تأکید بر توان نیروی دریایی روسیه برای مقابله با هر تهدید

یک مقام نظامی سابق روس در واکنش به مطلب مجله نشنال اینترست درباره مقایسه بین نیروی دریایی روسیه و آمریکا، تفاوت در عملکرد دو ناوگان را به موقعیت جغرافیایی دو کشور و وظایف پیش روی آنها مرتبط دانست.

تأکید بر توان نیروی دریایی روسیه برای مقابله با هر تهدید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، دریادار ولادیمیر کامویه دوف فرمانده سابق ناوگان دریای سیاه روسیه، به مقاله مجله نشنال اینترست که نیروهای نظامی-دریایی روسیه و آمریکا را مقایسه نموده بود، واکنش نشان داد.

روز یکشنبه، این نشریه آمریکایی نوشته بود در حالیکه واشنگتن یک ناوگان از ناوهای بزرگ هواپیمابر و ناوشکن های متعدد به وجود آورده، روسیه در حال توسعه ناوگان دریایی خود با تکیه بر کشتی های کوچک، ولی مجهز به سلاح های جدی است.

به عقیده این مقام نظامی سابق روس، اختلافات بین ناوگان دریایی روسیه و آمریکا در موارد بسیاری با توجه به خصوصیات جغرافیایی و تاریخی دو کشور است. بدین ترتیب، روسیه با توجه به این واقعیت که به استثنای اقیانوس آرام، به طور مستقیم با سایر اقیانوس های دنیا ارتباط مستقیم ندارد، به همین دلیل ناوگان نظامی-دریایی روسیه وظایف پیش روی خود را با ساخت کشتی های کوچک و نه چندان بزرگ و همچنین زیردریایی انجام می دهد.

دریادار کامویه دوف اضافه کرد: آمریکایی ها به وسیله دیگری به اهداف نظامی خود می رسند. آنها کشتی ها و ناوهای بزرگی می سازند که قادر هستند نه تنها نیروهای نظامی زیاد، بلکه ناوگان هوایی این کشور را به نقاط مختلف دنیا انتقال دهند. ضمن اینکه آمریکا به اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس راه مستقیم دارد، این مسئله به آنها اجازه می دهد که بیشترین و کارآمد ترین راه توسعه نیروی دریایی یعنی استفاده از ناوهای هواپیمابر را انتخاب نمایند. در حالی که راه های آبی بسته ای مانند دریای بالتیک، دریای سیاه و دریای مدیترانه عرصه اقدام ناوگان دریایی روسیه است و دریای خزر نیز که یک پهنه آبی کاملاً بسته محسوب می گردد.

این مقام نظامی سابق در عین حال تاکید نمود، البته نیروهای نظامی دریایی روسیه با این وجود این قادر هستند تا به طور موثر و کارآمد با گروه های دریایی-هوایی دشمن بالقوه به مقابله پرداخته و با بهره گیری از امکانات نظامی بسیار پیشرفته، توان نظامی خود بر هر تهدیدی غلبه نمایند.

پیش از این، نشریه نشنال اینترست در مقاله نوشته بود: در حالیکه نیروی دریایی آمریکا بر روی توسعه ناوشکن ها و دیگر کشتی های بزرگ خود متمرکز است و از لحاظ تامین اقتصادی اعتباری برای رقبای خود در دنیا نمی شناسد، روسیه تمرکز خود را به روی کشتی های کوچک موشک انداز و مدرنیزه کردن زیردریایی های دیزلی-الکتریکی خود گذاشته است، البته تمامی کشتی های روسی مجهز به تسلیحات نظامی جدی، از جمله موشک های کروز از نوع کالیبر هستند.

به نوشته این مجله آمریکایی، این کشتی ها کوچک هستند ولی توان آتش بسیار جدی دارند. برای مثال، کشتی های ناوگان دریای خزر روسیه، با وجودیکه هرگز سواحل این کشور را ترک نمی نمایند، در جریان عملیات نظامی در سوریه، بارها با استفاده از موشک های کالیبر حملات دقیقی به مواضع تروریست ها در این کشور داشتند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 20 مهر 1398 شناسه مطلب: 344

به "تأکید بر توان نیروی دریایی روسیه برای مقابله با هر تهدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید بر توان نیروی دریایی روسیه برای مقابله با هر تهدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید