جزئیات فرایند تبدیل سهام عدالت به وثیقه بانکی

به گزارش مجله اندیشه، خبرنگاران : حسن روحانی رئیس جمهور و عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی خبر دادند که سهام عدالت می تواند وثیقه برای دریافت کارت اعتباری باشد.

جزئیات فرایند تبدیل سهام عدالت به وثیقه بانکی

به گزارش خبرنگاران پیش تر دنیای اقتصاد در یادداشتی در 6 خرداد، این پیشنهاد را مطرح کرده بود. به دنبال ارائه این پیشنهاد جلسات کارشناسی با هدف بررسی آن در دولت برگزار گشت و اکنون هم رئیس جمهور و هم رئیس کل بانک مرکزی از تصویب آن خبر داده اند. روحانی در جلسه هیات دولت گفت که مردم می توانند سهام خود را نفروشند و از آن به عنوان کارت اعتباری استفاده کنند.

در بخشی از یادداشت دنیای اقتصاد جزئیات اجرای این طرح مطرح شده بود. در این بخش آمده بود: فرض کنید خانواده ای که زن و شوهر هر دو بازنشسته هستند و احتمالا مجموع حقوق دریافتی آنها حداکثر 7 یا 8 میلیون تومان است بتوانند به قدر مجموع ارزش سهام عدالت خود یعنی حداقل 20 میلیون تومان اعتبار دائمی و همیشگی داشته باشند. چنین قابلیتی نه تنها اقتصاد خانوار را متحول می کند بلکه راه را برای ایجاد کارت اعتباری در ایران هم باز خواهدکرد. در کشورهای توسعه یافته میزان بدهی روی کارت اعتباری افراد معمولا بین 5 تا 10 درصد درآمد سرانه سالانه یعنی تقریبا معادل یک ماه درآمد هر فرد است. این ابزاری است که متاسفانه در ایران وجود ندارد. اما اگر مکانیزم توثیق الکترونیکی سهام عدالت در بورس ایجاد شود قطعا هم از تاثیر منفی ایجاد صف های فروش برای این سهام در بازار بورس کاسته می شود و هم راه برای ارائه کارت اعتباری برای بانک ها باز خواهدشد که تبدیل به یک بازی برد-برد خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1078

به "جزئیات فرایند تبدیل سهام عدالت به وثیقه بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات فرایند تبدیل سهام عدالت به وثیقه بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید