خبرنگاران کربلایی تپه سی چالدران مشخص عرصه و حریم شد

به گزارش مجله اندیشه، تهران- خبرنگاران- سرپرست هیئت باستان شناسی، گفت: پروژه تعیین عرصه و حریم کربلایی تپه سی چالدران با هدف جلوگیری از آسیب های بیشتر و ایجاد ضوابط به منظور تعیین تکلیف و حفاظت از تپه اجرا شد.

خبرنگاران کربلایی تپه سی چالدران مشخص عرصه و حریم شد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فرزاد نجفی امروز دوشنبه 5 آبان ماه 99، گفت: این تپه باستانی در استان آذربایجان غربی شهرستان چالدران و در مجاورت روستای قرخ بلاخ واقع شده که فاصله آن تا مرکز شهرستان حدود 15 کیلومتر است.

وی اضافه نمود: این تپه با وسعت حدود پنج هکتار دارای بیشترین طول (330 متر)، بیشترین عرض (190متر) و بیشترین ارتفاع (17متر) است که در جناح شمال شرقی روستای قرخ بلاخ گسترش پیدا کرده و از سمت شمال نیز به رودخانه فصلی محدود می شود.

نجفی شرح داد: ساخت وسازهای روستایی جدید، آسیب های ناشی از گسترش زمین های کشاورزی و هجوم قاچاقچیان میراث فرهنگی به این محوطه موجب شد تا پروژه تعیین عرصه و حریم با هدف جلوگیری از آسیب های بیشتر و ایجاد ضوابط به منظور تعیین تکلیف و حفاظت از تپه اجرا شود.

وی فرایند انجام این پروژه را متشکل از دو بخش عملیات میدانی و مطالعات کارگاهی و کتابخانه ای مطرح نمود و اضافه نمود: در انتهای کار نیز با استفاده از پهپاد، نقشه تپه به شیوه فتوگرامتری تهیه شده است.

سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: با توجه به وضع موجود 11 گمانه، پیرامون تپه ایجاد شد که در یکی از گمانه ها هیئت باستان شناسی به تدفین خمره ای که متوفی در آن به حالت چمباتمه قرار داشت، برخورد کرد که پس از مستندنگاری گمانه مورد نظر بسته شد.

سرپرست هیئت باستان شناسی، بیان نمود: از تحلیل داده های به دست آمده و بررسی سطحی تپه و داده های فرهنگی از گمانه ها می توان دریافت که این تپه دوره های مختلف پیش از تاریخ به خصوص عصر مفرغ تا دوره تاریخی را در بر می گیرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1309

به "خبرنگاران کربلایی تپه سی چالدران مشخص عرصه و حریم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کربلایی تپه سی چالدران مشخص عرصه و حریم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید