انتخابات آمریکا: بایدن 264-ترامپ 214، بایدن: صبور باشید!

به گزارش مجله اندیشه، شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز پنجشنبه وارد مرحله حساسی شد. امروز جمعه به وقت تهران هم شمارش در ایالت های سرنوشت ساز ادامه دارد و یک پیروزی دیگر برای دموکرات ها در یک ایالت حساس مانند نوادا می تواند جو بایدن را به کاخ سفید برساند. رقابت در این ایالت شانه به شانه پیش می رود و دونالد ترامپ هنوز هم فرصت پیروزی دارد، اما جهت کوتاه تر و هموارتری مقابل بایدن دیده می شود.

انتخابات آمریکا: بایدن 264-ترامپ 214، بایدن: صبور باشید!

بر اساس اعلام مقام های انتخاباتی آمریکا، بیش از 100 میلیون نفر از مردم آمریکا تا پیش از سوم نوامبر (روز اصلی انتخابات) به صورت پستی یا زودهنگام و در مراکز قرار داده شده، رای خود را به صندوق انداختند و روز سه شنبه نیز میلیون ها تن دیگر به پای صندوق های رای رفتند، به طوری که انتخابات امسال در 120 سال اخیر از نظر حضور واجدان شرایط رای دهی، رکورد شکست.

روز سه شنبه با توجه به تفاوت ساعتی در ایالات مختلف آمریکا از شرق تا غرب و قوانین مختلف انتخاباتی در ایالات مختلف، مراکز رای گیری کم کم بسته شدند و نتایج انتخابات به صورت تدریجی اعلام می شود که حاصل حجم بالایی از آرای پستی است. هر نامزد برای پیروزی در انتخابات به 270 رای الکترال نیاز دارد.

هنوز شمارش آرای انتخاباتی در ایالت های نوادا، پنسیلوانیا، کارولینای شمالی، جورجیا و آلاسکا به اتمام نرسیده است.

شرایط شمارش آرا در ایالت های تاثیرگذار باقیمانده:

در همین حال، کمپین انتخاباتی ترامپ و شخص وی با طرح شکایتی در دادگاه و در توییتر خواستار متوقف شدن شمارش آرا شده اند. تیم او تاکید دارد که دسترسی برای نظارت از زمان آغاز و حین شمارش آرا فراهم نبوده است. بایدن و تیم او اما می گویند تمام آرا باید شمارش شوند.

تیم انتخاباتی ترامپ همچنین با طرح ادعاهایی همانند شکایت در ایالت میشیگان، در پنسیلوانیا، ویسکانسین و جورجیا طرح دعوی کرده است تا جلوی شمارش آرای انتخابات را بگیرد.

آرای سرنوشت ساز

گرچه تکلیف آرای نوادا هنوز تعیین نیست اما انتظار می رود آرای آن به بایدن برسد. آلاسکا هم در ردیف پیروزی های ترامپ قرار می گیرد. بدین ترتیب تعداد آرای الکترال بایدن مقابل ترامپ، 270 به 217 می شود. این به معنای پیروزی برای بایدن است. شرایط در جورجیا و کارولینای شمالی هنوز روشن نیست. ترامپ در این دو ایالت با اختلاف جزئی پیشتاز است. سرنوشت 20 رای الکترال پنسیلوانیا هم نامعلوم مانده است.

آلاسکا (با 3 رأی الکترال) - نوادا (با 6 رأی الکترال) - جورجیا (16 رأی الکترال) - کارولینای شمالی (15 رأی الکترال) - پنسیلوانیا (20 رأی الکترال)

نقشه زیر هم تازه ترین تحولات از شمارش آرای انتخابات را به تصویر می کشد.

-

نامزدهای انتخابات تا به امروز به صورت زیر ایالت ها را از آن خود کرده اند:

ترامپ: کنتاکی (رای الکترال 8)، اوکلاهاما (7)، تنسی (11)، وست ویرجینیا (5)، آرکانزاس (6)، می سی سی پی (6)، آلاباما (9)، کارولینای جنوبی (9)، ایندیانا (11)، وایومینگ (3)، داکوتای جنوبی (3)، داکوتای شمالی (3)، لوئیزیانا (8)، نبراسکا (4)، کانزاس(6)، میسوری (10)، آیداهو (4)، یوتا(6)، اوهایو (18)، مونتانا (3)، آیووا (6)، فلوریدا (29)، تگزاس(38)، مین (1)

بایدن: ورمونت (3)، مریلند (10)، نیوجرسی (14)، ماساچوست (11)، واشنگتن دی سی (3)، دلاور (3)، ویرجینیا (13)، ایلینوی (20)، کنتیکت (7)، رودآیلند (4)، نیویورک (29)، نیومکزیکو (5)، کلورادو (9) نیوهمپشایر (4) ایالت واشنگتن (12)، اورگان (7)، کالیفرنیا (55)، هاوایی (4)، مینه سوتا(10)، نبراسکا (1)، مین (3)، آریزونا (11)، ویسکانسین (10) ، میشیگان (16)

*از پنج رای الکترال ایالت نبراسکا، 4 رای به ترامپ و یک رای به بایدن رسید؛

*ایالت آریزونا که در انتخابات 2016 به ترامپ رسیده بود، این بار به دست بایدن افتاد؛

*ترامپ تنها یکی از چهار رای الکترال ایالت مین را گرفت؛

*ایالت ویسکانسین در انتخابات 2016 به ترامپ رسید و این بار در کنترل بایدن قرار گرفت؛

*میشیگان هم در 2016 در کنترل ترامپ بود که این بار به بایدن رسید؛

گرچه نظرسنجی های پیش از انتخابات، پیروزی آسانی را برای جو بایدن متصور می شدند، اما رقابت بسیار نزدیک پیش می رود.

با توجه به اینکه شمارش در ایالت های پنسیلوانیا، کارولینای شمالی، جورجیا، نوادا و آلاسکا هنوز تکمیل نشده است و ترامپ هنوز هم فرصت پیروزی در انتخابات را دارد، بعید نیست نتیجه انتخابات 2016 که با پیروزی ترامپ همراه شد هم تکرار شود.

در انتخابات 2016 ترامپ 306 رای الکترال و رقیب دموکراتش هیلاری کلینتون 232 رای را به دست آورده بود. چهار سال پیش نظرسنجی های پیش از انتخابات بر پیروزی کلینتون دلالت داشتند اما این ترامپ بود که با وجود رای مردمی کمتر، رای الکترال بیشتری را از آن خود کرد و در انتخابات پیروز شد همانند آنچه در سال 2000 افتاد و جورج بوش توانست با کسب 537 رای بیشتر در ایالت فلوریدا از ال گور، کاندیدای دموکرات، با رای دیوان عالی و به دست آوردن آرای الکترال بیشتر، رییس جمهور آمریکا شود.

در ایالات متحده، نامزد ریاست جمهوری با اکثریت آرایی که در روز انتخابات به دست می آورد، پیروز نمی شود بلکه این آرای الکترال هستند که رییس جمهور را تعیین می کنند و هر نامزدی که دست کم 270 الکترال کالج از مجموع 538 رای الکترال را به دست آورد، رییس جمهور خواهد بود.

-

هر ایالت بر اساس جمعیتش دارای تعداد تعیینی رای الکترال است که هر یک از دو نامزد می توانند با پیروزی نسبی در هر ایالتی، تمام آرای الکترال آن ایالت را از آن خود کنند. البته نسبت جمعیت هر ایالت با تعداد آرای الکترال آن متناسب نیست، به این معنی که ایالت کالیفرنیا با جمعیت حدود 40 میلیون نفر (در سال 2020) دارای 55 رای الکترال است (حدودا به ازای هر 730 هزار نفر یک رای الکترال) اما ایالتی همچون وایومینگ با جمعیت تقریبی 580 هزار نفر سه رای الکترال دارد (حدودا به ازای هر 193 هزار نفر یک رای الکترال).

این دو موضوع یعنی اینکه یک نامزد با پیروزی فرضی 51 درصد آرای مردمی در مقابل 49 درصد آرای رقیبش، تمام آرای الکترال آن ایالت را از آن خود می کند و نیز رعایت نشدن تناسب جمعیتی در اختصاص آرای الکترال به ایالت ها باعث شده تا رای گیری الکترال دارای یک عیب بزرگ باشد و آن این است که به دست آوردن رای اکثریت در انتخابات الزاما به معنی پیروزی نهایی نیست و این جمعیت اقلیت (الکترال کالج هر ایالت) هستند که تصمیم نهایی را برای اکثریت می گیرند؛ امری که موجب می شود تا به سختی گفت کاخ سفید کننده اراده مردم آمریکاست. پنج مرتبه در سال های 1824، 1876، 1888، 2000 و 2016 برنده بیشترین آرای مردمی با پیروز نهایی انتخابات متفاوت بوده است.

در زیر تقسیم جغرافیایی ایالتهای دموکرات (آبی) و جمهوری خواه (قرمز) پس از انتخابات سال 2016 نمایش داده شده است:

در شرایطی که بحث و جدل های انتخاباتی بالا گرفته است، بایدن به پیروزی امید دارد. در همین حال دونالد ترامپ هم در توییتی دموکرات ها را به تلاش برای سرقت آرا متهم کرده است. او در واشنگتن در جمع حامیانش گفت: من با اعلام آرای پستی، دادگاه را پیش بینی می کردم. ما این انتخابات را بردیم، هدف ما در حال حاضر تضمین این پیروزی است، ما می خواهیم قانون اجرا شود، به دیوان عالی می رویم و می خواهیم رای گیری پایان یابد. تا آنجا که به من مربوط است ما پیروزیم.

-

بایدن پس از اظهارات ترامپ در تشکیک صحت نتیجه انتخابات در سخنانی گفت: باید تک تک آرا شمرده شود. ما زیر بار زورگویی نمی رویم و تسلیم نمی شویم و مطمئن هستم پیروز بیرون خواهیم آمد اما این پیروزی من به تنهایی نیست بلکه پیروزی مردم آمریکاست.

بایدن هم چنین در تازه ترین توییت خود نوشته است: شکی ندارم که پیروز انتخابات خواهم شد. مردم آمریکا نظرشان را گفته اند و انتخابشان را انجام داده اند بنابراین باید همه آرا خوانده شود. شکی نداریم که پیروز انتخابات معرفی خواهیم شد. از همه می خواهم صبوری شان را حفظ کنند. دموکراسی گاهی به هم ریخته است، لازم است مردم صبور باشند، نتایج وقتی تمام آرا شمرده شود اعلام خواهد شد و این معنی دموکراسی است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 1330

به "انتخابات آمریکا: بایدن 264-ترامپ 214، بایدن: صبور باشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات آمریکا: بایدن 264-ترامپ 214، بایدن: صبور باشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید