خبرنگاران توسعه نقشه های زمین شناسی در سال جهش تولید

به گزارش مجله اندیشه، تهران- خبرنگاران- مدیر پایگاه ملی داده های علوم زمین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: دو برنامه جدید در سال جهش تولید در حوزه مطالعات زمین شناسی تعریف شده که شامل تهیه نقشه های زمین شناسی در مقیاس یک پنجاه هزارم و بازنگری و به روزآوری نقشه های یکصدهزارم زمین شناسی و تجمیع داده ها است.

خبرنگاران توسعه نقشه های زمین شناسی در سال جهش تولید

به گزارش روز شنبه روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، امید اردبیلی افزود: علاوه بر برنامه های مزبور، طرح توسعه پایگاه داده های علوم زمین نیز در دستور کار ستاد جهش تولید این سازمان قرار گرفته است.

مدیر پایگاه ملی داده های علوم زمین با بیان اینکه پایگاه داده ها با ارائه استانداردها و پیش نیازهای اجرایی، پیشبرد پروژه ها را تسریع کرده است، گفت: این امر زمینه به اشتراک گذاری هر چه بهتر داده های تولیدی در این فاز را فراهم خواهد آورد.

وی تاکید کرد: اشتراک گذاری حداکثری داده های مورد نیاز بخش خصوصی در پورتال و سامانه های مکانی و توصیفی و اشتراک گذاری نقشه های بزرگ مقیاس (یکصدهزارم و بیست وپنج هزارم) از برنامه های مهم این پایگاه در سال جهش تولید است.

امید اردبیلی توضیح داد: اکنون سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به عنوان یکی از پیشگامان عرصه تولید داده، دارای یک هزار و 683 قلم داده منحصر به فرد بوده که از این تعداد حدود یک هزار و 500 نقشه زمین شناسی و دو هزار گزارش موضوعی در 60 حیطه علوم زمین تولید و به اشتراک گذاشته شده است.

وی تأکید کرد: امروز با در نظر دریافت تنوع و حجم بالای داده ها، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، نیازمند استفاده از سیستمی استاندارد تحت عنوان چرخه داده است که شامل مؤلفه های توصیف (شناخت)، گردآوری، فرآوری، تحلیل، ذخیره، انتشار و در نهایت استفاده مجدد بوده و در کنار آن حفظ و صیانت از داده ها را تضمین کند.

به گفته اردبیلی، استقرار اطلاعات همگون، یکپارچه و استاندارد در سیستم و تسهیل در امر تبادل اطلاعات (رقومی و توصیفی)، تسهیل مدیریت داده ها و اطلاعات متعدد تولید شده و برقراری ارتباط میان لایه ها، شناسایی، گردآوری، دسته بندی و سازماندهی، ایجاد زبان مشترک فنی- تخصصی در سازمان موردنظر و سازمان های مرتبط، توسعه دسترسی به منابع از طریق سازماندهی و مدیریت یکپارچه اطلاعات در کتابخانه علوم زمین و استفاده و بهره برداری از سیستم نرم افزاری یکپارچه و فرایندهای راهبردی و کاربری تحت وب از مواردی است که بوسیله سامانه ارائه اطلاعات توصیفی و مکانی و پورتال پایگاه ملی داده های علوم زمین برای عموم قابل دسترسی و ارائه است.

به گزارش مجله اندیشه، امسال قرار است حفاری شناسایی محدوده های امید بخش معدنی از سوی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با افزایش 50 هزار متری نسبت به پارسال، به رقم 150 هزار متر برسد.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 977

به "خبرنگاران توسعه نقشه های زمین شناسی در سال جهش تولید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران توسعه نقشه های زمین شناسی در سال جهش تولید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید