خبرنگاران گوترش، خواهان حمایت دولت ها برای تقویت آمادگی در شرایط همه گیری شد

به گزارش مجله اندیشه، تهران- خبرنگاران- دبیر کل سازمان ملل متحد با صدور پیامی به مناسبت روز بین المللی آمادگی برای همه گیری، خواهان حمایت از دولت ها و همه شرکا برای تقویت آمادگی در این شرایط شد.

خبرنگاران گوترش، خواهان حمایت دولت ها برای تقویت آمادگی در شرایط همه گیری شد

به گزارش روز یکشنبه خبرنگاران از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ادامه پیغام آنتونیو گوترش که همزمان با 27 دسامبر 2020 برابر با 7 دی ماه انتشار یافت، اضافه نمود: نظام ملل متحد از جمله سازمان جهانی بهداشت قویا به حمایت از دولت ها و تمامی شرکا برای تقویت آمادگی در شرایط همه گیری متعهد است.

در ادامه این پیغام با اشاره به اینکه روز جهانی آمادگی برای همه گیری در سرانجام سالی اتفاق می افتد که در آن سناریویی که بسیاری از آن واهمه داشتند به طرز ناگواری تحقق پیدا کرد، گفت: با توجه به اینکه کووید- 19تا کنون با ناخوشایندترین شیوه ها، مسبب مرگ بیش از یک میلیون و 700 هزار نفر، ویرانی اقتصادها، اختلال در جوامع و نمایان کردن آسیب پذیری های جهان شده است، ارزش آمادگی برای شرایط اضطراری سلامت، بیشتر از همواره عیان شده است. باید همانطور که در حال کوشش برای کنترل و بازیابی همه گیری کنونی هستیم، به فکر اتفاق بعدی باشیم. متأسفانه دیگر تصور ویروسی به همان اندازه عفونی و حتی کشنده تر هیچ بعید نیست.

تجربیات سال گذشته هم اکنون نیز برای ما بسیار آموزنده است

دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه اضافه نمود: آمادگی، سرمایه گذاری بی خطر است که هزینه بسیار کمتری در مقایسه با هزینه شرایط اضطراری دارد. جوامع به نظام های سلامت قوی تر، از جمله پوشش همگانی سلامت نیاز دارند. مردم و خانواده ها به حمایت اجتماعی بیشتری نیاز دارند. جوامعی که در خط مقدم هستند نیاز به پشتیبانی به موقع دارند. کشورها نیازمند همکاری فنی موثرترند. و باید توجه بیشتری به دست اندازی مردم و یا دام به زیستگاه حیوانات داشته باشیم. 75 درصد بیماری های عفونی جدید و نوظهورانسان، بین حیوانات و انسان مشترک هستند.

گوترش در ادامه این پیغام آورده است: علم باید راهنمای ما در طول این کار باشد. همبستگی و هماهنگی در داخل و بین کشورها بسیار مهم است. اگر همه در امان نباشیم، هیچ کس در امان نخواهد بود. نظام ملل متحد، از جمله سازمان جهانی بهداشت، قویاً به حمایت از دولت ها و تمامی شرکا برای تقویت آمادگی در شرایط همه گیری متعهد است، که بخش مهمی از فعالیت گسترده ما درراستای ایجاد جهانی سالم تر و دستیابی به آرمان های توسعه پایدار را شامل می گردد.

دبیر کل سازمان ملل متحد اضافه نمود: این روز جهانی همزمان با تاریخ تولد لوئی پاستور، زیست شناس فرانسوی بانی و پیشگام کار در زمینه واکسیناسیون است. با ادای احترام به کار او، اینجانب به متخصصان پزشکی، پرسنل خط مقدم و کارکنان ضروری درود می فرستم که با چنین تعهد چشمگیری جهان را در این شرایط اضطراری به پیش برده اند. اجازه دهید در حین بهبودی از همه گیری تصمیم. بگیریم ظرفیت های پیشگیری خود را تقویت کنیم، تا برای رویارویی جهان با شیوع بیماری بعدی آماده باشیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1446

به "خبرنگاران گوترش، خواهان حمایت دولت ها برای تقویت آمادگی در شرایط همه گیری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گوترش، خواهان حمایت دولت ها برای تقویت آمادگی در شرایط همه گیری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید