اطلاعات جدید از انفجار اتمی در شمال روسیه

به گزارش مجله اندیشه، به دنبال انتشار گزارشاتی دال بر این که انفجار مشکوک اخیر در شمال روسیه مربوط به یک موشک اتمی بوده، شرکت روس اتم روسیه اعلام نمود: این انفجار که در آن پنج دانشمند هسته ای در نوار شمالی کشور کشته شدند، به خاطر یک ژنراتور با سوخت اتمی بود.

اطلاعات جدید از انفجار اتمی در شمال روسیه

به نوشته روزنامه تلگراف، ناظران در نزدیکی سورودوینسک اعلام کردند که پس از رویداد پنجشنبه یک افزایش ناگهانی موقتی در سطح تشعشات رادیواکتیو کشف کردند؛ مسئله ای که ارتش روسیه آن را رد نموده است.

تصاویر ویدئوی تایید نشده پرسنل پزشکی را نشان دادند که با به تن داشتن لباس های مخصوص در برابر تشعشات اتمی، مجروحین را از صحنه خارج می کردند.

با این حال شرکت روس اتم که نهاد اتمی روسیه محسوب می گردد سه روز بعد از این رویداد تنها تایید کرد که 5 تن از دانشمندان هسته ای این کشور از یکی از نهادهای تحقیقاتی مهمش کشته شده اند.

این شرکت تنها در بیانیه ای گفت: این دانشمندان در حین آزمایش یک منبع ایزوتوپی نیرو درخصوص یک سیستم محرکه با سوخت مایع جان خود را از دست دادند.

این دانشمندان در موسسه تحقیقات علمی فیزیک تجربی روسیه (VNIIEF) کار می کردند؛ جایی که دانشمندان جماهیر شوروی برای ساخت نخستین بمب اتمی این کشور فعالیت داشتند.

اما در یک بیانیه تصویری جداگانه در روز یکشنبه ویاچسلاو سولوویف، رئیس موسسه تحقیقات علمی فیزیک تجربی روسیه گفت: این پنج دانشمند بر روی منابع تجربی و کوچک شده سوخت اتمی از جمله ژنراتورهای ترموالکتریک رادیو ایزوتوپ یا نوع جدیدی از راکتور اتمی کوچک کار می کردند.

در هیچ یک از این بیانیه ها ذکر نشده که این دانشمندان مشغول کار بر روی یک موشک بوده اند.

با این حال پذیرش این که این رویداد شامل نوعی موتور راکت بوده و همچنین فقدان شفافیت درخصوص این رویداد باعث برآورد هایی دال بر این شده که در حقیقت این دانشمندان نخستین تلفات یکی از تسلیحات جدید ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بوده اند. تسلیحات مذکور در روسیه به عنوان بوروستنیک شناخته می شوند، در حالی که ناتو آن را موشک اسکای فال خطاب می نماید.

چنین موشکی ابتدا باید توسط یک راکت متداول و معمول پرتاب گردد چرا که سیستم محرکه اتمی آن نوعی از رم جت (موتور جت) است که باید پیش از فعال شدن به یک سرعت معین شده دست یابد.

با این حال جزئیات این رویداد هنور معین نیست و احتمال ارائه توضیحات بیشتر از سوی روسیه وجود دارد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 257

به "اطلاعات جدید از انفجار اتمی در شمال روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعات جدید از انفجار اتمی در شمال روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید