ابعاد تازه از بحران موشکی کوبا منتشر شد؛ قرار بود تاریخ دنیا طور دیگری رقم بخورد

به گزارش مجله اندیشه، ایسنا نوشت: اسناد منتشر شده سازمان جاسوسی سیا درباره پرونده های JFK که مربوط به ترور جان اف کندی، رئیس جمهور سابق آمریکاست و بخشی از آن دو سال قبل منتشر شد، از فرصت از دست رفته برای جلوگیری از بحران موشکی کوبا پرده برداشت.

ابعاد تازه از بحران موشکی کوبا منتشر شد؛ قرار بود تاریخ دنیا طور دیگری رقم بخورد

پرونده های JFK که مربوط به ترور جان اف کندی است، شامل اطلاعات ارزشمندی برای محققانی است که می خواهند به موضوعاتی در تاریخ سیاسی اواخر قرن بیستم آمریکا پی ببرند.

روزنامه یواس ای تودی اسناد و مدارک غیر محرمانه ای را گردآوری نموده که به خاطر در بر داشتن خاطرات و یادداشت های جاسوس های سابق سازمان سیا از پایه و اساس محکمی برخوردار هستند.

این اسناد و مدارک مدعی هستند که راس لستر کروزیر، کهنه سرباز جنگ جهانی دوم و جاسوس سازمان اطلاعات آمریکا که در سال 2000 میلادی در گمنامی درگذشت، در جریان رویدادهای تاریخی مهم در اواسط قرن بیستم ارتباطات مستقیمی با عاملان اصلی دوران جنگ سرد برقرار نموده بود.

آرشیو سازمان سیا افشا می نماید که کروزیر در دهه 1950 میلادی در حالی که یک مامور مخفی در کوبا بود با فیدل کاسترو و ارنستو چه گوارا دوست می گردد. بازدید کروزیر از یک اردوگاه جنگلی مخفی که فیدل کاسترو در آن پنهان شده بود، تاکیدی بر سطح بالای اعتماد میان این جاسوس آمریکایی و انقلابیون کوبایی است.

کاسترو در سال 1958 میلادی در حالی که برای سرنگونی فولخنثیو باتیستا، دیکتاتور کوبایی تحت حمایت آمریکا، نقشه می کشید، در این اردوگاه جنگلی مخفی شده بود.

کروزیر قریب به دو هفته را در این مخفیگاه جنگلی کاسترو سپری کرد. وی در جریان اقامتش در این مخفیگاه به کاسترو پیشنهاد داد که یک هلی کوپتر آمریکایی 25 هزار دلاری به همراه یک خلبان آمریکایی در اختیارش قرار دهد؛ پیشنهادی که باعث خوشحالی این انقلابی کوبایی شد.

اسناد و مدارک سازمان سیا فاش کردند که کروزیر در آن موقع به سیا گفته بود که یک هلی کوپتر به همراه خلبانی که او هم یک جاسوس آموزش دیده است به سیا امکان نفوذ به داخل افراد نزدیک به کاسترو را می دهد اما سازمان سیا هرگز به این پیشنهاد عمل نکرد و اسناد و مدارک افشا شده نیز اطلاعاتی درباره واکنش کاسترو ارائه ننموده اند.

کروزیر رابط رسمی سازمان سیا با گروهی از کوبایی های تبعید شده که با کاسترو و چه گوارا مخالف بودند نیز محسوب می شد؛ گروهی که هزینه های اقتصادی شان توسط سازمان سیا تامین می شد. وی معترضان دانشجو را که از کوبا به فلوریدا فرار نموده بودند و خود را گروه انقلابی دانشجویی خطاب می کردند، تعلیم می داد.

در این رابطه روزنامه یواس ای تودی نوشت، کروزیر به وسیله آن دانشجویان متوجه شد که جماهیر شوروی موشک هایی را در کوبا مستقر نموده که قادرند به آمریکا حمله نمایند و این اطلاعات خود را در اختیار دولت وقت واشنگتن قرار داد اما گزارش های کروزیر راه به جایی نبرد.

این جاسوس سازمان سیا در سال های آخر عمرش نزد یک محقق از این فرصت از دست رفته شکایت نموده بود؛ فرصتی که این پتانسیل را داشت تا با جلوگیری از بحران موشکی کوبا در سال 1962 میلادی، راستا تاریخ را عوض کند.

کروزیر از سال 1954 تا 1958 میلادی در کوبا مستقر بود. وی پیش از آنکه در سال 1948 میلادی به استخدام سازمان تازه تاسیس سیا درآید، به عنوان کارشناس عملیاتی و اطلاعاتی نیروی هوایی آمریکا در منطقه چین- برمه و همچنین در پاناما خدمت نموده بود.

وی پس از سرانجام دوران خدمتش در سازمان سیا به استخدام سرویس بازرسی پستی ایالات متحده آمریکا که سرویس اداره انتظامی وابسته به خدمات پستی است، درآمد. این اداره وظیفه برخورد با مجرمینی را دارد که به هر نحو قصد سوء استفاده از سرویس پستی، کارمندان یا خدمات پستی را داشته باشند و همچنین وظیفه مراقبت از کارمندان و مشتریان مربوط به خدمات پستی را نیز دارد.

این اسناد منتشر شده نشان می دهد که کروزیر در دوران خدمتش با جاسوس هایی در افتاده بود که بعدها در جریان رسوایی واترگیت در سال 1972 میلادی که منجر به استعفای ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا در سال 1974 میلادی شد، بازداشت شدند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: andishemag.ir شناسه مطلب: 572

به "ابعاد تازه از بحران موشکی کوبا منتشر شد؛ قرار بود تاریخ دنیا طور دیگری رقم بخورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابعاد تازه از بحران موشکی کوبا منتشر شد؛ قرار بود تاریخ دنیا طور دیگری رقم بخورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید