تاخیر دارد ولی واقعیت این است که در ده سال گذشته دولت مستقر در عراق قادر نبوده تا برنامه های اجرایی را پیش ببرد.

اما در خصوص لبنان شاید بتوان گفت که در نهایت یک دولت ائتلافی تشکیل خواهد شد و بحث مبارزه با فساد و رسیدگی به اوضاع مالی نیز سرعت خواهد گرفت. همچنین انتظار می رود که اقدامات جدی تری در زمینه مقابله با فتنه ها و تحرکات خارجی در این کشور ببینیم.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 554

به "دو وظیفه حساس برای دولت عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو وظیفه حساس برای دولت عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید