باور کنید کرونا می تواند آدم را از پا درآورد!

به گزارش مجله اندیشه، رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت گفت: استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و نگاه درست به بیماری کرونا اثربخش است. من به چشم می بینم افرادی که یکی از اعضای خانواده شان مبتلا هستند، تست افراد به ظاهر سالم خانواده هم مثبت است و در بعضی مواقع بدون ماسک تردد می نمایند. باور ندارند که این بیماری می تواند ظرف سه روز آدم را از پا دربیاورد.

باور کنید کرونا می تواند آدم را از پا درآورد!

به گزارش ایسنا، دکتر رضا گلپیرا، با اشاره به شرایط بستری بیماران کرونا در بیمارستان ها، گفت: به هر حال در حال حاضر همانطور که در آمار ها می بینیم به علت اینکه مردم جدیت لازم را در حوزه پیشگیری از کرونا به خرج نمی دهند و شاید به نوعی خسته شدند، متاسفانه تعداد بیماران مبتلا به کرونا رو به افزایش است.

افزایش مراجعات بیمارستانی با افزایش مبتلایانِ کرونا

وی اضافه نمود: با افزایش تعداد بیماران، طبعا میزان مراجعات به بیمارستان ها و تعداد بیماران بستری که به خدمات ویژه تری احتیاج دارند، افزایش می یابد. در عین حال در حال حاضر اولویت ما این است که سرویس دهی مناسبی به همه بیماران داشته باشیم. البته تمام پروتکل های ما به این صورت است که به تمام بیماران با حفظ ایمنی سرویس کامل ارائه دهیم. یعنی اینطور نیست که مانند ماه های ابتدایی شیوع کرونا اعلام کنیم که فقط بیماران کرونایی را بستری می کنیم، بلکه اکنون به نوعی بیمارستان ها را آرایش می کنیم که بتوانند بیماران مبتلا به کووید-19 را از بیماران غیرکرونا جدا نموده و به هر دو طیف خدمت ارئه دهیم.

گلپیرا تاکید نمود: البته به عنوان مثال مجبوریم اعلام کنیم که فلان بخش در بیمارستان به کرونا اختصاص پیدا کند. حال فرض کنید یک بخش مربوط به بیماری های پوستی بوده است، اما در این برهه بیشتر این ضرورت احساس می گردد که برای سرویس دهی به بیماران کرونا مورد استفاده قرار گیرد؛ بنابراین این بخش را برای بیماران کرونا اختصاص می دهیم.

بستری بیماران کرونا در بخش های مجزا

وی با بیان اینکه در بیمارستان ها هم بیمار کرونا و هم بیمار غیرکرونا پذیرش می گردد، اما بخش بیماران کرونا مجزاست، اظهار کرد: البته داریم اقداماتی انجام می دهیم که بیمارستان هایی را به عنوان بیمارستان های پاک از کرونا داشته باشیم تا مردم با خیال راحت به این بیمارستان ها مراجعه نمایند.

از طرفی ممکن است بسیاری از بیماران برای یک خدمت درمانی به بیمارستان مراجعه نمایند، اما در حین بستری و ارائه خدمت به این بیمار متوجه شویم که فرد به ظاهر سالم است، اما مبتلا به کرونا بوده و بدون علامت است. در نتیجه مسلما آن بخشی که این بیمار در آن بستری بوده، آلوده تلقی می گردد و ما باید تمام احتیاط های لازم را به عمل آوریم. در عین حالی که کوشش می کنیم بخشی از بخش هایمان را از نظر بیمار کرونا پاکیزه نگه داریم، اما یکباره ممکن است متوجه شویم که یک بیمار مبتلا به کرونا بوده و بدون علامت است.

کمبودی در بیمارستان ها نداریم

گلپیرا با بیان اینکه مشکل خاصی در بیمارستان ها وجود ندارد و تمام احتیاط های لازم را اعمال نموده و سعی می کنیم که بتوانیم به تمام مردم ارائه خدمت دهیم، گفت: خدا را شکر کمبودی در حوزه تخت بیمارستانی، تخت های ویژه و امکانات بیمارستانی نداریم. ما در بدترین حالت توانستیم مدیریت کنیم و یکبار نشد که یک بیمار به دلیل کمبود تخت بر روی زمین بماند. آنقدر امکانات گذاشتیم و برنامه ریزی های منظم انجام می دهیم تا کمبودی ایجاد نگردد. در عین حال هر استانی هم که مشکل دارد و به ما اعلام کند، قبل از اینکه به نقطه بحرانی برسد، به آن استان سرویس دهی مناسبی را انجام می دهیم.

باور کنید کرونا می تواند آدم را از پا درآورد!

وی خطاب به مردم تاکید نمود: باور کنید که استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و نگاه درست به این بیماری اثربخش است. متاسفانه در بعضی مناطق مردم اصلا رعایت نمی نمایند. من به چشم می بینم افرادی که یکی از اعضای خانواده شان مبتلا هستند، تست افراد به ظاهر سالم خانواده هم مثبت است و در بعضی مواقع بدون ماسک تردد می نمایند. باور ندارند که این بیماری می تواند ظرف سه روز آدم را از پا دربیاورد؛ بنابراین مهم است که مردم نکات بهداشتی و پیشگیرانه را مورد توجه قرار دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1118

به "باور کنید کرونا می تواند آدم را از پا درآورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باور کنید کرونا می تواند آدم را از پا درآورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید